Gebelikte Sarımsak Yemek Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Sarımsak Yemek Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Sarımsak Yemek, Gebe kaldığınızı öğrendikten sonra düzensiz beslenme alışkanlıklarınızı geride bırakmalı ve sağlıklı besinler ile düzenli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Gebe kalan bayanlar, bazı gıdaları tüketmeden önce birtakım endişeler edinebilirler. Mesela; hamilelikte sarımsak yemenin bebeğe veya kendisine zararı olur mu diye şüphe içine düşüyor olabilir. Sarımsak, sağlığımıza birtakım faydalar sağlayan bir bitkidir. Çoğunlukla yemeklere lezzet ve tat katması için kullanılan sarımsak, bunların yanında bağışıklık sistemini güçlendirir. Dünya çapında birçok kültürün mutfağında kullanılan bu sihirli besin, sağlığımıza birçok yarar sağlamaktadır. Keskin ve farklı bir kokusu olmasının yanında, genel sağlığımız için çeşitli yararları vardır. Pek çok kültürde, kadınlar günlük düzenli diyetlerinin bir parçası olarak gebe kaldıklarında da sarımsak yemektedirler. Az miktarlarda sarımsak yemek gebelikte güvenli olarak kabul edilir. Fakat hamilelikte sarımsak takviyesi almak veya tıbbi ilaçlarla birlikte kullanımı bebek sağlığı açısından güvenli değildir. Hamilelikte sarımsak yemenin oluşturduğu riskler hakkında henüz tıbbi açıdan fazla bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak her gıdada olduğu gibi sarımsağı da aşırıya kaçmadan küçük miktarlarda yemenizde yarar vardır.

Gebelikte Sarımsak Yemek: Gebelikte sarımsak yemek son derece önemlidir. Sağlığımıza çeşitli yararlar sağlamaktadır. Fakat, şüpheleriniz varsa, doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak yemeye başlamanız daha uygundur. Sarımsak yemenin insan vücuduna faydaları şunlardır:

Saç Dökülmesini Önler: Sarımsak; içerisinde yüksek miktarda allisin olarak bilinen kükürt esaslı bir bileşik bulundurur. Sarımsakta bulunan bu madde, saçların uzamasını hızlandırır ve saç dökülmesine engel olur.

Kan Basıncı ve Kolesterolü Düşürür: Sarımsak içerisinde bulunan allisin maddesi, aynı zamanda kolesterolü düşürmeye ve kontrol altında tutmaya büyük ölçüde yardım eder.

Kanseri Önler: Düzenli olarak sarımsak tüketmek; bazı kanser türleri, özellikle kolon kanserine karşı vücudu koruyucu bir etkisi vardır.

Soğuk Algınlığı, Grip ve Enfeksiyonlara Karşı Etkili: Sarımsak; vücudumuzda bulunan zararlı bakterileri azaltır ve bağışıklık sistemini sağlıklı tutmamıza yardımcı olur.

Vajinal Enfeksiyon Tedavisine Yardımcı Olur: Sarımsak; kronik kandidiyazis hastalığı gibi çeşitli vajinal enfeksiyonların tedavisinde yarar sağlar.

Gebelikte Sarımsağın Olası Yan Etkileri: Sarımsak insan vücuduna faydalı bir bitki olarak bilinir, fakat sarımsak yemek bazen olumsuz bir etkiye sebep olabilir. Sarımsak yemek aşağıda yer alan olumsuz etkilere neden olabilir:
 • Taze sarımsak yemek, kanda cıvımaya neden olduğu için kanama riskini artırabilir. Eğer sarımsak yedikten sonra herhangi bir lekelenme veya vajinal kanama söz konusu ise mutlaka bir hekime danışmak gerekir.
 • Bazı hallerde, sarımsak yemek mide ya da sindirim sorunlarına sebep olabilir.
 • Eğer düşük kan basıncı hastalığınız varsa, sarımsak kan basıncını düşürmeye yardımcı bir besin olduğundan dolayı sarımsak tüketmekten uzak durmakta fayda vardır.
 • Sarımsak yemek bazen özellikle cerrahi operasyon durumunda, kanamanın durmasını güçleştirebilir Çünkü kan inceltici özelliği vardır. Herhangi bir yan etkiyi önlemek için gebelikte ne kadar sarımsak yemeniz gerektiğini hekiminize danışın.

Gebelikte Sarımsak Yemek Yorumları

soru

Gökkuşağı

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba gebe kaldıktan sonra düzensiz beslenme alışkanlıkları geride bırakmalı ve sağlıklı besinler ile düzenli beslenmeye dikkat etmemiz konusunda şüphemiz yoktur. Bunun için gebelikte sarımsak yemek faydalı olduğunu soylemektedirler. Bu konuda bizi aydınlatabilir misiniz?

Cevap yaz
cevap

Sabire

07 Eylül 2018 Cuma

Merhaba, gebelikte sarımsak yemenin ekstra bir faydası bulunmasa bile sarımsak insan vücudu için oldukça sağlıklı bir bitkidir. Kokusu nedeni ile her yerde yiyemesek bile uygun zamanlarda soğan ve sarımsak tüketmenizde fayda vardır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sarımsak Kokusu Nasıl Gider?

Sarımsak Kokusu Nasıl Gider?

Haber Bülteni

Sarımsak ve Zeytinyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak ve Zeytinyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Saç Çıkarır mı?

Sarımsak Saç Çıkarır mı?

Sarımsak saç uzatır mı?

Sarımsak saç uzatır mı?

Sarımsak Kokusu

Sarımsak Kokusu

Sarımsak Yutmak Doğru Bir Hareket mi?

Sarımsak Yutmak Doğru Bir Hareket mi?

Sarımsak Yağı Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Yağı Faydaları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6