Sarımsak Yağı Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sarımsak Yağı Faydaları Nelerdir?

Sarımsak yağı faydaları, Sarımsak yağının antibakteriyel ve anti viral özellikleri vardır. Bu özellikleri sayesinde tıbbi amaçla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Sarımsağı ezilerek ya da buharda damıtarak sarımsak yağını elde etmek mümkündür. Sarımsak yağı tıbbi amaçla gönül rahatlığı ile kullanılabilir. %100 doğal olan sarımsak yağını alerjisi olan kişilerin kullanmaması gerekir.

Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir?
 • Sarımsak yağı saçlarda oluşan kepeklenmeye karşı kullanılabilecek faydalı bir üründür. Sarımsak yağını kapsül şeklinde de kullanmak mümkündür. Kafa derisinde oluşan kaşıntı ve kepeklenmeye karşı gönül rahatlığı ile kullanılabilir.
 • Bakteri, enfeksiyon ve mantar hastalıklarına karşı sarımsak yağının iyileştirici özelliği vardır.
 • Diş ağrısına karşı kullanıldığında ağrıyı hafifletici etki yaratır. Bir parça pamuğa birkaç damla sarımsak yağı damlatılıp ağrıyan dişe koyulur. 10 dakika kadar bekletilir. Uygulama belli aralıklar ile günde 3-4 defa tekrarlanabilir.
 • Kan basıncını dengeleyici etki vardır. Bu sayede dolaylı yollardan kalp sağlığını koruma altına alır.
 • Damar tıkanıklığına karşı iyi gelir.
 • Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Sarımsak yağı damarları açan kan inceltici reçete olarak kullanılabilir.
 • Kolesterol üzerinde olumlu etkileri vardır. Kolesterolün dengede tutulmasını sağlar. Kalbi kolesterol nedeni ile oluşabilecek sorunlara karşı korur.
 • Saç sağlığı için kullanılabilir. İçeriğinde yer alan kükürt, C, E ve B1 vitaminleri saçların sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Sarımsak yağı temiz saçlara uygulanmalıdır. Ancak direkt olarak kullanılmamalıdır. Argan yağı, zeytinyağı ya da susam yağı ile inceltilmelidir. Uygun bir kabın içine 4 yemek kaşığı zeytinyağı, susam yağı ve argan yağı eklenir. Üzerine 3 damla sarımsak yağı ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanan karışım saç diplerine masaj yapılarak sürülür. Daha sonra tüm saça yedirilir. Yağ saçlara iyice yedirildikten sonra yarım saat bekletilir. Bekleme süresi tamamlanınca saçlar normal şekilde yıkanır. Bekleme süresinde saçlara bone geçirilebilir.
 • Cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Ciltte oluşan mantar hastalıklarını yok edici etki yaratır.
 • Kolon ve pankreas kanserinin oluşma riskini azaltır. Kanserli hücrelerin çoğalarak yayılmasını engeller.
 • Kulak enfeksiyonları için alternatif tedavi olarak kullanılabilir. Çok yaygın olan kulak enfeksiyonları için kullanılabilecek etkili bir bitkisel yağdır. Kulak ağrısı ve kulak tıkanıklığına neden olan orta kulak iltihabı tedavisi için tavsiye edilen bir üründür. Eğer oluşan enfeksiyon bakteri nedeniyle oluşmuşsa sarımsak yağı bakterileri yok ederek kulak ağrısını tedavi eder.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği vardır. Bu özelliği ile bağışıklık sistemine bağlı gelişebilecek hastalıklara karşı vücudu korur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için sarımsak yağı kapsül şeklinde de kullanılabilir. Ayrıca sarımsak yağı su ile inceltilerek tüketilebilir.
 • Akne tedavisinde başarı ile kullanılabilir. Sarımsak yağı ile hazırlanan maskeler sivilce ve aknelerden kurtulmak için uygulanabilir. Ufak bir kâsenin içine bir iki damla sarımsak yağı eklenip üzerine 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ilave edilir. Her iki yağ homojen bir şekilde karıştırılarak bir parça pamuk ile akne ve sivilcelerin üzerine sürülür.
 • Zayıf tırnakların güçlenmesini sağlar.
 • Ağız içinde oluşan yaraları tedavi edici özelliği bulunmaktadır.
 • Solunum yolları ile alakalı gelişen enfeksiyonlara karşı iyi gelir.
 • Kas ağrılarını gidermek ya da hafifletmek için kullanılabilir. Aynı zamanda adet ağrılarına karşı da olumlu etkileri vardır.
 • Maydanoz suyu ile karıştırılarak düzenli kullanıldığında vücuda enerji verir. Ayrıca zehirlenmelere karşı iyi gelir.

Sarımsak Yağı Faydaları Yorumları

soru

Abuzettin

26 Nisan 2024 Cuma

Ben sarımsağı da sarımsak içeren şeyleri de sevmiyorum ama sarımsak kadar sağlıklı ve etkili tedavi yöntemleri, cilt sağlığı için önemli yağlar vs. var mıdır ? Bana yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap yaz
cevap

Turcan

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhaba. Sarımsak yağının antibakteriyal ve anti viral özellikleri vardır. Bu özellikleri sayesinde tıbbi amaçla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Sarımsağın damar tıkanıklığına karşı iyi geldiği yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Sarımsak yağı damarları açan kan inceltici reçete olarak kullanılabilir. Cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Ciltte oluşan mantar hastalıklarını yok eder.

cevap

Abdülhak

20 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhaba. Sarımsak sağlık açısından tavsiye edilen ve sürekli kullanılması gereken bir besin türüdür. Tek başına antibiyotik özelliği taşımaktadır. Cilt sağlığı açısından fayda sağlar. Sarımsak yağı saçlarda oluşan kepeklenmeye karşı kullanılabilecek faydalı bir üründür. Bakteri, enfeksiyon ve mantar hastalıklarına karşı sarımsak yağının iyileştirici özelliği vardır. Kan basıncını dengeleyici etki vardır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zeytinyağı Sarımsak Maskesi

Zeytinyağı Sarımsak Maskesi

Sarımsak Ekimi Nasıl Yapılır?

Sarımsak Ekimi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Sarımsak Kürü

Elma Sirkesi Sarımsak Kürü

Sarımsak ve Zeytinyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak ve Zeytinyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Zayıflatır mı?

Sarımsak Zayıflatır mı?

Güncel

40 Diş Sarımsak 2 Litre Limon Suyu

40 Diş Sarımsak 2 Litre Limon Suyu

Güncel

Hamilelikte Sarımsak Yemek

Hamilelikte Sarımsak Yemek

Sarımsak Saç Dökülmesi

Sarımsak Saç Dökülmesi

Sarımsak Turşusu Nasıl Yapılır?

Sarımsak Turşusu Nasıl Yapılır?

Sarımsak Saça İyi Gelir mi?

Sarımsak Saça İyi Gelir mi?

Sarımsak saç uzatır mı?

Sarımsak saç uzatır mı?

Sarımsak Çayının Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Çayının Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Zararları Nelerdir?

Sarımsağın Zararları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6