Aç Karnına Sarımsak Yutmak Faydaları ve Zararları
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Aç Karnına Sarımsak Yutmak Faydaları ve Zararları

Aç karnına sarımsak yutmak, sağlık açısından çok yararlı olan sarımsak adeta bir şifa kaynağı niteliğindedir. Bilhassa iç hastalıklar ve cilt bakımında çok sık tercih edilenler arasındadır. Kalp hastalıklarına, saçların güçlenmesine kadar pek çok sorunun giderilmesinde yarar kaynağı olan sarımsak toplum tarafından çok tercih edilmektedir. Sarımsağın yararlarını alabilmek için yemeklerin içerisine katabilir ya da çayı hazırlayıp tüketebilir. Fakat sarımsağın kokusundan hoşlanılmıyorsa, eğer sarımsağı yutmayı denilmesinde sakınca yoktur. Bir bardak su ile yutulacak olan bir diş sarımsak sağlık için herkese katkıda bulunacaktır.

Aç karnına sarımsak yutmak yan etkileri nelerdir?

Öncelikli olarak sarımsak yıllardır yararlarından bahsedilen ve pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan ürün olarak mucizevi bir bitkidir. Fakat aşırı sarımsak yutmak kişilerde mide problemlerine sebep olabilir. Bilhassa midesinde gastrit ve reflü sorunu olan kişilerin, sarımsak yutarken en çok bir diş olacak şekilde yutmaları önerilmektedir. Fazla yutulması halinde midede ya da mideye giden yolda yanmaya, acı hissine ve tahrişe yol açabilir. Düzenli şekilde kullanılan ilaçlar varsa sarımsak yutmadan önce kişinin doktora danışması daha faydalı olacaktır. Hamile olan anne adaylarının ve emziren anne sarımsak yutmaları sakıncalı durum olabilir. O yüzden öncelikle doktorlara sormalarında fayda vardır. Fakat emzirme zamanında annenin sarımsak yutması süt alan bebekte karın ağrısına neden olabilir. Sarımsak yutulduğu zamanlarda karın ağrısı, kaşıntı, mide bulantısı, vücutta kızarıklık gibi belirtiler görülüyorsa yan etki yaptığının göstergesidir. Bu durumlarda kişinin sarımsak yutmaması daha iyi olacaktır.

Aç karnına sarımsak yutmak faydaları nelerdir?
 • Bıkkınlık ve halsizlik gibi sıkıntıların giderilmesinde son derece yararlıdır.
 • Sarımsak yutmak kişilere yüksek enerji verip ve gün boyu zindelik kazandırmış olacaktır.
 • Saç dökülmesi sorununu giderecek ve saçların parlak çıkmasını sağlayacaktır.
 • Cinsel gücü arttırdığı için bilhassa iktidarsızlık problemini yaşayan kişilerin sorunlarına derman olacaktır.
 • Saçkıran hastalığına sebep olan etkenlerin giderilmesinde yararlıdır. Bu sayede saçların daha gür ve güçlü olmasını da fayda sağlamış olacaktır.
 • Zehirlenme gibi durumlara karşı kişilerin aç karna yutması fayda sağlayacaktır. O yüzden kişinin ilk önce bilinci kapalı olmaması gerekir.
 • Aç karna sarımsak yutmak kişilerde akciğer bronşlarının açılmasında yarar sağlamaktadır. Açılan bronşlar sayesinde daha rahat nefes alınıp verilmesini sağlar.
 • Nezle, difteri, gri soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileştirilmesinde katkıda bulunur.
 • Kabızlık problemi olan kişiler için de her gün gece yatmadan önce bir diş sarımsak yutması önerilir.
 • Hazmı kolaylaştırıcı etkisi olmakla beraber bağırsaklar da bulunan kurtların düşürülmesinde yardımcı olacaktır.
 • Her gün düzenli şekilde aç karna sarımsak yutmak kanser riskini engellemiş olacaktır ve çitli hastalıklara karşı kişiyi dirençli kılacaktır.

Aç Karnına Sarımsak Yutmak Yorumları

soru

mehmet

27 Nisan 2024 Cumartesi

sabahları ac karnına sarımsak yutuyorum.acaba her gün mü yutmak.yada 2günde bir mi acaba

Cevap yaz
cevap

Oğuzalp

18 Eylül 2018 Salı

Her gün sarımsak yutmak faydalıdır. Ancak tansiyon düşüklüğü yapar tansiyon. Eğer tansiyon düşüklüğü çekiyorsanız sarımsak size rahatsızlık verir. Dikkat etmeniz gerekiyor. Sarımsak bir çok tedavide kullanılır. Antioksidandır. Antibiyotik görevi de görür. Bazı kişiler hemoroid tedavisin de bile kullanıyor. Diş ağrısın da bile kullan var. Sarımsak güç de verir. İyi günler.

cevap

Dilkeste

25 Ağustos 2018 Cumartesi

Her gün düzenli olarak aç karnına sarımsak yutmak insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Tam bir şifa deposu olan sarımsak kişi de bağışıklık sistemini güçlendirme, iltihap temizleme, vücuda güç ve kuvvet verme, hastalıklara karşı koruma gibi birçok faydası bulunmaktadır.

soru

Muhammet

09 Nisan 2024 Salı

Etkisini ne zaman göstermeye başlar. Her sabah aç karnına bir tane mi

Cevap yaz
cevap

Jerfî

11 Ağustos 2018 Cumartesi

İlk kullanımdan itibaren sarımsağın faydalarını göreceksiniz. Doğal bir antibiyotik özelliğine sahip olan sarımsak aç karnına her sabah kahvaltıdan 1 saat önce bir tane tüketilmelidir. Şayet toplum içerisine çıkacaksanız gece yatmadan öncede bir tane alabilirsiniz.

soru

Şamil

30 Nisan 2024 Salı

Aç karnına sarımsağı sabahleyin mi,yoksa gece yatmadan önce mi yutmak lazım?

Cevap yaz
cevap

Memnun

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Toplum içerisine gün içerisinde girilmeyecekse kahvaltıdan 1 saat önce tüketilmesi daha faydalıdır. Şayet düzenli bir işte çalışıyorsanız ve insanlarla sürekli irtibat halindeyseniz gece uyumadan 1 saat önce kullanmalısınız.

soru

Semra

02 Haziran 2024 Pazar

Ben yaklaşık iki aydır her sabah düzenli yutuyorum bunu demam etmemin sakıncası olurmu çok zinde tutuyor ve bağırsak sorünum kalmadı Elhamdülillah

Cevap yaz
cevap

Serhenk

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Aç karnına sarmısak tüketmek iyidir. Eğer midenizde bir rahatsızlık yoksa tüketebilirsiniz. sizi gripden yüksek tansiyondan korur. antibiyotik ve anti oksidan etkisi vardır. Ama fazla tüketmeyin metabolik hastalıklara yol açabilir. Kokusunu da gidermek için sarımsağın nane ve naneli sakız çiğnebilir yada dişlerinizi fırçalaya bilirsiniz. sarımsağı fazla tüketmedikçe hiçbir sıkıntı yaratmaz size.

soru

Neziha

20 Nisan 2024 Cumartesi

2 aydir sabahlari kahvaltidan 15 dk once sarimsak yutuyorum.ama bu sabah midemin sarimsagi ogutmeden butun disa attigini gordum.midem ogutmemis?2 aydir hic farkina varmamistim, bosuna mi ictim onca sarimsagi?ne yapmaliyim?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Neziha Hanım,

Sarımsağı yutma konusunda yaşadığınız durumu anlıyorum. Sarımsağın faydalarını görmek için çiğneme veya ezme işlemi daha etkili olabilir çünkü bu şekilde sarımsağın içeriğindeki faydalı bileşenler daha iyi açığa çıkar. Sarımsağı küçük parçalara ayırarak veya ezerek tüketmeyi deneyebilirsiniz. Eğer mide sorunlarınız devam ederse bir sağlık profesyoneline danışmanızda fayda var. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sarımsak Limon

Sarımsak Limon

Popüler İçerikler

Sarımsak Kokusu

Sarımsak Kokusu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Saça Sarımsak Sürmek Sarımsak Saça Nasıl Sürülür?

Saça Sarımsak Sürmek Sarımsak Saça Nasıl Sürülür?

Sarımsak Nasıl Tüketilmeli?

Sarımsak Nasıl Tüketilmeli?

Sarımsak Diyeti Listesi

Sarımsak Diyeti Listesi

Yüze Sarımsak Sürmek Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yüze Sarımsak Sürmek Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Sarımsak Sivilceye İyi Gelir mi?

Sarımsak Sivilceye İyi Gelir mi?

Güncel

Sarımsak Yağı Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Yağı Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Tansiyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Tansiyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Çayı ile Zayıflayanlar

Sarımsak Çayı ile Zayıflayanlar

Sarımsak Nasıl Soyulur?

Sarımsak Nasıl Soyulur?

Sarımsak Yağı Nasıl Yapılır?

Sarımsak Yağı Nasıl Yapılır?

Sarımsak Sakal Çıkarır mı?

Sarımsak Sakal Çıkarır mı?

Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?

Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6