Sarımsak Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sarımsak Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Çayı, sayılamayacak kadar çok faydası olan sarımsak, antibiyotik özelliği sayesinde pek çok hastalığın iyileştirilmesi kullanılabilir. Uzun zamandır sarımsak için yapılan araştırmalar sarımsağın çok eskilere dayandığını ve öncelerde bu bitkinin iyileştirici ilaç olarak kullanıldığını kanıtlanmıştır.

Sarımsak çayı, son zamanlarda popüler olan bitki çayları arasında ilk sıralarda yer alır. Özellikle kişilerde kilo verdirdiği kanıtlanmış olan bu çay sadece kilo vermek için değil sağlık içinde tercih edilebilir. Kilo problemi yaşayan pek çok kişinin tercih ettiği sarımsak çayının, gerçek anlamda yağ yaktığı ve bu nedenden dolayı da kilo verdirip verilmediğini merak edilmektedir. Çoğunlukla gribal enfeksiyonlarda ve kış mevsiminde sık görülen soğuk algınlığı hastalığının çar çabuk iyileştirilmesi için tercih edilmektedir. Ancak sarımsak bitkisi kişilerin zayıflamasında pozitif etki yaratıp, kesin çözüm sağlayabiliyor. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kişiler kilo verirken zinde kalmalarına ve kendilerini enerji dolu hissetmelerine de fayda sağlıyor. Zayıflamak için sarımsak çayı tercih edilecek ise her gün üç fincan aç karnına sabah, öğlen ve akşam tüketilmesi öneriliyor. Bunun dışında kişinin kendi vücut potansiyeline göre diyet programı uygulamasına ve spor yapmasına da gerek vardır. Tek başına sarımsak çayı tüketmek kilo vermek konusunda istediğiniz yanıtı veremeyebilir.

Son zamanlar sarımsak çayı ile adını bir kez daha duyurun Angeline Jolie bu çay ile kilolarından kurtulduğunu belirtmiştir. Ünlü kişiler tarafından sarımsak çayı favori bir çay haline gelmiştir ve kişiler fit görüntüsünün devam etmesi için veya sağlıklı bir vücuda sahip olmak için sarımsak çayını tüketmektedir.

Sarımsak çayını pek çok kişi sarımsağın kendine has olan kokusu yüzünden ikinci plana atmaktadır. Ancak doğal bir antibiyotik olan sarımsak, çayın içerisinde kokusu fazla etkili değildir. Çayını hazırlarken içerisine katılacak olan zencefil sarımsağın kokusunu bastırıp ferah bir koku verecektir. Aynı zamanda çayın içerisine sonradan ilave edeceğiniz limon güzel bir aroma verip sarımsak çayın da lezzetli ve faydalı bir etki yaratacaktır.

Sarımsak Çayı Faydaları Nelerdir?
 • Sarımsak çayı mide sorunu yaşayan kişiler için tercih edilebilir. Midenin yumuşamasında ve mide bulunan bazı zararlı bakterilerin yok olmasında fayda sağlar.
 • Bazı mineral ve vitaminler bakımından zengin olan sarımsak çayını herkes rahatlıkla kullanabilir. Pek çok hastalığın giderilmesinde veya hastalıklara karşı kişinin savunma kazanması açısından günde en az bir su bardağı sarımsak çayı tüketilebilir.
 • Göğüs tıkanıklığından dolayı rahatsızlık çeken kişiler için sarım çayı fayda olmaktadır. Bunun için özellikle gece yatmadan önce tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Ciltte bulunan sorunların iyileştirilmesi için tercih edilebilir. Akne, sivilce ve mantar gibi sorunların giderilmesinde etkilidir.
 • Kış aylarında sık görülen grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıkların iyileştirilmesinde fayda sağlar.
 • Saçların bakımını sarımsak çayı ile kolay bir şekilde yapabilir ve saç sorunları bu şekilde iyileştirilebilir. Özellikle saç köklerinin canlanmasını sağlar ve kırılan saçların onarımını yapar.
 • Tıkalı olan sinüslerin açılmasında fayda sağlar. Bunun için sarımsak çayını hazırlayıp buharını içinize çekmeniz yeterli olacaktır.
 • Kalp ve damar sağlığı açısından zengin içeriklere sahip olan sarımsak çayı bağışıklık siteminin uyarılmasında son etkili olup kişileri hastalıkları karşı korur.
 • Vücuda zarar verecek bakterilerin vücuda girmesini engeller ve faydalı olan hücrelerin canlanmasına yarar sağlar.
Sarımsak Çayının Zararları Nelerdir?
 • Sarımsak çayının genel sağlık ve cilt için çok faydalı olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak bu faydalarının yanında yanlış kullanılması veya kullanırken aşırıya kaçılması halinde zararlı yanları da görülebilir.
 • Çok fazla oranda sarımsak çayı tüketmek kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
 • Sarımsak çayını hazırlarken verilen sürenin üzerine çıkılması çayın bütün faydalarını yok edebilir ve kokusunun şiddetini arttırabilir.
 • Çok fazla sarımsak çayı içilmesi kişilerde kötü ter ve ağız kokusuna sebebiyet verebilir.
 • Sarımsak çayını tüketirken her defasında taze olarak hazırlanması gerekir. Bir gün veya birkaç saat beklemiş sarımsak çayı tüketilmemelidir.
 • Bünyesi çok hassas olan kişiler sarımsak çayını günde bir bardaktan fazla tüketmemeleri gerekir. Aksi halde vücutta kızarıklar, deri döküntüleri ve kaşıntı gibi belirtiler görülebilir.
 • Hamile olan bayanların sarımsak çayını kullanmaya başlamadan önce doktorlarına danışmaları daha faydalı olacaktır.
 • Tansiyon hastalığı olan kişiler özellikle sarımsak çayını tüketirken dikkatli olmaları önerilir. Sarımsak tansiyonun dengesinde bozulmalara yol açabilen bir bitkidir.
 • Sarımsak çayını kullanmak isteyen kişilerin sürekli aldıkları kan inceltici ilaçlar var ise doktorlarına danışmadan kullanmaları önerilmez.
 • Sarımsak çayını tükettiğiniz günlerde kaşıntınız, kızarıklıklar, derinde hassasiyet ve baş dönemsi gibi sorunlar görülüyorsa bu sizin sarımsak çayına karşı dayanıksız olduğunu gösterir. Tüketmemeniz daha sağlık olacaktır.
Sarımsak Çayı Nasıl Hazırlanır

Malzemeleri
 • 3 parça zencefil
 • 3 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
Hazırlanışı: Sarımsak çayını hazırlamaya zencefiller ile başlayın. Bunun için zencefilleri bir robot veya havanın içerisine alıp toz haline getirin. Üzerine 1,5 su bardağı su ilavesi yapıp pişirme kabında bir taşım kaynatın. Bu aşamada zencefilin kaynama süresi 2-3 dakika kadar olmalıdır. Fazla kaynatılması zencefillerin faydalarının giderilmesine nende olabilir. Yeteri kadar kaynamış olan suyun içerisine 3 diş sarımsağı ezip ilave din ve bu aşamada ocağın altını kapatın. Tencerenin kapağını da bir bez ile örtüp 10 dakika kadar dinlendirin. Sürenin ardında hazır hale gelmiş olan sarımsak çayını bir bardağın içerisine süzerek alın. Bu esnada çayınızın içerisine limon suyu damlatıp tüketebilirsiniz. Eğer kilo probleminiz yok ise bir şeker kaşığı süzme bal ile çayınızı lezzetlendirebilirsiniz.

Sarımsak Çayı Yorumları

soru

Süfyan

28 Mayıs 2024 Salı

Merhaba, kilo vermek için sarımsak çayı tüketebilirmiyim. Bir faydası olur mu?

Cevap yaz
cevap

Merafi

21 Ağustos 2018 Salı

Sarımsak çayının faydaları çoktur. Baştada kilo vermeye yardımcı olmak gelir.Kesin olarak çözüm çayın yanında günde bir veya yarım saatlik yürüyüşle destekleyin.

cevap

Eşir

19 Ağustos 2018 Pazar

Merhaba. Sarımsak bitkisi kişilerin zayıflamasında pozitif etki yaratıp, kesin çözüm sağlayabiliyor. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kişiler kilo verirken zinde kalmalarına ve kendilerini enerji dolu hissetmelerine de fayda sağlıyor. Zayıflamak için sarımsak çayı tercih edilecek ise her gün üç fincan aç karnına sabah, öğlen ve akşam tüketilmesi öneriliyor.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sarımsak Nasıl Soyulur?

Sarımsak Nasıl Soyulur?

Haber Bülteni

Güncel

Sarımsak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Sarımsak Tansiyonu Nasıl Etkiler?

Sarımsak Tansiyonu Nasıl Etkiler?

Güncel

Sarımsak Ekimi Nasıl Yapılır?

Sarımsak Ekimi Nasıl Yapılır?

Çiğ Sarımsak Yutmak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çiğ Sarımsak Yutmak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Kokusu

Sarımsak Kokusu

Sarımsak Sakal Çıkarır mı?

Sarımsak Sakal Çıkarır mı?

Maydanoz Limon Sarımsak Kürü

Maydanoz Limon Sarımsak Kürü

Yeşil Sarımsak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Sarımsak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Zayıflatır mı?

Sarımsak Zayıflatır mı?

Hamilelikte Sarımsak Yemek

Hamilelikte Sarımsak Yemek

Sarımsak Çayı Nasıl Yapılır?

Sarımsak Çayı Nasıl Yapılır?

Sarımsak Yağı Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Yağı Faydaları Nelerdir?