Sarımsak Yutmak Doğru Bir Hareket mi?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sarımsak Yutmak Doğru Bir Hareket mi?

Sarımsak yutmak, sağlık açısından çok faydalı olan sarımsak adeta bir şifa kaynağıdır. Özellikle iç hastalıklar ve cilt bakımında çok sık tercih edilmektedir. Saçların kuvvetlenmesinden, kalp hastalıklarına kadar pek çok sorunun giderilmesinde fayda kaynağı olan sarımsak toplumumuz tarafından çok tercih edilmektedir. Sarımsağın faydalarını alabilmek için yemeklerin içerisine katabilir veya çayını hazırlayıp tüketebilirsiniz. Ancak sarımsağın kokusundan hoşlanmıyor iseniz eğer sarımsağı yutmayı deneyebilirsiniz. Bir bardak su ile yutacağınız bir diş sarımsak sağlık için size çok katkı sunacaktır.

Sarımsak Yutmanın Faydaları Nelerdir?
 • Sarımsak yutmak kişilere yüksek enerji verecektir ve gün boyu zindelik kazandıracaktır.
 • Halsizlik ve bıkkınlık gibi sıkıntıların giderilmesinde son derece faydalıdır.
 • Saç dökülmesi sıkıntısını giderecektir ve saçların parlak olmasını sağlayacaktır.
 • Cinsel gücü arttırdığı için özellikle iktidarsızlık sorunu yaşayan kişilerin sorunlarına deva olacaktır.
 • Saçkıran hastalığına neden olan faktörlerin giderilmesinde faydalıdır. Bu sayede saçların daha güçlü ve gür olmasını da yarar sağlamaktadır.
 • Zehirlenme gibi durumlarda kişilerin yutması fayda sağlayacaktır. Bunun için kişinin ilk önce bilincinin açık olması gerekiyor.
 • Sarımsak yutmak kişilerde akciğer bronşlarının açılmasında fayda sağlamaktadır. Açılan bronşlar sayesinde daha rahat nefes alınıp verilecektir.
 • Gri soğuk algınlığı, nezle ve difteri gibi hastalıkların iyileştirilmesinde fayda sağlamaktadır.
 • Kabızlık sorunu olan kişiler için her gün gece yatmadan önce bir diş sarımsak yutulması önerilmektedir. Bu sayede bağırsalar da bulunan parazitlerin de yok olmasını sağlayacaktır.
 • Hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır ve bağırsaklar da bulunan kurtların düşürülmesinde faydalıdır.
 • Kanın sulanmasında fayda sağlar ve akışkanlığını arttırır.
 • Her gün düzenli olarak sarımsak yutmak kanser riskini engelleyecektir ve çitli hastalıklara karşı kişide direnç kazandıracaktır.
 • Doğal bir ilaç olarak görülen sarımsak vücudun ihtiyacı olan mineral ve vitamini karşılayabilecek niteliktedir.
 • Vücut kireçlenmesini engelleyeceği gibi bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde fayda sağlayacaktır.
 • Aşırı kilosu olan kişiler için sarımsak çok faydalıdır. Bunun için kişinin her gün sarımsak yutması önerilir ve uygun diyet listesi ile kilo verme süreci hızlandırılabilir.
 • Vücutta bulunan yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar ve deri de bulunan olumsuzlukları giderir. Özellikle gençlerde çok görülen akne ve sivilce gibi cilt sıkıntılarını iyileştirir.
Sarımsak Yutmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Öncelikle sarımsak yıllardır faydasından bahsedilen ve pek çok hastalığın tedavisinde k ürün olarak mucizevi bir bitki veya sebzedir. Ancak aşırı sarımsak yutmak kişilerde mide sıkıntılarına neden olabilir. Özellikle midesinde gastrit ve reflü problemi olan kişilerin sarımsak yutarken en fazla bir diş olacak şekilde yutmaları önerilir. Fazla yutulması halinde midede veya mideye giden yolda tahrişe, yanmaya ve acı hissine yol açabilir. Düzenli olarak kullanılan ilaçlar var sarımsak yutmadan önce kişinin doktoruna danışması daha yararlı olacaktır. Emziren anne ve hamile olan anne adaylarının sarımsak yutmaları sakıncalı olabilir. Bunun için öncelikle doktorlarına sormaları gerekir. Ancak emzirme sürecinde annenin sarımsak yutmamsı süt alan bebekte karın ağrısına yol açabilir. Sarımsak yuttuğunuz zamanlarda karın ağrısı, mide bulantısı, vücutta kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler gözleniyorsa sizde yan etki yaptığının göstergesidir. Böyle durumlarda kişinin sarımsak yutmaması daha iyi olabilir.

Sarımsak Yutmak Yorumları

soru

alican gür

13 Nisan 2024 Cumartesi

sarmısak çok faydalı ama ne biliyim her gün yiyorum ama sarmısak iyi bir yemek.

Cevap yaz
cevap

Dersu

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhaba , bazı insanlar en ufak bir ağrısı olduğunda hemen kendini ağrı kesicilere antibiyotiklere başvuruyor , o kadar zararlı ki bazı antibiyotik ve ağrı kesiciler bunu o an da anlamıyoruz kullananların sayısı oldukça fazladır . Umarım bilinçleniriz ,eski insanlar vücud direnci , bas6 ağrısı gibi durumlarda bir adet sarımsak yutarlarmış.

cevap

Ertaylar

23 Ağustos 2018 Perşembe

Merhaba Alican Bey. Sizin dediğiniz gibi sarımsak çok faydalı bir üründür. Tek başına bir antibiyotik özelliği taşımaktadır. Birçok kişiyi faydalı olmasına rağmen kokusundan dolayı tüketmek istenmiyor ama bunu tüketmek için ya tümden yutulmalıdır ya da önce kaynatılıp kokusundan arındırılarak yenilebilir.

soru

Doktore

09 Nisan 2024 Salı

Yemek faydalı yutmanin hiç katkısı yok

Cevap yaz
cevap

Tuğsav

25 Ağustos 2018 Cumartesi

Bin bir derde deva olan sarımsağın faydaları saymakla bitmemektedir. Sarımsak çiğnenmesi halinde içinde yer alan faydalı besinler direk vücuda etki etmektedir. Ancak sarımsak yutulması halinde; Kişinin vücut direnci artmakta olup doğal yollarla antibiyotik tüketimi söz konusudur. Bu nedenle sarımsak yutmakta oldukça faydalıdır.

cevap

Haccac

18 Ağustos 2018 Cumartesi

Sarımsak tadı ile çok sevilen ve içerisin de vitamin protein demir ve magnezyum gibi insan sağlığı için faydalı olan bir çok besin kaynağı bulundurur. Yemeklerin içerisine konulmasının yanı sıra bütün olarak da birçok fayda verir

soru

Sezer

20 Nisan 2024 Cumartesi

Sarimsaklari hic cignemeden yuttugumda midede erimedigini fark ettim yani mide sarimsagi ogutmuyorsa nasil faydasini goruruz ?

Cevap yaz
cevap

Aktaş

04 Eylül 2018 Salı

Bence bi kaç parça halinde yutmalisiniz. Ağızda koku yapmiyor mu merak ediyorum. Benim hayatta yapmayacağım tek şey heralde bu kadar sağlıklı olduğunu anlatmalarına rağmen

soru

Alparslan celik

18 Nisan 2024 Perşembe

Gece yatmadan sarimsak yutsak faydasi olurmu

Cevap yaz
cevap

Abdussabur

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Sarımsağın birçok hastalığa şifası vardır. Bunun yanı sıra cilde ve organlara da fayda sağlamaktadır. Organik antibiyotik olan sarımsağın, gece yatmadan önce yutulması veya yenilmesinde bir sakınca yoktur.

soru

burcu

14 Nisan 2024 Pazar

Merhaba peki kolon kanseri hastalarının sabah aç karınla sarımsak yutmalarının zararı var mıdır?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba, kolon kanseri hastalarının sarımsak tüketimi konusunda doktorlarına danışmaları önemlidir. Sarımsak bazı kişilerde mide rahatsızlıklarına yol açabilir ve tedavi sürecini etkileyebilir. Bu nedenle doktor onayı olmadan kullanılmamalıdır.

soru

Tahsin Şaşmaz

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Gece yatarken yutsak sabah koku yaparmi

Cevap yaz
cevap

Ahmet

08 Eylül 2018 Cumartesi

Hayır herhangi bir koku yapmaz. Aksine kokusu daha çabuk geçer. Bununla birlikte midenizi temizlemesi bakımından soğan ve sarımsak tüketilmesi oldukça faydalıdır. Sabah uyandığınızda yalnızca midenizde hafif bir yanma durumu hissedersiniz sadece. Etkisini rahatlıkla göreceksiniz.

soru

Aylin

29 Nisan 2024 Pazartesi

Çiğnemeden yuttuğunuz için koku yapmıyor. Ancak bana bir diş büyük geldiği için ben 4’e bölerek yutuyorum bir diş Sarımsağı. Bende daha yeni başladım. Bakalım bir faydasını görebilecekmiyiz..

Cevap yaz
cevap

Huseyin

29 Haziran 2018 Cuma

Faydasını gordunuzmu

soru

Erdal

03 Mayıs 2024 Cuma

Bende yeni başladım saçlara etkisi varmıdır bakalım

Cevap yaz
cevap

Hazar

03 Eylül 2018 Pazartesi

Sarımsak yutmak, sağlık içi bir çok faydası vardır sarımsağın. Saç cilt ve iç hastalıklar da tercih edilmektedir. Aynı zaman vücutta ki iltihabı da sökmektedir. Aynı zaman da kokusu da çok ağırdır. Sarımsak yuttuğunuz da o günde zihinde ve enerjik olursunuz. Saç bakımın da saçı parlak ve dökülmesini önlüyor hücreleri canlandırıyor.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sakal İçin Sarımsak Kullanmak

Sakal İçin Sarımsak Kullanmak

Sarımsak Nasıl Tüketilmeli?

Sarımsak Nasıl Tüketilmeli?

Feridun Kunak Limon Sarımsak Kürü

Feridun Kunak Limon Sarımsak Kürü

Yüze Sarımsak Sürmek Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yüze Sarımsak Sürmek Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Aç Karnına Sarımsak Yutmak Faydaları ve Zararları

Aç Karnına Sarımsak Yutmak Faydaları ve Zararları

Sarımsak Dikimi Ekimi ve Bakımı

Sarımsak Dikimi Ekimi ve Bakımı

Sarımsak Kürü Tarifi ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Kürü Tarifi ve Faydaları Nelerdir?

40 Diş Sarımsak 2 Litre Limon Suyu

40 Diş Sarımsak 2 Litre Limon Suyu

Sarımsak Saça Nasıl Uygulanır?

Sarımsak Saça Nasıl Uygulanır?

Sarımsak Saç Çıkarır mı?

Sarımsak Saç Çıkarır mı?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6