Sarımsağın Zararları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sarımsağın Zararları Nelerdir?

Sarımsağın zararları, genel sağlık açısından çok faydalı bir bitki olan sarımsak aşırı ve yanlış tüketildiği zaman zararı olabiliyor. Kokusunun kişilere verdiği rahatsızlık nedeniyle çok fazla tercih edilmeyen sarımsak pek çok hastalığın iyileştirme süresini hızlandırıyor. Özellikle kalp sağlığına, damar sertliğine ve kişilerde görülen deri hastalıklarına fayda sağladığı gibi saç ve cilt bakımından da önce gelen bitkiler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Böylesine faydaları olan sarımsak sadece kokusu nedeniyle ikinci planda tutulmaması gerekiyor. Eğer verdiği kokudan dolayı rahatsız oluyor ve lezzeti de hoşunuza gitmiyorsa sarımsak tükettikten sonra sakız veya nane içerikli ürünler kullanabilirsiniz.

Sarımsağın zararları arasında çiğ kullanılması yer alıyor. Sarımsak çiğ tüketildiği zaman kişilerin sağlığını tehdit edebiliyor. İçerisinde bulunan Allisin ismi verilen bu madde sarımsak çiğ tüketildiği zaman ortaya çıkıyor. Bu da kişilerde sağlık sıkıntılarına neden olabiliyor. Ayrıca sarımsağın kötü kokusu da bu maddeden gelmektedir.

Sarımsağın Sağlık İçin Zararları Nelerdir?
 • Gebelikten korunmak ve bazı hastalıklar için kullanılan doğum kontrol hapları ile alınan sarımsak kişilerin sağlığını bozabiliyor. Özellikle sarımsak bu hapların kişilere vermesi gereken etkiyi azaltabiliyor ve hapların tesirini yok edebiliyor.
 • Aşırıya kaçmamak kaydıyla sarımsak ve sarımsak çayı tüketilebilir. Günde iki diş sarımsak bir kişi için yeterli olmaktadır. Bu sayının aşırı miktarda çoğalması kişiler de mide hastalıklarına ve tansiyon problemlerine yol açabilir.
 • Oldukça faydalı olan sarımsak yanlış tüketilmesi halinde zararlı da olabiliyor. Özellikle kişilerde aşırı tüketilmesi kötü ter kokusuna ve ağız kokusuna sebebiyet verebiliyor. Bu da kişinin toplum içinde rencide olmasına neden olabilir.
 • Cilt yapısı çok hassas olan kişilerde sarımsak alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Sarımsak tükettiğiniz zaman vücuduz kızarıyor, kaşınıyor ve sizde baş dönmesi gibi olumsuzluklar beliriyor ise sarımsak tüketimine biraz ara vermeli veya çok az tüketmelisiniz.
 • Tansiyon rahatsızlığınız var ise sarımsağı çok az tüketmeniz önerilir. Tansiyonun çıkmasına neden olabileceği gibi kişilerde bayılma ve aşırı baş dönmesi gibi olumsuzluklara yol açabilir.
 • Günlük yaşamında sürekli kullanılan ilaçlar var ise sarımsak kullanmadan önce doktorunuza sormanız daha faydalı olacaktır. Öyle ki özellikle kan inceltici ilaç kullanan kişiler için sarımsak zararlı olabilmektedir.
 • Sarımsağı mümkün oldukça pişmiş olarak veya ezip de tüketmek gerekir. Eğer cilt ve vücut bakımı için kullanılmayacaksa sarımsağın çiğ olarak yenilmesi sağlık sıkıntısına neden olabilir. Ancak cilt bakımında sarımsak çiğ olarak kullanılmaktadır.
Sarımsağın Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?
 • Sarımsak ciltte meydana gelen akne ve sivilcelerin giderilmesinde etkilidir.
 • Kalp hastalığına karşı kişileri korur ve kalp krizi riskini en aza indirir.
 • Saç dökülmesi ve saçlarda meydana gelen kepeklenme sorununa karşı fayda sağlamaktadır.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde son derece etkilidir.
 • Kulak iltihabı sorununa iyi gelir.
 • Mineral ve vitamin bakımından çok zengin içeriğe sahiptir.
 • Ayak mantarı ve çeşitli enfeksiyonlara karşı fayda sağlamaktadır.
 • Kanda bulunan kolesterol düzeyinin normale dönmesinde fayda sağlar.
 • Şeker hastaları için fayda olan sarımsak kan şeker düzeyini düşürmekte etkilidir.
 • Kansere yakalanma riskini en aza indiriyor ve bilhassa mide kanserine karşı iyi bir koruma sağlıyor.
Sarımsak Nasıl Kullanılmalıdır?

Sarımsak yemeklerin içerisine veya bitki çaylarının içerisine dahil edilip kullanılabilir. Ancak önemli olan sarımsağın çiğ (Ağızda ezilerek) olarak tüketilmemelidir. Çiğ olarak yenilen sarımsak mide hastalıklarına, reflü ve gastrit gibi sorunlara yol açabilir. Eğer böyle hastalıklarınız var ise sarımsak size çok zarar verebilir ve sağlık yönünden kötü etkileyebilir. Sarımsağı iyi bir şekilde ezilip yenilebilir. Bu işlem sarımsağın ağızda çiğnenerek yenilmesinden daha faydalı olmaktadır. Ağza tüm alınıp ağızda ezilen sarımsak kişilerde zararlı etkilere neden olabilir.

Sarımsağın Zararları Yorumları

soru

Gülden

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba ben 12-13 yaşındayken makyajla çok ozendigim için ve tbi makyajı kullanmayı bilmedgm için hep rimel sürerken temizlerken kırpıklerimi döktüm bu zamana kdr da uzamadı.uzaması için gözüme her gece sarımsak sürğyorum kırpıklerime ama çok yakıyo gmzümi sulandırıyo acaba bi zararı vr mıdır

Cevap yaz
cevap

Mirnur

24 Eylül 2018 Pazartesi

Sarımsak, Bir çok şeye faydası vardır. Asitli bir bitkidir. Fazla kullanılması sakıncalıdır. Göz çevresine ise bence bir doktora danışıp öyle kullanın. Yoksa sarımsak yakıcı özelliği olduğu için gözlerinizi yakabilir. Ayrıca zaten kokusu da gözü yakar. Dikkat etmeniz lazım. Bu tür ürünleri kullanırken. Doktora danışın size belki başka yöntem uygular.

cevap

Tanaçan

25 Ağustos 2018 Cumartesi

Sarımsak tadı ve kokusu ile yemeklere lezzet veren bir yiyecektir. İçerdiği besin değerleri ile bir çok faydası bulunmaktadır. Ancak herşeyin fazlası zarar kaidesi bu durum için de geçerlidir. Sarımsak tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi, mide bulantısı, alerjik durumlara etken olarak zararlı durumları ortaya çıkarabilir. Bu sebepten sarımsak çok fazla tüketilmemelidir

soru

mustafa

22 Mayıs 2024 Çarşamba

merhaba ben bilmek istiyorum sarimsag kalp hastaliklarina zarari varmi

Cevap yaz
cevap

Zaika

11 Eylül 2018 Salı

Sarımsağı insanlar bir çok rahatsızlıklar da kullanmaktadır. Cilt rahatsızlıkların da,

yüksek tansiyon rahatsızlıkların da saç bakımın da sarımsak kullanır insanlar. Sarımsak tüketen bir kişi genellikle kalp krizini en aza indirir. Sarımsağın kalbe hiçbir zararı yoktur. Tansiyonu düşürdüğü için kalbe baskıyı ortadan kaldırarak kalp krizi riskini ortadan kaldırmış olur. Faydalı besindir.

cevap

Yaldırak

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhaba. Sarımsak, kalp sağlığına, damar sertliğine ve kişilerde görülen deri hastalıklarına fayda sağladığı gibi saç ve cilt bakımından da önce gelen bitkiler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Kalp hastalığına karşı kişileri korur ve kalp krizi riskini en aza indirir. Açıklamalardan anlaşılacığına göre kalp hastalarına zararlı değil çok faydalıdır. Rahatlıkla tüketebilirsiniz.

soru

Mustafa

13 Nisan 2024 Cumartesi

Sarimsak yediyimde karin şışligi ve baş agrisi uyku getiriyor teşekkürler saygilar

Cevap yaz
cevap

Taire

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba Mustafa bey, sarımsak tükettikten sonra tansiyonunuz yükseliyor olabilir ve bundan da dolayı baş ağrısı ve uykuya neden olabilir. Bunun için deneme yanılma yolu ile kendinizi ölçebilirsiniz. Sarımsak tüketmediniz zaman bu şikayetleriniz yoksa sarımsak tüketimini en aza indirmelisiniz. Sağlıklı günler dilerim.

cevap

Ezgü

31 Ağustos 2018 Cuma

Muhtemelen tansiyonunuzda yükselme oluyor bunun nedeni sarımsak olduğuna eminseniz sarımsak tüketimini azaltmanız gerekir kendinizi iyi hissetmeniz için bunu yaparsanız sağlığınız düzene girmiş olur.

soru

Mustafa topak

03 Haziran 2024 Pazartesi

Sarımsak yedigimde neden karın şişligi yapiyor

Cevap yaz
cevap

Pertav

05 Eylül 2018 Çarşamba

Sarımsağa hassasiyetiniz olabilir. Bazı insanlarda sarımsak bağırsak ve mide şikayetlerine neden olabiliyor. Mümkün olduğu kadar çiğ sarımsak yememeye özen gösterin. Eğer yemeklerin içindeyken de karın şişliği oluyorsa bağırsak floranızda bozulma ya da bakteri miktarında artış gibi rahatsızlıklarınız olabilir. Bir doktorla görüşün.

cevap

Tahsin

26 Ağustos 2018 Pazar

Çok faydalı olan sarımsak bazı zamanlarda yanlış tüketmekten kaynaklanan sağlık problemi çıkarabilir. Çiğ tüketilen sarımsak ve aşırı tüketilen sarımsak karın şişliğini meydana getirebilir. Mümkünse sarımsağı ezerek veya pişirerek yemenizi öneririm. İyi günler.

soru

serdar

15 Nisan 2024 Pazartesi

başka bir yerde yararlarından faydalanabilmenin tek şartı çig olması gerektiği yazıyordu bu yazınıza kaynak göstermemişsiniz bu arada herhalde sarımsak kokan ağızlar görmek istemediğiniz için böyle yazdınız..

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Sarımsağın yararları konusunda farklı görüşler bulunmaktadır ve çiğ tüketim önerisi bazı uzmanlar tarafından desteklenmektedir; ancak pişmiş sarımsağın da sağlık açısından faydaları olduğu bilinmektedir. Yazımda belirttiğim bilgiler çeşitli bilimsel kaynaklara dayanmaktadır. Özellikle antioksidan ve antibakteriyel özellikleri pişmiş sarımsakta da korunabilir. Sarımsak kokusu konusunda endişeleriniz anlaşılabilir, ancak bu kişisel tercih meselesidir.

soru

Adem canatan

15 Nisan 2024 Pazartesi

Günde irice bir dış kullanıyorum.Bu gün başım döndü düşüyordum.İki aydır kullanıyorumdaha önce böyle bir şey olmadı.Ayrica kahvede içerim iki fincan civarında.

Cevap yaz
cevap

Zeyneddin

11 Eylül 2018 Salı

Sarımsak çok faydalı bir besindir. Özellikle yüksek tansiyon ve kalp hastaları günde bir iki diş tüketerek bu tür rahatsızlıklardan korur kendilerini. Sarımsak aynı zaman da cilt bakımı ve saç bakımında kullanılır. Birde şu var saç kıran tedavilerinde de kullanılır. Siz eğer gün içerisin de fazla tüketiyorsanız sarımsağı tansiyon düşüklüğü yaşarsınız.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Sarımsak Çayı Tarifi

Sarımsak Çayı Tarifi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sarımsak Saça Nasıl Uygulanır?

Sarımsak Saça Nasıl Uygulanır?

Kaş İçin Sarımsak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaş İçin Sarımsak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Limon Kürü Tarifi ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Limon Kürü Tarifi ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Zayıflatır mı?

Sarımsak Zayıflatır mı?

Limon Sarımsak Zencefil Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Limon Sarımsak Zencefil Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Sarımsağın Zararları Nelerdir?

Sarımsağın Zararları Nelerdir?

Güncel

Dökülen Saçlara Sarımsak

Dökülen Saçlara Sarımsak

Güncel

Sarımsak Saça İyi Gelir mi?

Sarımsak Saça İyi Gelir mi?

Sarımsak Nasıl Tüketilmeli?

Sarımsak Nasıl Tüketilmeli?

Sarımsak Tohumu

Sarımsak Tohumu

Yüze Sarımsak Sürmek Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yüze Sarımsak Sürmek Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Yağı Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Yağı Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Kokusu Nasıl Gider?

Sarımsak Kokusu Nasıl Gider?

Sarımsak Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Sarımsak Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6