sarimsak.gen.tr https://www.sarimsak.gen.tr Sarımsak, Sarımsak Faydaları ve Kullanımı tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sarimsak.gen.tr Tue, 10 Mar 2015 00:00:00 +0000 Tue, 12 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Sarımsak Kaç Kalori https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-kac-kalori.html Sat, 13 Oct 2018 13:21:51 +0000 Sarımsak kaç kalori: Sarımsak yemeklere lezzet ve aroma vererek yemeklerin çok daha lezzetli olmasını sağlayan bir besindir. Hemen hemen herkes tarafından sevilen bir besin olan sarımsak kaç kalori bir bakalım. Sarımsak besin değe Sarımsak kaç kalori: Sarımsak yemeklere lezzet ve aroma vererek yemeklerin çok daha lezzetli olmasını sağlayan bir besindir. Hemen hemen herkes tarafından sevilen bir besin olan sarımsak kaç kalori bir bakalım. Sarımsak besin değeri yüksek kalorisi ise orta dereceli bir besindir. Yemeklere lezzet veren ve vücuda faydası ile bilinen sarımsak sofralarda sıkça tüketilen bir besindir.  Sarımsak çoğu zaman içerdiği koku nedeni ile tüketilmekten kaçınılan bir besindir. Vücuda olan faydaları saymakla bitmeyen sarımsak yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Antioksidan maddesi vücutta bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda direnç ve dayanıklılık kazandırmaktadır. Sarımsağın içerdiği allisin maddesi vücudu kansere karşı korumaktadır. Sarımsağın antioksidan içermesi ve bünyesinde barındırdığı diğer maddeler özellikle mide ve prostat kanserinin oluşabilme olasılığını çok düşük seviyelere indirmektedir. Vücutta kanser riskini düşüren sarımsak kaç kalori öğrenmek için öncelikle sarımsakların soyularak tartılması gerekmektedir. 
Doğal antibiyotik olarak anılan sarımsak vücutta oluşan iltihaplanmalara iyi gelmektedir. Kişide hazmı kolaylaştıran, bağırsakları iyi gelen sarımsak kanser olan kişilerde kanserli hücrelerin yayılmasına engel olmaktadır. Yıllardır şifa niyetine tüketilen sarımsak vitamin deposu olarak bilinmektedir. Salgın hastalıkların yayılmasını engellemektedir. Sarımsak bileşiminde A vitamini, B vitamini, C vitamini kükürtlü uçucu yağ ve allil sülfür maddesini barındırmaktadır. Sarımsağın kokusu ve tadı içerdiği bileşenlerden kaynaklanmaktadır. Kişide ölümlere neden olan atardamar kireçlenmesine, vücutta oluşan yara, sivilce ve çıbanlara, vücuttaki kramplara ve ağrılara, akciğer, karaciğer, safra kesesi ve kalbe iyi gelen etken maddeler içeren sarımsak tüm bunların yanı sıra mide ve bağırsakları dezenfekte etmeye, zararlı bakterileri yok etmeye, grip mikrobunu öldürmeye fayda sağlamaktadır. Kişinin tüketeceği sarımsak oranına göre kalori hesaplamasını yapalım.

Sarımsak kaç kalori gram hesabına göre inceleyip hesaplayalım:
 • 10 gram sarımsak 15 kaloridir.
 • 50 gram sarımsak 75 kaloridir.
 • 100 gram sarımsak 150 kaloridir.
]]>
Yüze Sarımsak Sürmek https://www.sarimsak.gen.tr/yuze-sarimsak-surmek.html Sun, 14 Oct 2018 08:10:48 +0000 Yüze Sarımsak Sürmek, Sarımsağın bildiğimiz üzere sağlığa olan faydaları hemen hemen herkes tarafından çokça bilinmektedir. Çiğ sarımsak, antibiyotik, antiseptik gibi virüslere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Ayn Yüze Sarımsak Sürmek, Sarımsağın bildiğimiz üzere sağlığa olan faydaları hemen hemen herkes tarafından çokça bilinmektedir. Çiğ sarımsak, antibiyotik, antiseptik gibi virüslere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda da antioksidan içermektedir. İltihaplı olan bölgeye direk olarak sarımsak sürmek iltihabın hızlı ve etkili bir şekilde azalmasını sağlar. Sarımsak yüzümüzde oluşan sorunları ve cildimizde görülen problemleri düzeltmek için kullanılır sorunlara karşı kullanıldığı gibi cildin bir çok yerine de iyi  gelmektedir. Sarımsağın şimdi de yüzümüzde oluşturduğu faydalarına bakalım.

Yüze sarımsak Sürmek Ne İşe Yarar

Akne: Sarımsağın yüzümüzde sivilce oluşumunu etkili bir şekilde engellediği ya da var olan sivilceleri geçirdiği bilimsel olarak bir araştırma sonucu kanıtlanmıştır. Sivilce ve akneler için genel olarak gözenekleremize hapis olmuş gözenekler nedeniyle oluştuğu düşünüldüğünde sivilce oluşumunu azaltabilmek için sarımsak kullanılabilir. En basit yöntem sarımsağımızı ezdikten sonra bu sorunlu olan bölgeye sürüp kurumasını bekleyip ılık suyla durulayabilirsiniz.

Sarımsak bu noktada cildi bakterilerden en sağlıklı şekilde arındırmak için doğal olarak bir ilaç olarak kullanılabilir. Sarımsağı yağ olarak ya da direk olarak cilt yüzeyinde etkili bir şekilde kullanarak sivilcelere müdahale edebileceğiniz gibi yemeklerinizle de birlikte tüketerek cildin enfeksiyonlara karşı daha korunaklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Siyah Nokta: Sıkça rastlanmakta olan bu cilt problemleri arasından birisi de siyah noktalardır. Özellikle de yağlı cilde sahip olan bir çok kişide görülmektedir. Sarımsak kullanarak yüzümüzde oluşan ya da cildimizin herhangi bir yerinde oluşan siyah noktalarınızdan en etkili bir şekilde kurtulabilmemiz doğal yöntemlerle mümkündür. Bunun için yapmanız gereken şeyler bir iki diş sarımsağı ezip, bir yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1-2 damla çay ağacı yağı ve bir yemek kaşığı limon suyu ile karıştırmaktır. Ardından kalın bir macun elde etmek için bir miktar bal eklenmelidir ve hazırlanan bu karışım ince bir tabaka şeklinde önceden temizlediğimiz cilde sürülmelidir. Yaklaşık olarak 2-3 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulanmalıdır.

Yüz de oluşan çizgileri geçirme de etkili: Sarımsağın bir diğer faydası cildin yenilemesini sağlayarak genç kalmasını sağlamaktadır ve oluşan çizgileri geçirmektedir. 

Sarımsağın içerisinde yer almış olan güçlü antioksidanlar serbest radikallerin ciltte gelişmesinin azalmasını ve böylece cildin olduğundan sıkı ve genç, canlı kalmasını sağlar. Sarımsağın içerisinde yer almış olan sülfür ise vücudun kolajen maddesini üretmesine yardımcı olmaktadır ve böylece cildin olduğunca kırışıklıklara karşı savaşmasına da destek olur. 

Çatlaklar: Kış aylarında havaların soğuması ile çeşitli sebeplerle yüzde oluşmuş olan çatlakları tedavi edebilecek pek fazla bir şey bulunmamaktadır. Ancak sarımsak kullanımı ile çatlak görünümü azalabilmekte ya da yok olabilmektedir.

]]>
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-nasil-yetistirilir.html Sun, 14 Oct 2018 10:45:25 +0000 Sarımsak Nasıl Yetiştirilir, Sarımsağın yemeklerimize katmış olduğu lezzetin yanında birde sağlığımız bakımından bizlere oldukça faydası bulunmaktadır. Sarımsak yetiştirmek istediğimiz zaman kolayca yetiştirmemiz mümk Sarımsak Nasıl Yetiştirilir, Sarımsağın yemeklerimize katmış olduğu lezzetin yanında birde sağlığımız bakımından bizlere oldukça faydası bulunmaktadır. Sarımsak yetiştirmek istediğimiz zaman kolayca yetiştirmemiz mümkündür. Sonbaharda ekip, yaz başlangıcında toplanmalıdır.

Sarımsak Ne Zaman Ekilir Sarımsak ekimi için en çok uygun görülen ay tabi ki de sonbahar ayıdır. İklim koşulları baz alındığında ekim ayından ocak ayına kadar uzanan sürede sarımsak ekimi yapılması en uygun olan zamandır.

Sarımsak Ekiminde Toprak Nasıl Olmalıdır Ekim için en uygun toprak su geçirgenliği iyi killi topraklardır. Aynı zamanda ekilecek alanın güneş almaması çok önemlidir. Çünkü gölgede yumru gelişimi istenen düzeyde gerçekleşmemektedir. Ve verim düşük seviyede olmaktadır.

Sarımsak Nasıl Ekilir

Bir yumruda bulunan sarımsakları dişler halinde kabuklarını soymadan ayırınız. Kullanacağınız sarımsakların iri olması önem arz etmektedir. Ne kadar büyük sarımsak kullanırsanız, ekmiş olduğunuz sarımsaklarınızda o kadar büyük olur. Sarımsaklarınızda oluşacak mantar hastalığını önlemek için ayırmış olduğunuz sarımsakları karbonatlı suda bekletiniz. Bu uygulamış olduğunuz uygulama ile sarımsaklarınızda oluşabilecek bir mantar hastalığını önlemiş olacaksınızdır. Toprağı hafif bir şekilde havalandırma işlemini yapın. 15-20 cm aralıklar ile, her bir dişi ayrı olacak şekilde toprağa gömün.

Derinliği 6-7 cm olacak şekilde ayarlayın. Ekim işlemi bittikten sonra toprağınızın üzerini kapatın. Kapatırken bahçenizde bulunan kurumuş yaprak ve otları kullanabilirsiniz. Bu uygulamaya kompost denmektedir ve bu uygulama kış boyunca toprağın ısısını korumak ve yumrunun gelişimi için oldukça faydalıdır. Son aşamada ise, ekim yaptığınız alana can suyunu dökünüz. Yaklaşık olarak 2 ay sonunda ekmiş olduğunuz sarımsaklarınızın filizleri toprak yüzeylerinde görülebilmektedir. Kış boyu filizlerinizin büyümesi durması muhtemeldir. Fakat bu durum gayet normal bir durumdur. Toprağın altındaki yumru gelişimine devam etmektedir. İlkbaharın gelmesi ile birlikte toprağın dışında bulunan kısım yeniden can bulmaya yani büyümeye başlar. İlkbahar sonunda haftada bir defa sulamak yeterli olacaktır. Haziran ayının gelmesiyle birlikte ise ekmiş olduğunuz sarımsaklarınızın hasat işlemine başlayabilirsiniz.
]]>
Feridun Kunak Limon Sarımsak Kürü https://www.sarimsak.gen.tr/feridun-kunak-limon-sarimsak-kuru.html Sun, 14 Oct 2018 20:07:42 +0000 Feridun Kunak limon sarımsak kürü, son dönemlerde hastalar ağrı ve diğer şikayetleri olduğu zaman doktor veya aynı zamanda alternatif tıp dediğimiz yöntemlerle de çözüm bulmaya çalışmaktadırlar. Kişilerin alternatif t Feridun Kunak limon sarımsak kürü, son dönemlerde hastalar ağrı ve diğer şikayetleri olduğu zaman doktor veya aynı zamanda alternatif tıp dediğimiz yöntemlerle de çözüm bulmaya çalışmaktadırlar. Kişilerin alternatif tıpa çok fazla başvurmaları sonucunda alternatif tıp merkezlerinin sayısı son dönemlerde oldukça artmıştır. Taleplerin çok fazla olmasından dolayı doğal ve bitkisel karışımları yapma ve uygulama uzmanlık haline gelmiştir. Bir çok tv kanalı bu tarz programlar yapmaya başlamıştır. Bunlardan biri olan Feridun Kunak bir çok kesim tarafından izlenmekte ve söylediği doğal karışımlar halk tarafından uygulanmaktadır. Feridun Kunak'ın en çok uygulanan kürlerinden biri de limon sarımsak kürüdür. Kürün yapılışı oldukça basit ve kullanılan malzemeler çok ekonomiktir. Damar tıkanıklığı problemi yaşayan kişiler için limon sarımsak kürü çok önemli fayda sağlamaktadır. Damarlar içindeki kireçlenmeyi önlemekte ve vücut direncini arttırmaktadır. Hazırlanan kürü günde bir fincan ya da bir çay bardağı olarak tüketmelisiniz. Özellikle yemek aralarında tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Hazırlanan kürün hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır. İçerisinde bulunan limon ve sarımsağa alerjisi olan kişiler ya da mide rahatsızlığı olan hastalar ilaçlarını kullandıktan sonra kürü kullanabilirler. Damar tıkanıklığı ve kireçlenmeye iyi gelen Feridun Kunak limon sarımsak kürünün yapılışı aşağıdaki şekildedir;

Feridun Kunak limon sarımsak kürü için malzemeler
 • 40 diş büyük boy sarımsak
 • 20 adet bol sulu limon suyu
 • 2 demet maydanoz suyu
 • Bir çay kaşığı zencefil
 • Bir avuç kaparı bitkisi
Feridun Kunak limon sarımsak kürü hazırlanışı; ilk önce sarımsakları soyarak başlayın ve daha sonra ezin. Ezdikten sonra sarımsakları kürü yapacağınız kavanozun içerisine atın. Daha sonra sarımsakların üzerine 20 adet limonun suyunu sıkın ve kavanoza ilave edin. 1 yada 2 çay kaşığı zencefili de karışıma ilave edin. Aslında zencefilin miktarı tamamen isteğe bağlı olarak değişmektedir. Kaparı bitkisi konserve şeklinde de satılmaktadır. Eğer konserve şeklinde almışsanız bir süre suyun içinde bekletip tuzunu bıraktıktan sonra blenderden çekip yaptığımız karışımın içerisine ilave edin. Bu işlemlerin hepsini yaptıktan sonra sarımsak limon kürü hazırlanmış olacaktır. Daha sonra kavanozun ağzını bir bez yardımı ile kapatıp buzdolabında bekletiniz. Limon sarımsak kürünü iki günde bir üzerindeki bezi değiştirerek tahta kaşık yardımı ile güzelce karıştırın. Bir hafta sonra içmeye başlayabilirsiniz. Feridun Kunak limon sarımsak kürü günde bir fincan ya da bir çay bardağı olarak tüketmek gerekir.]]>
Zigavus Sarımsaklı Şampuan https://www.sarimsak.gen.tr/zigavus-sarimsakli-sampuan.html Mon, 15 Oct 2018 08:16:28 +0000 Zigavus Sarımsaklı Şampuan ile saçlar canlılığını ve parlaklığını kazanmaktadır. Dirençsiz, parlaklığını yitirmiş ve cansız saçlar için birebirdir. Aynı zamanda saçları güçlendirmeye ve saç dökülmelerini eng Zigavus Sarımsaklı Şampuan ile saçlar canlılığını ve parlaklığını kazanmaktadır. Dirençsiz, parlaklığını yitirmiş ve cansız saçlar için birebirdir. Aynı zamanda saçları güçlendirmeye ve saç dökülmelerini engellemeye de yaramaktadır. Doğal şifa deposu olan sarımsak özü ile saçlarınız tamamen sağlıklı ve parlak olacaktır.

Saç dökülmelerinin bir çok nedeni olabilmektedir. Bunların başında kullanılan kozmetik ürünler gelmektedir. Piyasa da var olan bir çok şampuan türü değişik şekillerde formüle edilir ve ticari amaçlı olarak kuru, normal, yağlı, boyalı ve yıpranmış saçlar olarak formüle edilerek satılırlar. Yağlı saçlar için kullanılan şampuanları günlük olarak sürekli olarak kullanmaya başlarsanız, zamanla saçlarınızın kurumasına yol açacaktır. Buda zamanla saçlarınızın dökülmesine neden olabilir.

Aynı zamanda saç boyaları da saç derisinde hasarlara yol açabilmektedir. Bu nedenle saçlar zayıflar ve canlılığını yitirir. Zigavus Sarımsaklı Şampuan kullanarak canlılığını yitirmiş, kurumuş, hasar görmüş saçların tekrar canlılık ve parlaklık kazanarak dökülmesini engellemektedir.

Zigavus Sarımsaklı Şampuan özellikleri

İnsan vücudu tarafından üretilmeyen ve dışarıdan alınması gereken doğada farklı türden aminoasitler bulunmaktadır. Vücuda doğadan alınması gereken aminoasitler, sarımsak özlü Zigavus Sarımsaklı Şampuanın içerisinde yer almaktadır. Sarımsak mucizesi ile saçlar parlaklığına kavuşur, güçlenir, saç dökülmesini önemli ölçüde engeller ve erken beyazlamayı önler. Aynı zamanda saç deri rahatsızlıklarında tedavi edicidir. Zigavus Sarımsaklı Şampuan tamamen doğal olup, kimyasal madde içermeyen sarımsak özlü şampuan güvenilirliği klinik testler ile ispatlamıştır. PH değeri, cilt dokusuna zarar vermediği için saç derisini kesinlikle tahriş etmez ve alerji yapmaz.

İlk kullanımdan itibaren saç dökülmesini engellemeye başlıyor. Düzenli ve sık kullanımda da tam etkisini görmeye başlıyorsunuz. Saç derisinde biriken ölü hücreleri saç derisine zarar vermeden temizleyerek, kepek oluşumunu engelliyor. Saç diplerini yağlardan tamamen arındırıyor ve saç diplerinin yağlanmasını geciktiriyor. Beta karoten, kalsiyum ve çinko açısından zengin olan sarımsak ekstresi sayesinde saça direnç, sağlık, parlaklık ve canlılık kazandırıyor. Aynı zamanda saçların dolgun görünmesine yardımcı oluyor. Kokusu tamamen bitkisel içerikli olup, kesinlikle sarımsak kokusu içermemektedir.

Zigavus Sarımsaklı Şampuan kullanım özellikleri

Hamilelik döneminde kullanılmasının hiç bir sakıncası bulunmamaktadır. Saç ektiren kişiler de rahatlıkla kullanabilirler. Hiç bir yan etkisi bulunmamış olup, tüm testlerden geçmiş olup, alerjik etki yapmaz.

Zigavus Sarımsaklı Şampuan İçeriği

Zigavus Sarımsaklı Şampuan formülünde; sarımsak extresi, metil, paraben, pantenol, sodyum lauril sülfat, aqua, probil paraben,glikol stearat, cocamidopril maddelerini içerir.

Zigavus Sarımsaklı Şampuan Kullanım Şekli

Islak saça avuç içinize bir miktar şampuan sıkılarak saçınıza uygulama yapınız. Saç derisine parmak uçları ile hafif masajlar yaparak saçınızı iyice köpürtün ve durulayın. Aynı işlemi ikinci kez tekrar yaptıktan sonra şampuanı 2-3 dakika saçınızda bekletin. Daha sonra bol su ile saçınızı durulayın. Zigavus Sarımsaklı Şampuanın kısa zamanda etkisini göreceksiniz, şampuanı kullanım sırasında başka bir ürün kullanmamanız gerekir. Göz ile temas etmesinden kaçının, teması halinde gözünüzü bol su ile durulayın. Çocukların ulaşamayacakları yerde muhafaza etmelisiniz.

]]>
Sarımsak Mideye Dokunurmu https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-mideye-dokunurmu.html Mon, 15 Oct 2018 23:58:56 +0000 Sarımsak mideye dokunur mu, Sarımsağın genel sağlık açısından çok faydaları vardır. Birçok hastalığın  iyileşme sürecini hızlandırıyor. Kan akımını hızlandırması, antibiyotik özelliği, yağ yakma özelliği ve da Sarımsak mideye dokunur mu, Sarımsağın genel sağlık açısından çok faydaları vardır. Birçok hastalığın  iyileşme sürecini hızlandırıyor. Kan akımını hızlandırması, antibiyotik özelliği, yağ yakma özelliği ve daha fazlası ile sağlık açısından mükemmel bir bitki. Fakat doğru kullanılmaması da yada aşırı tüketilmesi bazen vücudumuza zarar verebiliyor. 

Bunlardan birisi de mideye olan etkisi. Özellikle çiğ, ağızda ezilerek tüketilen sarımsak, mide de reflüye neden oluyor. Bu yan etkileri gördükten sonra ister istemez aklımıza sarımsak mideye dokunur mu sorusu geliyor. İçinde bulunan aliisin denilen madde sarımsak çiğ tüketilince ortaya çıkıyor. Buna bağlı olarak, yanma, ekşime, ağrı gibi şikayetlere yol açabiliyor. Çünkü sarımsağın asidik, okside edici bileşenleri, çiğ kullanımlarda tahrişe neden olabiliyor. Bu bileşenleri ayrıştırma yolu ile yok edebiliriz. Fakat aşırı ve dikkatsiz kullanımda aşağıdaki zararlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Aşırı kullanımda sarımsak zararları
 • Doğum kontrol hapları ile birlikte kullanılırsa zararlı yan etkileri ortaya çıkabilir.
 • Hassas ciltlerin tepki vermesi olabilir.
 • Tansiyon rahatsızlığında az ve düzenli tüketilmesi önerilir.
 • Sarımsak mümkün olduğunca pişmiş tüketilirse yan etkileri en aza indirgenmiş olacaktır.
Yukarıda verilen maddelere dikkat edildiği taktirde yediğim sarımsak mideye dokunur mu Sorusu aklımızdan çıkmış olacak ve sağlıklı ve faydalı bir besin olan sarımsağı da hayatımızdan çıkarmamış olacağız. Sarımsağın faydaları;
 • Ciltte meydana gelen sivilce akne tedavi edici özelliği vardır.
 • Saç dökülmesi ve kepek azaltma özelliği vardır.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine oldukça etkilidir.
 • Kulak iltihabı sorununu giderir.
 • Mineral ve vitamin bakımından zengindir.
 • Şeker hastaları için düzenleyici etkisi vardır.
Bu faydaları düşünülerek sarımsak mideye dokunur mu sorusundan ziyade en doğru kullanım nasıl olur sorusu ile tüketilmesi en doğrusu olacaktır.
]]>
Evde Sarımsak Yağı Nasıl Yapılır https://www.sarimsak.gen.tr/evde-sarimsak-yagi-nasil-yapilir.html Tue, 16 Oct 2018 22:30:27 +0000 Evde sarımsak yağı nasıl yapılır, sarımsağın insan sağlığına olan faydaları herkes tarafından biliniyor. Türk mutfağında ise sarımsağın girmediği yemek hemen hemen yoktur. Bu kadar çok sevilen ve kullanılan sar Evde sarımsak yağı nasıl yapılır, sarımsağın insan sağlığına olan faydaları herkes tarafından biliniyor. Türk mutfağında ise sarımsağın girmediği yemek hemen hemen yoktur. Bu kadar çok sevilen ve kullanılan sarımsağı soyup  ve kıyıp hazırlama derdinden kurtulacak ve sarımsağın faydalarını ve lezzetlerini kat kat arttıran bir sos olarak kabul edilir sarımsak yağı. Çorbalarda, sulu yemeklerde, salatalarda ve her türlü et yemeklerinde kullanılabilen, bilhassa saçlar ve ciltlerle ilgili problemlerde ve diğer bazı sağlık problemlerinin önlenmesinde ve tedavisinde kullanılabilir.

Evde sarımsak yağı hazırlamak için gerekli malzemeler:

 • 25 diş sarımsak
 • 4 çay bardağı iyi olacak şekilde saf süzme zeytinyağı 

Evde Sarımsak yağı nasıl yapılır

Öncelikli olarak sarımsakların kabuklarını soyulur, bıçağın yan tarafı ile bastırarak ezilir. Daha sonra ezilen sarımsaklar kavanoza doldurulur. Ardından üzerine süzme zeytin yağı eklenip, güneş gören bir camın önüne koyulur. Arada bir kavanozu açıp tahta kaşık ile karıştırılır. 15-20 gün bekledikten sonra, sarımsak yağı hazır hale gelmiş olacaktır. 

Sarımsak yağının faydaları nelerdir

 • Bağırsaklarda, solucan ve kıl kurdu gibi parazitlerin oluşmasını önlemektedir.
 • Yapılan bir araştırmalara göre, sarımsak yağının kolan kanserine karşı koruma sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca bir çok kansere karşı da tedaviye yardımcı ve önleyici etkileri bulunur.
 • Cilt hastalıklarına karşı koruyucu özelliği araştırılıp kanıtlanmıştır.
 • Sarımsak yağı, taze olarak sarımsak tükettiğinde nefesinin kokacağından endişe duyanların, çekinmeden kullanabilecekleri bir ürün türüdür.
 • Sarımsak yağının içerisinde, A1, B2, B6 ve C vitaminleri fazlasından bulunur. Bir cacığa ve salataya katıldığında besin değerini kat kat artırmış olur.
 • Sarımsak yağı, solunum yolu hastalıklarına karşı da çok yararlıdır.
 • Bağırsakta bulunan yaraların enfeksiyon kapmasını önlemektedir. 
 • Kolesterolü düzenlemektedir.
 • Açık yaraların enfeksiyon kapmasını önlemek amacıyla kullanılabilir.
 • Amipli dizanteri hastalığına karşı da çok faydalıdır.
 • Bu mucizevi yağ mükemmel bir tonik ve müshil olarak kabul edilir.
 • Hazımsızlığı engelleyerek sindirim sistemini rahatlatır.
 • Kötü huylu tümörlerin gelişimini karşı önleyici olur.
 • Diyet yaparken bir türlü kilo veremeyen kişilerin, bu mucize yağ sayesinde rahatlıkla kilo verebilmektedirler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek bilhassa grip, nezle gibi hastalıklara karşı koruyucu etkisi mevcuttur.
 • Kalp dostu olup kalbi korur. Kalp krizi ve felç geçirme riskini azaltmaktadır.

]]>
Limon Sarımsak Zencefil Kürü https://www.sarimsak.gen.tr/limon-sarimsak-zencefil-kuru.html Wed, 17 Oct 2018 02:15:31 +0000 Limon Sarımsak Zencefil Kürü: Bu dört doğal malzemenin karışımından meydana gelen bir içecek tıkalı damarlardan kanda bulunan yağ oranına, enfeksiyon oluşumundan soğuk algınlığına kadar birçok sağlık problemlerine iyi ge Limon Sarımsak Zencefil Kürü: Bu dört doğal malzemenin karışımından meydana gelen bir içecek tıkalı damarlardan kanda bulunan yağ oranına, enfeksiyon oluşumundan soğuk algınlığına kadar birçok sağlık problemlerine iyi geliyor. Üstelik yapılışında bulunması hiç de zor olmayan limon, sarımsak, zencefil ve su gibi malzemeler kullanılıyor. Bu karışım damar tıkanıklığı rahatsızlığının tedavisinde kullanılıyor ve damarda tıkanıklık oluşmasını engelliyor. Ayrıca, kandaki yağ oranının dengelenmesine, yorgunluğa, enfeksiyonlara, soğuk algınlığına ve bağışıklık siteminin güçlendirilmesine, karaciğerin ve karaciğerde bulunan enzimlerin temizlenmesinede yardım ediyor. Bu doğal olan karışım kalpte ve dolaşım sisteminde oluşabilecek ciddi hastalıklara sebep olan serbest radikallerin önlenmesine yardım ediyor.

Limon Sarımsak Zencefil Kürü İçin Gerekli Malzemeler,
 •  4 iri sarımsak başı
 •  2 litre temiz içme suyu
 •  4 kabuklu limon
 •  Ufak bir parça zencefil kökü 
Limon Sarımsak Zencefil Kürü: 

Limonları temiz bir şekilde yıkadıktan sonra küçük parçalar halinde kesin.Sarımsakları temizleyin  limon ve zencefil kökü ile birlikte blenderdan geçirin. Bunları metal bir kaba koyun, üzerine iki litre su ilave ederek  kaynama noktasına gelene kadar karıştırarak pişirin. Karışım tam kaynama noktasına gelmeden önce ocağı kapatın ve soğumaya bırakın. Orta büyüklükte delikli bir süzgeçten geçirin ve cam şişelere koyun. Her gün yemeklerden en az üç saat önce veya aç karnına bir bardak tüketin. Limon, su ve zencefil karışımın pişirilmesi sarımsağın kokusunu etkisiz duruma getirir. Karışımı içmeden önce, her defasında dibe çökmüş olan limonu ve sarımsağı da içebilmek için şişeyi sallayın ve bütün malzemelerin birbirine karışmasını sağlayın.

Geçmiş olsun...
]]>
Kara Sarımsak https://www.sarimsak.gen.tr/kara-sarimsak.html Wed, 17 Oct 2018 15:16:06 +0000 Kara Sarımsak; Bildiğimiz beyaz sarımsağın işlem görmüş hali olan ve normal sarımsaktan çok daha faydalı olduğu söylenen kara sarımsak, özellikle Amerika, Avrupa, Avustralya ve Japonya mutfaklarından oldukça su kullanılır. Kara Sarımsak; Bildiğimiz beyaz sarımsağın işlem görmüş hali olan ve normal sarımsaktan çok daha faydalı olduğu söylenen kara sarımsak, özellikle Amerika, Avrupa, Avustralya ve Japonya mutfaklarından oldukça su kullanılır. Kurutulmuş meyve tadına sahip olan kara sarımsak, beyaz sarımsağa göre daha şekerlidir ve tütsülenmiş bir tadı vardır. Kara sarımsak beyaz sarımsak gibi ağız kokusuna sebep olmaz ve içerisinde şekerler, A,B,C vitaminleri, allil sülfür, kükürtlü uçucu yağ bulunur. Kokusunu ve tadını allil sülfürden alan kara sarımsağın içerisindeki yağı oleum allicine  olarak adlandırılır ve bu yağın 1 miligramının 15 OE penisilin gücüne denk olması nedeniyle çok değerlidir ve birçok derde devadır.

Kara sarımsak nasıl elde edilir, 

Türkiye'de yeteri kadar tanınmayan ancak Avrupa ülkelerinde son derece önem verilen ve Asya mutfaklarının vazgeçilmezi olan kara sarımsak, bilinen normal sarımsağın bir ay boyunca belirli ısı ve nem altında kontrollü bir şekilde tutularak kurutulması sonucu beyaz olan sarımsak dişlerinin siyah renge dönüştürülmesi ile elde edilir.

Kara sarımsağın faydaları, 

Adeta bir vitamin deposu olan ve içeriği oldukça zengin olan kara sarımsak, eski tarihlerden itibaren birçok rahatsızlıkta ilaç olarak kullanılmaktadır ve  sağlığa faydası beyaz sarımsaktan çok daha fazladır. 
 • Kara sarımsak kansere karşı çok daha etkilidir ve aldığı farmantasyon sonucunda kanserle savaşan özelliği daha da yoğunlaşmıştır.
 •  İçeriğinde bulunan antiseptik, antifungal, antioksidan, antiviral ve antibakteriyel bileşenler sayesinde enfeksiyonlarla oldukça iyi savaşır.
 • Beyaz sarımsağa göre 2 kat daha fazla antioksidan içeren kara sarımsak bu özelliği sayesinde dolaşım sistemi hastalıkları, Alzheimer, romatoid artrit ve kronik hastalıklara karşı çok etkilidir.
 • Damar sertliğine karşı tedavi edici özelliğe sahiptir. Kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Serbest radikallerin vücuda ve cilde vereceği zararların önüne geçer.
 • Hücre yenileyici özelliğe sahiptir ve genç kalmayı sağlar.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Kolesterol seviyesini düşürür.
]]>
Sarımsak Alerjisi https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-alerjisi.html Thu, 18 Oct 2018 06:21:30 +0000 Sarımsak alerjisi, Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden yemeklerin lezzetine lezzet katan, bir çok hastalığa karşı kalkan ve tedavisi için kullanılan bir bitkidir.  Fazla ve yanlış tüketildiği zaman her besin gibi sarımsağ Sarımsak alerjisi, Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden yemeklerin lezzetine lezzet katan, bir çok hastalığa karşı kalkan ve tedavisi için kullanılan bir bitkidir.  Fazla ve yanlış tüketildiği zaman her besin gibi sarımsağında zararları vardır. Hemen hemen çoğu gıdalar insan direncine göre alerjik etkiler gösterebilmektedir. Çok farklı etkileri olmasına karşın genellikle; ishal, boğaz ağrısı, mide bulantısı, ciltte kabarıklıklar, kusma, kaşıntı, tansiyon düşmesi gibi alerji sonrası belirtiler oluşabiliyor. 

Sarımsak alerjisi taze olarak ve pişmiş olarak yiyen kişilerin vücudunda farklı belirtiler ve reaksiyonlar ortaya çıkarabilir. Bunun için alerjisi olan kişilerin sarımsağın tazesinden, kurusundan ve yemeğinden uzak durması gerekir. Sarımsak alerjisinin belirtileri insan vücudunda hızlı yada yavaş bir şekilde kendini gösterebilir. Bu alerjik etkiler ise özellikle; baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk ve kusma gibi bozukluklardır. Halk arasında bilindiği gibi sarımsağın bir çok hastalık özellikle kalp ve damar hastalıkları için onarıcı ve antibiyotik etkisi olduğu doğrudur. Ama rahatsızlığı ve sarımsağa alerjisi bulunanların ise faydalarını bilmesine rağmen uzak durması gerekir. 

Sarımsak alerjisi olanlar nelere dikkat etmelidir
 • Sarımsak alerjisi olan ve eğer kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyor ise kesinlikle doktoruna sormadan tüketmemelidir. 
 • Sarımsak alerjisi olanların çiğ ve pişmiş sarımsak asla tüketmemeli ve tansiyon rahatsızlığı olanların baş dönmesi veya bayılma gibi sorunlara sebep olabilir. 
 • Mide asit salgısını arttırdığından dolayı istenmeyen karın ağrıları, kusmalarla karşı karşıya kalabilir.
]]>
Taşköprü Sarımsağı https://www.sarimsak.gen.tr/taskopru-sarimsagi.html Thu, 18 Oct 2018 12:31:58 +0000 Taş köprü sarımsağı, Taş köprü sarımsağı liliaceae familyasına dahil olan allium cinsinden soğanlı bir bitki türüdür. Boyu 25-100 cm yüksekliğine kadar uzayabilen bir türdür. Genel olarak hem yaprakların da hem sapların Taş köprü sarımsağı, Taş köprü sarımsağı liliaceae familyasına dahil olan allium cinsinden soğanlı bir bitki türüdür. Boyu 25-100 cm yüksekliğine kadar uzayabilen bir türdür. Genel olarak hem yaprakların da hem saplarında hemde toprak altındaki yumru kısmında kokulu bir yağ bulunur. Bu yağ pek çok ilacın içeriğinde bulunmaktadır. Sarımsak yüzyıllar boyu alternatif tıp olarak kullanılmış bir bitkidir. Tarihin ilk çağlarında Sümerlerin sarımsağı bildikleri ve ilaç olarak kullandıkları arkeolojik kanıtlardan anlaşılmıştır. Avrupa'da Mısır'da ve hemen hemen dünyanın her yerinde sarımsak yetiştirilir. Ülkemizde de taş köprü ilçemizde özellikle arazinin selenyum bakımından çok zengin olması nedeniyle dünyanın en kaliteli sarımsağı olarak taş köprü sarımsağı bilinir. Diğer bölgelerde de dünyada yetiştirilen sarımsaklardan farklılık ve üstünlük göstermesiyle beraber farklılıkları şunlardır.

Taş köprü sarımsağı özellikleri 
 • Taş köprü sarımsağına kokusunu veren birtakım uçucu yağlar genel olarak yetiştirilen sarımsaklardan daha yüksektir. 
 • Taş köprü sarımsağının baharat ve kükürt oranı diğer sarımsaklardan daha yüksek, aromalı ve keskin kokuludur. Bu sebeple taş köprü sarımsağı turşu, konserve, sucuk ve baharat sanayi alanında en çok aranan çeşittir. 
 • Taş köprü sarımsağı mineral maddeler ve vitaminler yönünden besin değeri en zengin çeşittir. 
 • Ülkemizde bileşiminin de selenyum elementi bulunan tek çeşit sarımsak taş köprü sarımsağı dır. Selenyum elementi kanser riskini azaltıcı ve önleyici bir madde olduğundan dolayı kanser oluşumunu engellemek için taş köprü sarımsağı tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Üretim aşamasında iklim koşullarına toleranslı, taş köprü sarımsağının başlarının iri ve kaliteli olması sebebiyle ihracata elverişli bir çeşittir. 
 • Kuru madde oranı %33 ile %40 arasında olduğundan taş köprü sarımsağı fazla bir ağırlık kaybına uğramadan ve soğuk hava deposuna gerek kalmadan normal depo koşullarında 10-11 ay arasında muhafaza edilebilmektedir. 
 • Raf ömrü uzun olan taş köprü sarımsağı 1 yıla yakın bir sürede kendini muhafaza edebilmektedir.
Taş köprü sarımsağı faydaları
 • Diş ağrısı,
 • Baş ağrısı,
 • Kulak ağrısı,
 • Ateş düşürücü,
 • Sıtma,
 • Böcek sokmalarında,
 • Sancılara karşı,
 • Saç kıran ve cilt hastalıklarında,
 • Arpacık göz batması gibi göz hastalıklarında,
 • Verem hastalıklarında,
 • Zehirlenmelerde,
 • Solunum sistemi hastalıklarında,
 • Bağırsak parazitlerin de,
 • Mide hastalıklarında,
 • Basur da,
 • Damar sertliğinde,
 • Sinir hastalıklarında,
 • Tansiyon yüksekliğinde,
 • İdrar yolu hastalıklarında,
Cilt hastalıklarda destekleyici tedavi olarak taş köprü sarımsağı kullanılması tavsiye edilmektedir. Doğal yollardan taş köprü sarımsağı tüketilebildiği gibi kullanılan kişisel temizlik ürünleri örneğin, sabun, şampuan gibi ürünlere ilave edilerek de kullanılabilmektedir. Taş köprü sarımsağı tüketirken kalıcı kronik hastalığı olan kişilerin doktora danıştıktan sonra tüketmesi gerekir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise her bitkide olduğu gibi taş köprü sarımsağını da orantılı dozda tüketmek gerektiğidir. Midesi çok hassas olan kişilerde mide ve bağırsak rahatsızlıkları olan insanlarda bağırsak gazı ve bulantı yapabilir. Bunu göz önünde bulundurunuz. 
]]>
Saça Sarımsak Sürmek https://www.sarimsak.gen.tr/saca-sarimsak-surmek.html Thu, 18 Oct 2018 23:55:11 +0000 Saça sarımsak sürmek, sarımsak başta olarak saç sağlığı açısından birçok sağlık problemine karşı kullanılan bitkisel bir reçete olarak kabul edilmektedir. Sarımsak içerikli şampuanlar veya farklı kozmetik ürünleri Saça sarımsak sürmek, sarımsak başta olarak saç sağlığı açısından birçok sağlık problemine karşı kullanılan bitkisel bir reçete olarak kabul edilmektedir. Sarımsak içerikli şampuanlar veya farklı kozmetik ürünleri sarımsağı saçlara uygulamak amacıyla en kolay yöntemler arasındadır. Ancak tüm Bu ürünler kadar etkili ve ucuz bir yöntem ise direkt olarak sarımsağın saça sürmektir.

Sarımsak saça nasıl sürülür

5-6 diş sarımsağın kabuklarını güzelce sorulmalıdır Soydan bu sarımsakları iyice ezilip daha sonra elde edilen suyu ile birlikte saç diplerine ve saçlara ile sürülmesi gerekir. Sarımsağın kabuğu soyulmasının akabinde parmak uçlarına sürülür ve saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon yapar gibi masaj yapılmalıdır. Sarımsak saçlara iyice edildikten sonra zeytinyağı ile birlikte tekrar üzerine masaj yapılır. Saçlar bir abone yardımı ile kapatılır ve iki saat kadar bekletilmelidir. Bu beklemede sarımsak ve zeytinyağı saçlar tarafından iyice emilir. Bekleme süresi tamamlanmasının ardından bone alınarak saç diplerine tekrar masaj yapılır 45 ile 50 dakika arasında bekledikten sonra saçlar doğal bir şampuan ile yıkanır. Daha sonra zeytinyağının saçlardan alınması zor olduğundan saçlar ıslatılmadan ilk önce şampuanla yıkanması gerekir. İyice şampuanların bu saçlar ılık suyla yıkandıktan sonra sarımsak ve zeytinyağı kolaylıkla saçlardan kaldırılacaktır. Sarımsak saçlar kür halinde hazırlama sürülebilir. Bunun için sarımsağın saçlar için çok kullanımı kür halindedir. Sarımsak ile birçok saç problemlerine karşı farklı farklı bir hazırla uygulanabilir.

Saç kırıklarına karşı sarımsak kürü için malzemeler,

 • 6-7 diş sarımsak
 • 2 çay bardağı zeytinyağı

Saç kırıklarına karşı sarımsak kürü yapılışı 

Sarımsakların kabukları soyulmasının ardından ortadan ikiye bölerek cam bir kavanozun içine atılır. Üzerine zeytinyağı eklenip kavanozun kapağı sıkıca kapatılır. Daha sonra 15 gün bekletilmektedir.15 gün sonra karışımı bir parça pamuk batırılarak saçın dip kısımlarına bolca sürülmesi gerekir. Saçlar streç filmi veya bir bone yardımıyla kapatılıp 25 dakika bekletilir. 25 dakikadan sonra saçlar ıslatılmadan şampuanlanır ve akabinde bol su ile yıkanması gerekir. Uygulanan kür saçların daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır.

Sarımsağın saça faydaları

 • Sarımsak dış faktörler sebebiyle oluşan saç dökülmelerine karşı çözüm olabilmektedir. Saçlara doğal bir parlaklık ve canlılık kazandırır.
 • Mat saçlar sarımsak karışımı ile canlılık kazanmış olacaktır.
 • Sarımsak, saçların uzama zamanını kısaltmaktadır.
 • Yıpranmış ve kırık saçları onarıcı faktörü vardır.
 • Kepeğin oluşumunu engellemektedir.
 • Düzenli aralıklarla sarımsak, saça uygulandığı zaman saçların parlaklığını ve yitirdiği canlılığını tekrar kazanmasını sağlamaktadır.
 • Saç tellerini onarmasıyla birlikte saçların daha sağlıklı ve dolgun bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır.
 • Saç tellerinin kopmasını engelleyip, saç tellerinin oluşmasını katkıda sağlar.

]]>
Sarımsak Saç Dökülmesi https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-sac-dokulmesi.html Fri, 19 Oct 2018 03:39:21 +0000 Sarımsak saç dökülmesi, sarımsağın her derde deva olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Gripten soğuk algınlığına, iç hastalıklarından saç dökülmesi ve kozmetik alanda bir çok faydası vardır.  Sarımsak saç dökülmesine k Sarımsak saç dökülmesi, sarımsağın her derde deva olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Gripten soğuk algınlığına, iç hastalıklarından saç dökülmesi ve kozmetik alanda bir çok faydası vardır.  Sarımsak saç dökülmesine karşı müthiş bir etki gösteren bu kür ile hem kadın için hemde erkekler için mükemmel bir tedavi yöntemidir. Evde hazırlanan bu kür pratik ve kolay olduğu gibi çokta etkilidir. Aynı zamanda kürün içine koyduğumuz malzemeler nedeniyle de saçlarınızın dökülme sorununu ortadan kaldırmakla da kalmıyor saçlarınızı koruyarak bakımda yapıyor. Hazırladığınız bu karışım sayesinde saçlarınız sağlıklı parlak ve canlı duracaktır. İlk kullanımdan itibaren faydasını göreceğiniz bu iksirin düzenli olarak mutlaka devamı saçların dökülme sorununu ortadan kaldıracaktır. 

Sarımsak saç dökülmesi için bitkisel tedavi yöntemleri:
 • 4-5 diş sarımsak
 • 1 su bardağına yakın zeytinyağı
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 çay bardağı kadar elma sirkesi 
 • Bir yemek kaşığı bal
Sarımsak saç dökülmesi kürü yapımı:

Öncelikle bu kürü hazırlarken saçlarınız uzun veya kısa, gür veya seyrek olmasına göre ölçüde oynamak yapabilir ona göre karışımı hazırlayarak uygulayabilirsiniz. Bu karışımı ayda bir defa yapmanızı tavsiye ederim eğer dökülmenin aşırı oluyorsa ve etkisi 15 gün sürüp tekrar dökülme başlıyorsa siz 15 günde bir de yapabilirsiniz. Yani ayda 2 kere uygulama yapın. Önce karışımı yapmak için gerekli bir kap alın ve içine bir hayvandan yardım alarak iyice dövülen sarımsaklı ilk olarak koyun. Üzerine bir adet yumurta sarısı ilave edin ve karıştırın. Daha sonra zeytinyağı ve balı ekleyip şekeri koyun ve iyice birbirine karışacak şekilde karıştırılır. Daha sonra saçlarınızı tarayarak açtıktan sonra gerekli hazırlıkları yapın. Bu karışımı damlayacağı için banyoda sürebilirsiniz veya üzerinize büyük bir örtü kapatın. Daha sonra saçlarınıza uçtan başlayarak sıra sıra bu karışımdan sürün. Bu şekilde bütün saç diplerine sürün ve daha sonra saç uçlarına doğru sürün. Saçlarınızın tamamına sürdükten sonra 5 dakika kadar bir masaj yaparak saç diplerine iyice yedirin. Ardından bir streç film veya bir poşet yardımıyla saçlarınızı tamamen kapatın ve bu şekilde yaklaşık olarak 20-25 dakika kadar bekleyin. Bu sure içinde sarımsak saç dökülmesi için hazırlanan bu kür gözlerinizi yakabilir ama normal bir durumdur. Sure dolduktan sonra her zamanki gibi saçlarınızı yıkayın. Son durulama suyuna bir çay bardağı elma sirkesi karıştırın ve saçlarınıza dökün. Bu sizin saçlarımıza hem parlaklık kazandırır hem de sarımsak kokusunu giderir. Hazırladığınız bu sarımsak saç dökülmesi kürünü düzenli olarak yaptığınız takdirde faydasını göreceksiniz. 
]]>
Limon Sarımsak Kürü Zararları https://www.sarimsak.gen.tr/limon-sarimsak-kuru-zararlari.html Fri, 19 Oct 2018 15:24:48 +0000 Limon sarımsak kürü zararları, özellikle düşük tansiyonu olan insanların içmemesi gereken bir karışımdır. Bu hazırlanan kür tansiyonu oldukça düşürmektedir. Ayrıca kullanılan çeşitli ilaçların etkisini değiştir Limon sarımsak kürü zararları, özellikle düşük tansiyonu olan insanların içmemesi gereken bir karışımdır. Bu hazırlanan kür tansiyonu oldukça düşürmektedir. Ayrıca kullanılan çeşitli ilaçların etkisini değiştirebilmektedir, özellikle düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin limon sarımsak kürünü kullanmadan önce mutlaka doktorlarına başvurmaları gerekir. Unutulmaması gereken konu bu tarz kürlerin ve bakımların bazı kişilere iyi gelebileceği fakat bazı kişilerde ters etki yapabileceği bilinmelidir.

Kalp temiz kanı pompalarken atardamarlarda gerilim oluşturur. Kalbin atarken oluşturduğu gerilime büyük tansiyon, gevşerken oluşturduğuna küçük tansiyon adı verilmektedir. Her iki tansiyon değerlerindeki azalma tansiyon düşüklüğü olarak tanımlanmaktadır. Düşük tansiyon esnasında kan basıncını yükseltmek amacıyla kalp hızla çalışmaya başlar ve düşük tansiyon sebebiyle kalp çarpıntısı oluşur. Tansiyon düşüklüğü yeterince kalbin beslenememesine neden olur. Kalp, organlar için yeterince kan, oksijen ve gerekli besinleri taşıyamadığı için kanıda yeterli oranda pompalayamaz. Özellikle kronik rahatsızlıkları (diyabet gibi) olan kişilerde organların iyi beslenmesi çok büyük önem taşımaktadır.

Limon sarımsak kürü zararları olduğu kadar bir çok faydası da bulunmaktadır. En çok kalp ve damar tıkanıklığı problemlerine çok iyi geldiği bilinen bir kürdür. Kalp ve damar tıkanıklarında, kireçlenmelerde çok faydalıdır. Vücudu toksinlerden arındıran bir etkisi bulunmaktadır. Yüksek kolesterole ve yüksek tansiyona çok iyi gelmektedir. Şeker hastalığına iyi gelmekle birlikte, şeker düşürücü etkileri bulunmaktadır. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve her türlü alerjiyi, özellikle de damarsal kökenli ve strese bağlı cilt alerjilerini tamamen yok eder. Kanser hastalıklarına karşı vücudu korumaktadır.

Düşük tansiyonu olan kişilerin ve düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin mutlaka limon sarımsak kürünü kullanmadan önce doktorlarına başvurmaları gerekir. Limon sarımsak kürü tansiyonu daha da düşürdüğü için limon sarımsak kürü zararları olabilmektedir. Aynı zamanda kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarında kullanmaması gereken bir karışımdır. Bu kürü kullanan kişilerde beklenmeyen bir etki görüldüğünde mutlaka doktora danışılması gerekir.
]]>
Bioblas Sarmaşık Özlü Şampuan https://www.sarimsak.gen.tr/bioblas-sarmasik-ozlu-sampuan.html Sat, 20 Oct 2018 00:10:23 +0000 Bioblas sarımsak özlü şampuan:  Çok yavaş uzayan saçlar için özel olarak yapılmış olan sarmaşık içerikli yeni bioblas sarımsak özlü şampuanla uzun, güzel ve sağlıklı saçlara daha kısa sürede kavuşacaksınız. Geçmi Bioblas sarımsak özlü şampuan:  Çok yavaş uzayan saçlar için özel olarak yapılmış olan sarmaşık içerikli yeni bioblas sarımsak özlü şampuanla uzun, güzel ve sağlıklı saçlara daha kısa sürede kavuşacaksınız. Geçmişten beri güzellik sembolü olan uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmak için günümüzde de kadınların olmazsa olmazı vazgeçilmezi olmaya devam ediyor ve etmeye de devam edecek.. Yağlı, kepekli, güçsüz, cansız, yıpranmış olan saç gibi farklı saç sorunlarına yönelik olarak yapılmış özel ürünler tüketicinin ihtiyaçlarına ve sorunlarına cevap verirken saçların olduğundan çok daha hızlı uzamasına yardımcı olacak farklı bir ürün bulunmuyordu… Ancak kısa sürede hızlı bir şekilde uzun, canlı ve sağlıklı saçlara sahip olmak isteyen genç bayanlar ve kadınlar yavaş uzayan saçlar için yapılmış ilk “Sarımsak Özlü Bakım Serisi BIOBLAS” raflardaki yeni yerini aldı. Bioblas sarımsak özlü şampuan ve saç kremini içeren 2si1 ve bakım kremi ile bayanların saçları artık daha canlı, daha hızlı ve daha sağlıklı uzayacak bu yeni formul ile.

Bioblas Laboratuvarlarında yapılan uzun araştırmalar sonunda geliştirilen Bioblas sarımsak özlü şampuan içeriğiyle saçların hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlıyor; ayrıca içerisinde bulunan bitkisel olan vitamin ve minerallerle içeren formül saçı besliyor ve saçlara sağlık veriyor.

Yaz kış yeşil olan rengini koruyan çok hızla uzayan  ve boyu ince ve narin tellere yıkık dökük duvarları, balkonları güzelleştirmek ya da çirkinliğin üstünü örtmek amacıyla kullanılmış olan sarmaşık aslında bir süs bitkisi olmaktan daha çok bir ilgiyi hak ediyor ve bu ilgiyi gereken cevap olarak bioblas sarımsak özlü şampuan cevap veriyor.

Güzellik reçetelerinde ve birçok yerde yer alan bioblas sarımsak özlü şampuan saç ve saç derisi üzerinde önemli faydaları bulunuyor. Sarmaşık içeriği olması ‘Phytosteroller” gibi yüksek antioksidanlar içermesi sayesinde saçlar için bir değer adeta bir yaşam pınarı özelliğine sahip oluyor. Bu şampuan içeriği ile sarmaşık, yavaş uzayan ve cansız saçlar için saç uzamasında çok ciddi bir uyarıcı olarak kullanılabiliyor. Sarmaşığın içeriğinde olan flavonoidlerin (kaempferol, quercetin) ve steroid bileşenleri ise (beta-sitosterol) saç dökülmesine direk etkili olduğu ve saçları çok hızlı bir şekilde uzatıcı bir etkiye sahip oldukları bilinmektedir. Yine içeriğinde bulunan serbest aminoasitler, saçın genel olarak doğal görüntüsünü güzelleştirici ve saç derisi için besleyici özellik içerdiği gibi saponinler doğal olan temizleyici özellikte olmaktadır.
]]>
Sarımsak Üretimi https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-uretimi.html Sat, 20 Oct 2018 09:32:24 +0000 Sarımsak üretimi, sarımsak üretimi Türkiye'de özellikle Kastamonu, Amasya ve Tokat'ta yetişir. Bunun sebebi ise iklim şartlarıdır. Sarımsak yüzyıllardır hem Türkiye hem de tüm dünyada tüketilen sofraların olmazsa olmaz bir Sarımsak üretimi, sarımsak üretimi Türkiye'de özellikle Kastamonu, Amasya ve Tokat'ta yetişir. Bunun sebebi ise iklim şartlarıdır. Sarımsak yüzyıllardır hem Türkiye hem de tüm dünyada tüketilen sofraların olmazsa olmaz bir yiyeceğidir. Hem çiğ hemde pişmiş olarak tüketilir. Ayrıca sarımsak birçok hastalığa da iyi gelmektedir. Sarımsağın yetişmesi için germanyum ve selenyum bakımından zengin toprağa ihtiyacı vardır. Bu nedenle de Türkiye'de en çok üretim yapılan yer Kastamonu'nun Taşköprü ilçesidir. 

Türkiye'de meşhur olan Taşköprü sarımsağının hem tadı hemde kokusu oldukça keskindir. Ayrıca Kastamonu da yetiştirilen sarımsağın büyük bir kısmı ilaç fabrikalarına antibiyotik üretimi için verilmektedir. Sarımsak yoğun bir kök oluşumuna sahiptir. Gövdesi ise tıpkı soğan ve pırasa gibidir. Sarımsak dışı toprağa dikildikten hemen sonra önce kökleri daha sonrada yaprakları oluşmaya başlar. Ayrıca sarımsak sucuk ve pastırma üretimi içinde vazgeçilmez bir sebzedir. 

Sarımsak üretimi için gerekli olan iklim şartları

Sarımsak üretimi için iklim şartları da önemlidir. Bu nedenle Türkiye'de sıcaklığın yüksek olması, sulamanın az olması ve yeterli miktarda gübre verilmesi sarımsak üretimi için yeterli olmaktadır. Sarımsak ılıman iklimlerde Kasım ayından sonra, kışın soğuk geçen yerlerde ise Nisan ayından sonra dikilir. Dikilen sarımsaklar ise Mayıs ve Haziran aylarında hasat edilir.

Sarımsağın faydaları

Sarımsak faydaları saymakla bitmeyen bir sebzedir. Sarımsak bakteri ve virüslerin neden olduğu hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Bağırsak parazitlerini temizler, antioksidandır, iyi kolesterolün yükselmesini sağlar, kalp krizi riskini azaltır, mide gazını alır, boğaz kaşıntısını giderir, cilt yaralarına haricen kullanıldığında faydalı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir, kötü kolesterolü düşürür, kalp hastalığını korur, tansiyonu dengeler.
]]>
Hamilelikte Sarımsak Yemek https://www.sarimsak.gen.tr/hamilelikte-sarimsak-yemek.html Sat, 20 Oct 2018 11:00:08 +0000 Hamilelikte sarımsak yemek, Gebe kaldığını öğrenen her kadın, kötü beslenme alışkanlıklarını geride bırakarak sağlıklı beslenmeye ekstra özen göstermeye başlar. Ve gebelikte bazı gıdaları ve besinleri tü Hamilelikte sarımsak yemek, Gebe kaldığını öğrenen her kadın, kötü beslenme alışkanlıklarını geride bırakarak sağlıklı beslenmeye ekstra özen göstermeye başlar. Ve gebelikte bazı gıdaları ve besinleri tüketmeden önce acaba bu besin zararlı mı Diye mutlaka düşünür. Sarımsak ta bu besinlerden biridir. Sarımsağın sağlığımız için faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Yemeklerde kullanmaktaki amaç lezzet ve aromasından faydalanmaktır. Ama sarımsağı tükettiğimiz zaman bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli gıdalardan biridir.  

Hamilelikte sarımsak yemek zararlı mı

Sarımsak dünya genelindeki pek çok mutfağın baş tacıdır. Çok keskin hatta bazen rahatsız edici bir kokusu olmasına karşılık sağlık için pek çok faydası bulunan bu besin gebelik süresi boyunca da rahatlıkla tüketilebilmektedir. Tabi ki gebelikte çok aşırıya kaçmadan az miktarda tüketmek faydalıdır. Ancak gebelikte bunun takviyede şeklinde olanları asla tercih edilmemelidir. Eğer tüketim yapacaksanız birebir sağlıklı ve organik olarak sarımsağı tüketmenizdir. Gebelikte sarımsak tüketmenin riskleri ya da zararları ile alakalı henüz bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Sarımsak doğal bir antibiyotik olduğu için tüketmek gerekir. Ama buna rağmen şüpheleriniz var ise doktorunuza danışarak onun tavsiye ettiği şekilde tüketmeniz tabi ki çok önemlidir. 

Bildiğiniz gibi gebelik süresince saç dökülmesi ile ilgili sorunlar yaşanabilmektedir. Hamilelikte saç dökülmesinin sebebi hormonlarla alakalıdır. Sarımsağın içeriğinde yüksek miktarda allisin ismi verilen kükürt esaslı bir bileşik bulunmaktadır. Sarımsaktaki bu madde saç kayıplarını önler ve yeni saçların çıkmasına yardım eder. Bundan dolayı sarımsak tüketmek faydalı olacaktır.Yine allisin ismi verilen bu madde kolesterolü düşürerek kontrol altına alır. 

Gebelikte bağışıklık sistemimiz daha zayıf hale geldiğinden sarımsak bağışıklığı güçlendirerek sizi grip, soğuk algınlığı ve benzeri enfeksiyonlara  karşı korur. Vajinal enfeksiyonların giderilmesine yardımcı olur.

Sarımsağın faydalarının yanı sıra bilinen bazı zararlı yan etkileri de mevcuttur. Bundan dolayı gebe iken bunları bilmek ve dozajı buna göre ayarlamak çok önemlidir.

Taze olarak tüketilen sarımsak kanama riskini artırabilmektedir. Sarımsak tükettikten sonra herhangi bir vajinal kanama yada lekelenme gibi bir durum söz konusu olursa mutlaka doktorunuzla irtibata geçmeniz gerekir. Bebeğin mideye yaptığı baskı nedeni ile sarımsak tükettikten sonra mide yada sindirim ile ilgili bir sıkıntınız olursa yine doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.

Eğer kan basıncınız düşük ise sarımsak kan basıncını daha da düşürdüğü için yememeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Sarımsağın kan inceltici özelliği bulunmaktadır. Cerrahi bir durumda kanamayı durdurmak daha zor olmaktadır. Herhangi bir komplikasyona maruz kalmamak için yine doktorunuza danışmalısınız.]]>
Sarımsak Turşusu Nasıl Yapılır https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-tursusu-nasil-yapilir.html Sun, 21 Oct 2018 10:30:00 +0000 Sarımsak turşusu nasıl yapılır, diyorsanız doğru yerdesiniz. Kış mevsimi ve kış hazırlığı denilince ilk akla gelen şeylerden birisi şüphesiz turşudur. Sarımsak ise bütün turşu çeşitlerinin içinde bulunan, turşuyu tu Sarımsak turşusu nasıl yapılır, diyorsanız doğru yerdesiniz. Kış mevsimi ve kış hazırlığı denilince ilk akla gelen şeylerden birisi şüphesiz turşudur. Sarımsak ise bütün turşu çeşitlerinin içinde bulunan, turşuyu turşu yapan olmazsa olmazlardandır. Doğal antibiyotik dediğimiz sarımsağın neredeyse yakışmadığı yemek yoktur. Peki sarımsağın  turşusunu denediniz mi hiç Eğer denemek isteyenler varsa işte sarımsak turşusu için gerekli olan malzemeler ve yapılış aşaması.

Sarımsak Turşusu Malzemeleri
 • Taze sarımsak
 • Tuz
 • Sirke
 • Limon tuzu
 • Kereviz sapı
 • Dere otu
Sarımsak Turşusu Nasıl Yapılır

Saplarını kestiğiniz sarımsakları soyup, yıkadıktan sonra kavanoza doldurun. Sarımsakların aralarına kereviz sapı ve dere otu koymayi ihmal etmeyin. Üzerine hazırladığınız tuzlu, sirkeli ve limon tuzlu olan  suyu doldurun. Limon tuzunun suda iyice erimesi gerekiyor. Bunun için dilerseniz su ve tuzu daha önceden ocakta eritin. Soğuduktan sonra sirkesini ilave edip kavanoza sarımsakların üzerine dökün. Her iki şekilde de yapabilirsiniz. Suyun sarımsakların üzerini tamamen kaplamasına dikkat edin. Suyu litre başına 6 çorba kaşığı tuz, yine litre başına bir bardak sirke olacak şekilde hazırlıyoruz. Kavanozun kapağını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın. Güneş görmeyen serin bir yerde iki hafta bu şekilde bekletin. Arada kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Yemeklerinizin yanında, salata süslemelerinde afiyetle kullanıp, yiyebilirsiniz. Sarımsak  turşusu uzun süre muhafaza edilebilir. Afiyet olsun.
]]>
Sarımsak Bal Karışımı https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-bal-karisimi.html Sun, 21 Oct 2018 16:21:08 +0000 Sarımsak Bal Karışımı, Birçok hastalığın iyileşmesi için oldukça etkili olan bu, sarımsak ve bal ile oluşturulur. Soğuk algınlığı ve yüksek tansiyona kadar, astım, iltihap, yorgunluk ile halsizliğe, infertilite ve Sarımsak Bal Karışımı, Birçok hastalığın iyileşmesi için oldukça etkili olan bu, sarımsak ve bal ile oluşturulur. Soğuk algınlığı ve yüksek tansiyona kadar, astım, iltihap, yorgunluk ile halsizliğe, infertilite ve hatta kansere değin birçok hastalığın tedavisi için kullanılır.

Bununla beraber, kötü kolesterol düzeyini azaltmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yaramaktadır. İlerleyen yaşa bağlı olarak ya da genetik ve çevresel faktörler ile gözlerin görüş gücü azalır. Görme bozuklukları arasında en fazla miyop tarzı görme bozukluğu öne çıkmaktadır. Bu konunun uzmanları da bu sorundan tabi yollarla kurtulmanın imkan dahilinde olduğunu belirterek, şu tarifi vermektedir.

Sarımsak Bal Karışımı Malzemeleri:

 • 3 diş sarımsak
 • 10 çorba kaşığı bal
 • 200 gram keten tohumu yağı
 • 4 adet limon

Sarımsak Bal Karışımı Hazırlanışı: Sarımsağı ince olarak soyulup öğütülür. Arkasından limonu soyulur doğranır. Bundan sonra sarımsak, bal ve keten tohumu yağını ilave edilir. Bütün bunlar tahta bir kaşıkla iyice karıştırılır. Cam kavanoz içinde buzdolabında muhafaza edilir ve her yemek öncesinde 3 öğün 1 kaşık tüketilir.

Diğer Bir Karışım: büyük bir üne sahip bu macun sarımsak, bal ve diğer birçok şifalı ürünlerden oluşan karışımlardan meydan gelen bir macundur. Bu macun, soğuktan oluşan bütün hastalıklara iyi gelmektedir. Vücudun rutubetini alır, balgamın kökünden keser, cinsel kuvvet verir. Erkekliği arttırır, felç, unutkanlık, sekteye, el ve ayak titremesi, nefes darlığı, öksürük, ses kısıklığı, damar sertliği, yel, mide ve karaciğer zafiyeti, makat ve rahim hastalıklarına iyi gelir, idrar söktürür, yüze kan getirir. Macunun tecrübe olunduğu belirtilmektedir.

Sarımsak Bal Karışımı İçin Kullanılacak Malzemeler:

 • 1000 gr. dövülmüş sarımsak
 • 1500 gr. taze süt
 • 1000 gr. tuzsuz inek yağı
 • Yeteri kadar bal 
 • 10 gr. Zencefil
 • 10 gr. karabiber
 • 10 gr. darufülfül tarçın
 • 10 gr. kebabiye
 • 10 gr. Hindistan cevizi
 • 10 gr. akırı karha
 • 10 gr. havlıncan
 • 10 gr. gül yağı
 • 7 gr. safran

Bu Macunun Yapılışı: Sarımsak sütü emene kadar kaynatılacak, sonra yağ ilave edilip, bir süre daha kaynatılır; daha sonra buna bal ilave edilerek karıştırılır ve bir müddet daha ateşte tutularak, koyu bir mayi haline getirilir. Diğer maddelerde toz haline getirilip, elde edilen bu macuna karıştırılır, temiz bir kaba konularak muhafaza edilir.

Sarımsak Bal Karışımı Kullanılışı: Macundan 10'ar gr. Alınıp, birer bardak hunnap şerbeti ile birlikte içilir.

]]>
Kara Sarımsak Yağı https://www.sarimsak.gen.tr/kara-sarimsak-yagi.html Sun, 21 Oct 2018 17:41:11 +0000 Kara sarımsak yağı, son zamanlarda yapılan araştırmalar ile kara sarımsağın beyazından daha etkin olduğu kanıtlanmıştır. Kara sarımsak yağı daha fazla Japonya, Avustralya, Amerika ve Avrupa ülkelerinin mutfakla Kara sarımsak yağı, son zamanlarda yapılan araştırmalar ile kara sarımsağın beyazından daha etkin olduğu kanıtlanmıştır. Kara sarımsak yağı daha fazla Japonya, Avustralya, Amerika ve Avrupa ülkelerinin mutfaklarında tüketilmektedir. Kara sarımsak beyaz sarımsaktan kesinlikle farklı bir tür değildir. Bildiğimiz beyaz sarımsağın belli nem ve ısı koşullarında kurutulması yöntemi ile elde edilmektedir. 1 ay süresince belli koşullarda fermente edilen sarımsak siyah renge dönüşmektedir. Asya mutfaklarında vazgeçilmez olan kara sarımsak ve kara sarımsak yağı fermente edildikten sonra kansere karşı bilinen etkisi daha fazla artmakta, kolesterolü minimum seviyeye düşürmekte, ve antiseptik özelliği artmaktadır. Bu nedenlerle kara sarımsağın etkileri beyaz sarımsağa oranla 2 kat daha fazla olmaktadır. Kara sarımsağın kronik hastalıklar ve alzehimer hastalığına karşı da etkisi çok daha fazladır. Ayrıca kara sarımsağın bir özelliği de beyaz sarımsakta olan keskin kokunun olmayışıdır. Kara sarımsak yağında da aynı şekilde keskin koku ve tat yoktur. Zaten pek çok kimse çok faydalı olmasına rağmen sırf kokusu nedeni ile sarımsak tüketiminden kaçınmaktadır. Bu dezavantajdan dolayı kara sarımsak gündeme gelmiştir. Fermentasyon ile allisin isimli koku yapan madde yok olmakta ve sarımsağın keskin ve acı tadı azalmaktadır. Kara sarımsak yağı sadece koku ve tat bakımından değil besleyici değerleri bakımından da çok zengindir. 

Kara sarımsak yağının faydaları nelerdir

 • Kara sarımsak yağının içeriğinde bulunan yağ "oleum allicine" olarak adlandırılmaktadır. 1 miligram sarımsak yağında 15QE penisiline denk olan çok kıymetli içerikler bulunmaktadır. Gençlik için ve enerjik olmak için tüketimi de çok yaygınlaşmıştır.
 • Damar sertliği, kuruması gereken iltihaplar, kan basıncını dengeleme, soğuk algınlığı ve gripte, viral enfeksiyonlarda hücrelerin yenilenmesinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve korunmasında kara sarımsak yağının son derece güçlü etkileri vardır.
 • Kara sarımsak ve kara sarımsak yağı tüm salgın hastalıklara karşı vücutta kalkan görevi yaparak korunmayı sağlar.
 • Sarımsağın vücudumuzun hemen hemen her organı için sayısız faydaları bulunmaktadır. Sarımsak vücuda alınmış olan ağır metalleri temizler 14 değişik kanser çeşidini önler. Kalp sağlığına ve kan dolaşımına yardımcı olur. Kara sarımsak vücutta çok daha fazla emildiği için faydaları da otomatik olarak çok daha fazladır.  

      

]]>
Sarımsak Ve Zeytinyağı https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-ve-zeytinyagi.html Mon, 22 Oct 2018 00:09:36 +0000 Sarımsak Ve Zeytinyağı, Saç dökülmesini en aza indiren sarımsak ve zeytinyağı ile saç bakımı özellikle son senelerde oldukça popüler bir duruma gelmiştir. Sarımsağın vitamin, sülfür ve selenyum içermesi, zeytin Sarımsak Ve Zeytinyağı, Saç dökülmesini en aza indiren sarımsak ve zeytinyağı ile saç bakımı özellikle son senelerde oldukça popüler bir duruma gelmiştir. Sarımsağın vitamin, sülfür ve selenyum içermesi, zeytinyağının yumuşatıcı özelliği ile birleşerek, ilk olarak aşırı yıpranmış ve dökülen saçlar olmak üzere, saç bakımında etkili ve son derece bir doğal seçenek sunmaktadır. Sarımsak ve zeytinyağı bakımına geçmeden önce faydalarından kesinlikle bahsetmek gerekmektedir. 

Sarımsağın Saç İçin Faydaları

Saç, tırnak, sinirler ve cilt için yararlı olan sülfür bakımından zengin olan sarımsak, aynı zamanda selenyum ile beraber E vitamininin vücut tarafından daha iyi. Kullanılmasını sağlayarak, saç sağlığı üzerinde olumlu sonuçlar yaratmaktadır. Yine saç sağlığı için önemli olan B1,B6 ve C vitaminlerini bulunduran sarımsak, özellikle yıpranmış ve yanmış olan saçları besler ve kolojen üretimini fazlalaştırır.

Sarımsak içeren saç bakım ürünlerinin, özellikle yağı ve şampuanının, yeniden saç çıkmasını desteklediği, saçların zayıflamış olduğu bölgelerde tekrar saçların çıkmasını sağladığı yönünde, bazı bilimsel araştırmalara da devam edilmektedir. Aynı etki ve sonucu elde etmek için bu ürünleri satın almak yerine, evde sarımsağı dövüp, saç derinize direk uygulayıp masaj yaparak kullanabilirsiniz.

Zeytinyağının Saç İçin Faydaları

Saç derisini ve bütün tellerini yumuşatıcı etkisi bulunan zeytinyağı, özellikle incelmiş, yıpranmış ve çok kolay kırılan saçların bakımı için kullanılmaktadır. Saç şekillendirici ürünlerin ve cihazların kurutmuş olduğu, zayıflattığı saçlar için kullanabilecek en faydalı doğal ürünler içerisinde yer alan zeytinyağı, düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman, saçlara doğal ışıltı verir,  çok fazla hacim kazandırır ve saç derisinin daha temiz ve de sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Sarımsak Ve Zeytinyağı İle Birlikte Saç Bakımı

Sarımsağı dah öncede belirttiğimiz gibi iyice döverek suyunu çıkardıktan sonra, direk olarak saçların zayıf olduğu bölümlere sürebilirsiniz. Bunun dışında, aktarlarda hazır biçimde bulabileceğiniz sarımsak yağını da kullanabilirsiniz. Sarımsağı saç derisine sürerken parmak uçlarıyla masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırmak, etkisini daha fazla da arttıracaktır.

Sarımsağı saçta hemen hemen 1-2 saat kadar beklettikten sonra, saçların boyuna göre belirleyeceğiniz miktar ile, zeytinyağını bol şekilde saç derisine masaj yaparak sürmek gerekmektedir. Geniş ağızlı ve seyrek olan bir tarak yardımıyla, zeytinyağını diplerden uçlara doğru yaymam gerekir. Her bir tutama eşit olarak sürüp yedirdikten sonra, kafanıza bir havlu sarın ve bone takarak bekleyin.

Zeytinyağını ve saç derisinde bekleyen sarımsağı, herhangi normal bir şampuanla yıkayabilir ve saç kremi kullanabilirsiniz.

Sarımsak ve zeytinyağı ile yapılan saç bakımının, bilinen herhangi bir yan etkisi olmamasına nazaran, sarımsak alerjisi olan insanlarda, ciltte kızarıklığa ve kaşıntıya sebebiyet verebilir. Sarımsağa karşı bir alerjiniz olup olmadığını, bütün saç derisine uygulamadan önce, elinizin herhangi bir yerine, az bir şekilde sürerek görebilirsiniz.

]]>
Sarımsak Saça Nasıl Uygulanır https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-saca-nasil-uygulanir.html Mon, 22 Oct 2018 09:52:34 +0000 Sarımsak saça nasıl uygulanır, sarımsak yalnızca saç için değil vücudun tüm organları için doğada bulunan bir mucizedir. Aslında sarımsak saça değil saç derisine uygulanır. Sarımsağı saça uygulamak için 4 dış sarım Sarımsak saça nasıl uygulanır, sarımsak yalnızca saç için değil vücudun tüm organları için doğada bulunan bir mucizedir. Aslında sarımsak saça değil saç derisine uygulanır. Sarımsağı saça uygulamak için 4 dış sarımsak ve 2 yemek kaşığı hakiki zeytin yağına ihtiyacımız var. Bu iki mucize bitki sayesinde saç problemlerinizi çoğunu yenebiliriz. 

Saçlar için sarımsağın hazırlanışı:

4 diş sarımsağı rendenin küçük kısmı ile rendeliyoruz, veya bir havanda iyice dövüyoruz. Daha iyice ezilen dört dış sarımsağın suyunu küçük bir kaseye alıyoruz. Çıkarttığımız sarımsakların suyunu bir parça pamuk yardımı ile veya işaret parmağımız yardımı ile tüm saç derisine eşit bir şekilde dairesel hareketlerle sürüyoruz. Saçımızı bir bone yardımı ile kapatıp yarım saat kadar bekliyoruz. Daha sonra boneyi açıp aynı işlemi zeytinyağı ile de tekrarlayıp yarım saat daha bekletip saçlarımızı ılık su ve doğal bir şampuanla yıkıyoruz. Suyun sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü sıcak su saç ve saç derisine zarar verir. Sarımsak ve zeytinyağı yağını ayrı ayrı sürüp bekletmek istemeyenler ikisini karıştırarak ta sürebilirler. Sarımsak saç derisine ilk uygulandığında yakıp tahriş edebilir bu geçici bir durumdur. Vakti olanlar haftada 2-3 kez uygulayabilir. Bu uygulamayı ortalama bir ay kadar yaptığınız taktirde saç ve saç dergisinde güzel görülür bir değişimin olduğunu fark edeceksiniz. 

Sarımsağın saça faydaları

Sarımsak dış etkenlerden oluşan saç dökülmelerine karşı korur, saçlara doğal bir parlaklık ve canlılık verir, sarımsak saçların uzamasına yardımcı olur, kırık ve yıpranmış saçların onarılmasına yardımcı olur, saç tellerini onararak saçların daha dolgun görünmesine, sarımsak saç diplerine doğru şekilde uygulandığında saçların güçlenmesini sağlayarak saç tellerinin kopmasını önler ve kepek oluşumunu engeller. 

]]>
Siyah Sarımsak https://www.sarimsak.gen.tr/siyah-sarimsak.html Mon, 22 Oct 2018 18:21:34 +0000 Siyah sarımsak, Bildiğimiz normal beyaz sarımsak bir aylık bir süre zarfında belirli bir nem ve ısı altında tutularak kontrollü bir şekilde kurutulur. Bu fermantasyon sonrasında beyaz olan sarımsağın rengi siyaha döner ve siyah Siyah sarımsak, Bildiğimiz normal beyaz sarımsak bir aylık bir süre zarfında belirli bir nem ve ısı altında tutularak kontrollü bir şekilde kurutulur. Bu fermantasyon sonrasında beyaz olan sarımsağın rengi siyaha döner ve siyah sarımsak olur. Asya mutfağında çok sık kullanılan siyah sarımsak Avrupa mutfağında da kullanılmaya başlamıştır. Henüz hakkında araştırma yapılmamış olmasına rağmen siyah sarımsağın normal sarımsak tan daha faydalı olduğu söyleniyor. Siyah sarımsak tüketmek kolaydır. Tadı kurutulmuş meyve gibidir. Daha şekerli ve tütsülenmiş gibi bir tada sahiptir. Siyah sarımsak beyaz sarımsağın aksine yendikten sonra ağız kokusuna da neden olmaz. 

Siyah sarımsak nasıl yapılır

Normal bildiğimiz beyaz sarımsağın fermantasyon zaman zarfını incelediğimizde siyah sarımsak sabitlenen bir sıcaklık ortamında yaklaşık olarak 60-75 derece arasında ve sabit bir nem oluşturulmuş ortamda yani %70-85 arasında bekletilerek yapılır. Bunun süresi siyah sarımsak olması için belirlenmiş bir zaman aralığında bekletilmesi gerekir. Bu süre zarfı yaklaşık olarak 25 ile 40 gün arasında değişir. Bu zaman zarfında sarımsağın muhtevasında bulunan maddeler etkileşime ve reaksiyona uğrayarak dönüşüme girmekte ve bu süre zarfında fermente olmaktadır. Beyaz sarımsağın renginin beyazdan siyaha dönmesinin sebebi ise reaksiyon sırasında sarımsağın içerisinde bulunan şeker ve aminoasitler reaksiyonu ile koyu renkli bir madde olan melanoin ortaya çıkmasıdır. Aslında bu işlemi tavukların kuluçka dönemine benzetebiliriz. Bu süre zarfında bu şekilde üretilen siyah sarımsak 1 hafta boyunca kuru ve serinletilmiş ortamda bekletilir. Daha sonra ambalajlar halinde paketlenir. Siyah sarımsak profesyonel olarak üretilebildiği gibi amatör olarak da üretilebilir. Piyasada nadiren de olsa siyah sarımsak bulmak mümkündür. Eğer yukarıda saydığımız nem ve sıcaklık ortamlarını elinizde oluşturma imkanınız var ise sizde kendinize siyah sarımsak üretebilirsiniz. Uygun nem ve sıcaklık ortamı hazırlamak için elektrikli pirinç ısıtma kaplarından faydalanabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise laboratuvarlarda kullanılan inkübatör size uygun ortamı sağlamaya yardımcı olacaktır. Son olarak siyah sarımsak üretebilmek için bir diğer seçenek ise kuluçka makinalarıdır. Sizde en azından ticaret amaçlı olmasa da kendiniz için siyah sarımsak üretmeyi deneyebilirsiniz. 

Siyah sarımsak faydaları

Sarımsak eski tarihlerden beli ilaç olarak kullanıldığı bilinmektedir. Adete bir vitamin deposu olan sarımsak muhtevası oldukça zengin bir yapıya sahiptir. İçeriğinde bulunan şekerler, A, B, C vitaminleri kükürtlü uçucu yağlar ve allil sülfür bulunmaktadır. Sarımsağın kokusu ve tadı bu sülfürden kaynaklanmaktadır. Sarımsağın içerisinde bulunan yağ adeta penisilin gücünde çok değerli kıymetli bir yağdır. Kalp koruyucu bir güce sahip olan beyaz ve siyah sarımsak bir çok faydaya sahiptir. Uzmanlara göre genç kalmak için ve gençlik için beyaz ve siyah sarımsak tüketmek gerekiyor. 
 • Uğradığı fermantasyon sonrasında kanserle savaşan özellikleri yoğunlaştığından dolayı kansere karşı daha etkili hale geldiği söylenmektedir. 
 •  Siyah sarımsak içeriğinde kolesterolü düşüren bir madde içerir. Bu kolesterolü düşüren maddenin seviyesi normal sarımsağa göre daha yüksektir. 
 • Siyah sarımsakta bulunan antiseptik, antiviral, antifungal antioksidan ve antibakteriyel bileşenler vücudun direncini artırarak enfeksiyonlara karşı direnmesini sağlıyor. İçeriğindeki antioksidan normal sarımsaktan iki kat daha fazladır. Bu yüksek miktarda antioksidan bakımından kronik hastalıklar, romatoid ve alzeheimera karşı oldukça etkilidir. 
 • Kan basıncını dengelemektedir. 
 • Hücre yenilemesinde etkilidir. 
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok güçlü etkilere sahiptir. 
 • Damar sertliğini ve iltihap kurtulmasına iyi gelir. 
 • Soğuk algınlığına karşı etkisi vardır. 

]]>
Sarımsak Zeytinyağı Kürü https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-zeytinyagi-kuru.html Tue, 23 Oct 2018 05:28:15 +0000 Sarımsak Zeytinyağı Kürü, saç dökülmesi herkesin ortak bir problemi haline gelen sorunlardan birisidir. Çoğunlukla strese bağlı olarak meydana gelen saç dökülmelerini yavaşlatan sarımsak zeytinyağı kürü son zamanlarda en s Sarımsak Zeytinyağı Kürü, saç dökülmesi herkesin ortak bir problemi haline gelen sorunlardan birisidir. Çoğunlukla strese bağlı olarak meydana gelen saç dökülmelerini yavaşlatan sarımsak zeytinyağı kürü son zamanlarda en sık olarak kullanılan kür oldukça yaygınlaşarak popüler hale gelmiştir. Sarımsak vitamin, selenyum ve sülfür içerirken, zeytinyağının yumuşatıcı etkisiyle birleştiği zaman yıpranan ve dökülen saçlar için en etkili doğal yöntemlerden bir tanesidir. Sarımsak özellikle tırnaklarda, ciltte, sinirlerde ve saçta oldukça faydalıdır. İçerdiği sülfür sayesinde zengin olan sarımsak E vitamini ve selenyumun vücut tarafından kolaylıkla işlenmesini sağlar. Bu durum saç sağlığı açısından olumlu yönde etki göstermektedir. Sarımsak saç sağlığı bakımından en önemli olan B6, B1 ve C vitamini içermesinden dolayı hem yıpranan saçları besler hem de kolojen üretimini arttırmaktadır. Zeytinyağı özellikle saç telleri ve saç derisini yumuşatıcı etkisiyle kolaylıkla kırılan ve yıpranan saçların toparlanmasında kullanılmaktadır. Çoğunlukla saçları şekillendirmek için kullanılan cihaz ve diğer ürünlerin kuruttuğu ve zayıflattığı saçların toparlanmasını ve canlanmasını sağlar. Ayrıca zeytinyağı saça hacim verirken, doğal parlak görünmesine ve saç derisinin daha da sağlıklı olmasında en etkili maddelerden birisidir. 

Sarımsak Zeytinyağı Kürü Saç Bakımında Nasıl Uygulanmalıdır, ilk önce 10 tane sarımsağın kabuklarını soyalım ve rendeleyin. Ardından blendır yardımıyla sarımsakları ezerken içerisine yavaşça zeytinyağını ekleyerek kürün karışmasını sağlayalım. Sarımsak ile zeytinyağını kalın bir kıvam alıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilmelidir. Bu kürde kullanılan 10 adet sarımsak için yaklaşık 1 çay bardağı kadar saf zeytinyağı kullanabilirsiniz. Kür hazır hale geldikten sonra karışımı cam bir bir kavanozun içerisine alalım. Çünkü sarımsak zeytinyağı kürünü günlük olarak saçınıza tatbik edeceğiniz için cam kavanozda buzdolabında saklayabilirsiniz. Sarımsak zeytinyağı kürünün kokusu sizi rahatsız ederse içerisine 1-2 damla lavanta yağı ilave edebilirsiniz. Sarımsak zeytinyağı kürünü hem saçlarınıza hem de saç derinize kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Kürü saça uyguladıktan sonra duş bonesiyle saçlarınızı kapatabilirsiniz. Saçınızdaki kürü yaklaşık olarak 20 dakika kadar bekledikten sonra şampuan ile yıkayarak durulayın. Sarımsak zeytinyağı kürünü saçınıza her gün düzenli olarak iki hafta saçınıza uygulayabilirsiniz. Sarımsak zeytinyağı kürü saç dökülmesine iyi gelirken, aynı zamanda beslenerek daha canlı ve parlak bir saça sahip olabilirsiniz. Sarımsak ve zeytinyağı kürü doğal olduğu için saç derinize ve saçlarınıza herhangi bir zarar vermez, aksine saçınızın sağlıklı bir şekilde uzamasında yardımcı olmaktadır. 
]]>
Zeytinyağı Sarımsak https://www.sarimsak.gen.tr/zeytinyagi-sarimsak.html Tue, 23 Oct 2018 17:48:02 +0000 Zeytinyağı sarımsak, her derde deva şifa kaynağı zeytinyağı ve sarımsağın sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu herhalde bilmeyen yoktur. Faydaları saymakla bitmeyen sağlıklı bir yaşam sürmek için gerekli olan Zeytinyağı sarımsak, her derde deva şifa kaynağı zeytinyağı ve sarımsağın sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu herhalde bilmeyen yoktur. Faydaları saymakla bitmeyen sağlıklı bir yaşam sürmek için gerekli olan zeytinyağı ve sarımsağın nelere faydalı olduğunu hep birlikte inceleyelim. Zeytinyağı sağlık açısından en yararlı gıdalardan birisidir. Besin değeri oldukça yüksek olduğundan hemen her alanda kullanılmaktadır. Çeşitli hastalıkların tedavisinde, kozmetik ürünlerde, cilt ve saç sağlığını korumakta, sindirim sistemi sorunlarında, mide rahatsızlıklarında, kabızlıkta, kalp damar sağlığını korumak için ve sayılabilecek daha birçok nedenden zeytinyağı kullanılmaktadır. Zeytinyağı E ve K vitaminleri ile demir, sodyum, kalsiyum, potasyum gibi mineraller açısından da oldukça zengin bir gıdadır. Ayrıca sağlıklı uzun bir ömür için olduğu kadar genç ve güzel bir cildin sırrı zeytinyağıdır. Aynı zamanda cilt kuruluğunu ve dirsek, diz gibi aşırı kuruma sonucu meydana gelen sertleşmeleri de yumuşatmakta kullanılmaktadır.

Sarımsak ise zeytinyağı kadar ve hatta ondan daha faydalı bir gıda maddesidir. Yemeklere inanılmaz güzel lezzet veren sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alan faydası saymakla bitmeyen sarımsak. Sarımsağın sağlığımız için faydaları ise atardamar kireçlenmesini önlemek, yara ve çıbanları iyileştirmek, krampları yok etmek, akciğeri, karaciğeri ve kalbi güçlendirmek, bağırsak parazit ve kurtlarını öldürmek, mide ve bağırsakları temizlemek, iştah açmak, nezleyi yok etmek, bronşitten korumak, idrar yollarında taş oluşumunu engellemek, kalbi besleyen koroner damarları genişlemek, cinsel gücü arttırmak, kabızlığı önlemek, sesi güzelleştirmek, idrar söktürmek gibi daha birçok faydası bulunmaktadır. Şimdi bu iki sağlık kaynağı aynı anda nelere iyi geliyor bunu açıklayalım.

Zeytinyağı sarımsak nelere iyi gelmektedir

Bu iki gıda maddesi birçok amaç için bir arada kullanılsa da genelde saç maskelerinde saç sağlığında birlikte kullanılmaktadır. Sarımsakta bulunan sülfür, vitamin ve selenyum içeriği ile zeytinyağının yumuşatıcı etkileri birleşerek yıpranmış olan ve dökülen saçlarda inanılmaz güzel sonuçlar alınmaktadır. Doğal bir saç sağlığı koruyucusu olan sarımsak ve zeytinyağı son yıllarda saç güzelliği alanında oldukça sık kullanılmaktadır. Saç dökülmelerini yavaşlatan ve hatta yeni saçların çıkmasını sağlayan, saçlara kaybettiği parlak ve doğal görünümünü yeniden kazandıran zeytin yağı ve sarımsak tıbbi ürün kullanmak istemeyenlerin seçebilecekleri yegane alternatiflerden biridir. Şimdi saç ve hatta kaş için faydalı olan bu karışım için ne gerektiğine ve nasıl uygulanacağına bakalım.

Zeytinyağı sarımsak maskesi:
 • 10-12 adet sarımsak
 • 1 çay bardağı hakiki zeytinyağı
Maskenin hazırlanması ve uygulanışı:
10-12 adet sarımsağı iyice eziyor ve içerisine zeytinyağını ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı cam bir kavanoza alıp her gün kullanmak üzere dolapta saklayabiliriz. Hazırladığımız karışımı her gün saç derinize ve en çok döküntü olan yere iyice masaj yaparak yediriyoruz. Bir süre saçımıza bone takarak bu şekilde bekletiyoruz. 20-25 dakika kadar bu şekilde bekledikten sonra saçlarımızı iyice yıkıyoruz. Bu maskeyi 2 hafta boyunca her gün saç derimize uyguluyoruz. Böylece saç dökülmesini önleyip daha sağlıklı ve güzel saçlara sahip olabilirsiniz.
]]>
Sarımsak Kebabı https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-kebabi.html Wed, 24 Oct 2018 05:51:34 +0000 Sarımsak Kebabı, Gaziantep yöresine ait bir kebap türüdür. Bu kebap taze sarımsak kullanılarak yapılmaktadır. Ancak mevsimi dışında sarımsağı derin dondurucuda saklanarak o sarımsak ile kebap yapılabilir. Sarımsak kebab Sarımsak Kebabı, Gaziantep yöresine ait bir kebap türüdür. Bu kebap taze sarımsak kullanılarak yapılmaktadır. Ancak mevsimi dışında sarımsağı derin dondurucuda saklanarak o sarımsak ile kebap yapılabilir. Sarımsak kebabı kebap bakımından oldukça zengin olan Gaziantep yöresinde hemen, hemen her şey ile kebap yapılmaktadır. Sarımsak kebabı yağlı kıyma kullanılarak yapılmaktadır. Oldukça lezzetli bir kebap türüdür. Eğer farklı bir kebap tarifi yapmak istiyor iseniz kesinlikle bu kebap tarifini yapmayı deneyin. Kebap severler için gerçekten de leziz bir kebap tarifidir. Sarımsak severler içinde müthiş bir tariftir. 

Sarımsak Kebabı İçin Gerekli Malzemeler

 • Bir fincan nar ekşisi
 • Yeterince tuz
 • Bir kilogram taze sarımsak
 • Yeterince biber
 • Bir kilogram yağlı kıyma

Sarımsak Kebabı Yapılışı

Farklı ama oldukça lezzetli olan bu kebap tarifini yapmak için öncelikle kıyma derin bir karıştırma kabı içine alınır tuz ile karabiber ile iyice yoğurulur. Yoğurduktan sonra karışımdan küçük, küçük köfteler yapılır. Daha sonra kebap için kullanacağınız sarımsaklar kabukları ile beraber ortadan ikiye kesilerek ızgara biçiminde bir köfte bir sarımsak olacak şekilde şişe dizilir. Yapılan kebap bir tepsi içine konulur. Üstüne de sulandırmış olduğunuz nar ekşisi gezdirilerek ateş üzerinde tam on beş dakika daha tutulur. Enfes sarımsak kebabı hazır sıcak, sıcak yanında pide ve ayran ile servis edin.

Afiyet Olsun.


]]>
Dökülen Saçlara Sarımsak https://www.sarimsak.gen.tr/dokulen-saclara-sarimsak.html Wed, 24 Oct 2018 22:07:49 +0000 Dökülen saçlara sarımsak, Dökülen saçlar herkesin şüphesiz korkulu rüyası haline gelmiştir. Özellikle de kadınların başta gelen problemlerinden biridir. Ama dökülen saçlara sarımsak kürü saçlarınızın dökülme Dökülen saçlara sarımsak, Dökülen saçlar herkesin şüphesiz korkulu rüyası haline gelmiştir. Özellikle de kadınların başta gelen problemlerinden biridir. Ama dökülen saçlara sarımsak kürü saçlarınızın dökülme sorununu tamamen ortadan kaldırıyor. İlk kullanımdan itibaren görülebilen muhteşem değişim. Saçlarınızda parlaklık, canlılık ve aynı zamanda kepeği önler, dökülme ve kopma sorununu ortadan kaldırır. Sağlıklı bir  saçlara kavuşacaksınız. Mutlaka deneyin pişman olmayacaksınız.

Dökülen saçlara sarımsak kuru için gerekli olan malzemeler nelerdir:
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • Bir adet yumurta
 • 4-5 diş sarımsak (ezilmiş olması gerekir)
Dökülen saçlara sarımsak nasıl hazırlanır:

Öncelikle bir kasenin içine önceden havan yardımıyla dövülerek  hazırlanan sarımsakları koyuyoruz. Ardından bir adet yumurta ve bir çay bardağı zeytinyağını ekleyip elinizle iyice karıştırın. Sarımsaklar iyice dağıldıktan sonra banyoya girin ve saçlarınızı hazırlayın. Öncelikle mutlaka omuzlarınıza havlu veya büyük bir örtü ile kapatın. Daha sonra aynı saçlarınızı boyar gibi bir uçtan diğer uca doğru önce saç diplerine sürün ve sonra da saçınızın uçlarına doğru sürün. Bu arada hazırladığınız karışımı saçlarınızın boyuna ve sıklık derecesine göre siz ayarlayabilir ölçüsünü artırır veya düşürebilirsiniz. Karışımı saçınızın tamamına sürün ve karışımı bitirdikten sonra saçlarınıza bir müddet masaj yaparak yedirin. Daha sonra bir streç film veya bir poşet yardımıyla saçlarınızı tamamen kapatın ve bu şekilde yaklaşık olarak 30 dakika kadar bekleyin. Süre bitene kadar biraz gözleriniz yanabilir ama sonuçtan memnun kalacaksınız. Yarım saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı açın ve normal olarak banyonuzu yapın. Banyonun son durulama suyuna yarım çay bardağı kadar elma sirkesi koyun ve saçlarınıza dökün. Bu işlem saçlarınızın sarımsak kokmamasını sağlamak için faydalı bir yöntemdir. Bu kürü ayda bir olmak üzere saçlarınıza uygulayın. İlk kullanımdan sonra saçlarınıza mükemmel bir değişim göreceksiniz. Dökülen saçlara sarımsak kürünün faydalarını uyguladıktan sonra hemen fark edeceksiniz.  
]]>
Sarımsak Yetiştiriciliği https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-yetistiriciligi.html Thu, 25 Oct 2018 08:27:24 +0000 Sarımsak yetiştiriciliği, kültür sebzeleri arasında ilk olarak kullanılan ve azar azar sürekli tüketilen bir sebzedir. Sarımsak ılımlı iklim tiplerinden hoşlanır. Sıcaklık olarak 15 ile 20 derece olması kafidir. Sarımsakl Sarımsak yetiştiriciliği, kültür sebzeleri arasında ilk olarak kullanılan ve azar azar sürekli tüketilen bir sebzedir. Sarımsak ılımlı iklim tiplerinden hoşlanır. Sıcaklık olarak 15 ile 20 derece olması kafidir. Sarımsaklar da çiçeklenme 15 ile 20 derece arasında olmaktadır. Bu çiçekler tohum bağlamaz. Bu bitkinin yeşil aksamı 15 derecenin üzerinde sıcaklık ve gelişmeyi yavaşlatır. Sarımsak diş halinde iken -10 dereceye kadar dayanabilir. Bitki halinde ise sadece -3 ile -4 dereceye kadar zarar görmez. Düşük sıcaklıklar içinde uzun süre devam ederse, sıfır derecenin hemen altında donma başlamaktadır. Sarımsak uzun günlerde çiçeklenen bir bitki türüdür. Daha sonra dumura uğrayan çiçeklerin çok fazla olmaması gerekir. Çiçeklenmenin az oluşu ve diş verimini arttırır. Bunun içindir ki sıcaklıklar biraz yüksek olması sulamanın, hiç yapılmaması veya az olması yeteri kadar gübre verilmesi gerekir. Belirtilen sıcaklar içinde ülkemizde iklime uygun olup, suyun kontrollü verilmesi ve düzenli olarak gübreleme üreticilerimizin bilmesi gereken çok önemli iki husus vardır. İklim yanında sarımsağın, toprak istekleri de çok önem taşır. Fazla kirli, ağır ve su tutan topraklarda başlar. Daha sonra güzel teşekkür etmez. Sarımsak toprağın içinde biraz miktar organik madde istemesine binaen organik gübrelerden hoşlanmaz. Bunun içindir ki çiftlik gübresi bir önceki ürüne atılırsa daha iyi sonuçlar elde edilebilir. Sarımsak için tercih edilen topraklar az miktarda humus içermesi ve kumlu-tınlı topraklar olup toprak asitliğini 4 olması gerekmektedir.

Sarımsağın besin değeri

Yiyecekler çeşni veren sarmısağın, 100 grabında 28.2gram karbonhidrat, 63.8 su, 1.1 gram selüloz, 0.2 gram yağ ve 5.3 gram protein vardır. Kalori değeri olarak 140’tır. Keskin kokusu aliyisulfit vermekte, eterli ve kükürtlü yağlardan oluşmaktadır. Sarmısağın yüksek tansiyona iyi geldiği, sindirim sisteminde faydalı olduğu ve damar şişkinliklerini iyileştirdiği kabul edilir.

Sarımsağın bitkisel özellikleri

Sarımsak, zambakgiller ailesinden iki yıllık bir bitki türüdür. Sarımsak ilk yıl olarak birkaç dişten oluşan kellesini oluşturmaya çalışırken ikinci yıl olarak çiçek açıp tohum vermektedir. Sarımsak tohumundan değil de diş sarımsaklardan üretilmesi gerekir. Sarımsağın kökleri derindir, yaprakları incedir ve soğanınkine benzemez tek kat şeklindedir. Sarımsak çiçeklerinde, çoğu zaman tohum yerine geçmiş olan, ufak sarımsak dişi kadar da tohum bulunur. Sarmısağı bununla beraber çoğaltmak eş değerdir. Sarmısağın çiçek açmasının iklime bağlı olduğu söylenmektedir. 

Sarmısağın çeşitleri

 • Kastamonu sarmısağı: Beyaz pembe kabuklu, kışa dayanıklı olup acıdır.
 • Edirne sarmısağı: Beyaz orta irilikte, bej kabuklu, taze tüketime uygun bir bitki türüdür.
 • Balıkesir sarımsak: Beyaz, gevşek yapılı, kirli siyah kabuklu tüketime uygundur.
 • İspanyol sarımsağı: Avrupa’da en çok yetiştirilen ve kabul edilen sarımsak türüdür.

]]>
Sarımsak Sosu https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-sosu.html Fri, 26 Oct 2018 06:26:40 +0000 Sarımsak sosu; bir çok yemek eşliğinde veya patates kızartmaları ile tüketilmektedir. Kavanoz içerisinde güneş almayan yerlerde saklanmalıdır. 1 haftaya kadar dayanabilen bir sostur fakat çok fazla bekletilirse zehirlenmelere ned Sarımsak sosu; bir çok yemek eşliğinde veya patates kızartmaları ile tüketilmektedir. Kavanoz içerisinde güneş almayan yerlerde saklanmalıdır. 1 haftaya kadar dayanabilen bir sostur fakat çok fazla bekletilirse zehirlenmelere neden olabilmektedir. Bunun için taze olarak tüketilmesinde fayda vardır. Sizde sarımsak sosunu kendi ellerinizle kendi mutfağınızda yapmak istiyorsanız işte tarifi. Gönül rahatlığı ile aklınızda soru işaretleri olmadan tüketmek isteğinde olduğunuz sarımsak sosu vereceğimiz bu tarif ile çok daha lezzetli olacaktır. Sarımsak sosunu mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Şimdiden kolay gelsin.

Sarımsak sosu yapmak için gerekli olan malzemeler:
 • 6 diş sarımsak
 • 1 tane yumurta
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 su bardağı zeytin yağı
 • 2 çay kaşığı karabiber
 • 1 tutam tuz
Sarımsak sosu yapılışı: 

Öncelikle sarımsakların kabuklarını soyun.sarımsakları havan içerisine koyarak içine biraz tuz atıp havanda iyice dövün. Dövülerek iyice ezilen sarımsağı zeytin yağı ile beraber mutfak robotuna konularak iyice karıştırılır. Mutfak robotu içine limon suyunu ekleyin. Karabiberi de ilave ettikten sonra tekrar iyice karıştırın. Son olarak yumurtayı da karışım içerisine kırarak beyaz bir renk alana kadar çırpın. Malzemeler köpürene kadar çırpmaya devam edin.tüm malzemeler eklendikten sonra karışım ne kadar çırpılırsa ve köpürürse sarımsak sosu o kadar lezzetli olur. Yapılan sarımsak sosunu kavanoz içerisine alarak serin bir yerde muhafaza edin. 

Afiyet olsun.
]]>
Kaş Bakımı Sarımsak https://www.sarimsak.gen.tr/kas-bakimi-sarimsak.html Fri, 26 Oct 2018 19:29:07 +0000 Kaş Bakımı Sarımsak; Birçok şeye faydası olan Sarımsak, saç bakımında yüzyıllardır farklı ülke kültürlerinde yer almaktadır. Yapılan klinik araştırmalarda, saç ve kaş dökülmelerine neden olan mantar gi Kaş Bakımı Sarımsak; Birçok şeye faydası olan Sarımsak, saç bakımında yüzyıllardır farklı ülke kültürlerinde yer almaktadır. Yapılan klinik araştırmalarda, saç ve kaş dökülmelerine neden olan mantar gibi cilt hastalıklarının, kuruluğun ve kaşıntının tedavisinde kullanılabileceği ortaya konuluyor. Güçlü bir antibyotik görevi üstlenen sarımsak,  aynı zaman iyi bir antioksidan. Akne tedavisinde de alternatif tıpta ve evlerimizde  kullanıp, mükemmel sonuçlar alabiliyoruz. Kaş dibi sivilcelerinde de aynı etkiye sahip.Ayrıca sarımsak, kan akışını arttırarak kıl köklerini besliyor. Kılın parlaklığını arttırıyor.  

Bu özellikleriyle kaş seyrekliğine ve dökülmelerine karşı kullanabiliriz. Eczanelerde ve Kozmetikçi raflarında sarımsak özlü saç ve kaş bakım ürünleri son zamanlarda raflarda sıkça yerini aldı bile.Sonuç olarak sarımsak, genetik nedenlerden kaynaklı saç, kaş dökülmelerinde etkili olmasa da,yetersiz beslenme olumsuz çevre ve sağlık koşulları ve strese bağlı yıpranan kaş ve saç bakımında kullanılabilir. 
     
 
Sarımsağın Kaşa Uygulanışı,

Kaş uzatmak ve bakımı için sarımsak tercih ediliyorsa eğer bunu kullanmanın üç yolu var.  
 • Birincisi; sarımsaklı ticari kozmetik  ürünlerini tercih edebilirsiniz.  
 • İkincisi; aktar ve marketlerde bulunan sarımsak yağını kaşlara sürebilirsiniz. 
 • Üçüncüsü; 2-3 diş sarımsağı ezerek kaşlara sürüp 10-15 dk. bekletebilirsiniz. Daha sonra biraz zeytin yağı ile kaşlara masaj yapıp biraz daha bekletip, ılık su ile yıkayınız.Bu uygulamayı yaparken, gözlere gelmemesine dikkat ediniz.  Tercih sizin ama bence bunlardan en doğal ve hesaplı olanı evde doğal yollarla yapılanı.Parlak gür sağlıklı kaşlara kavuşmanız dileğiyle....
]]>
Sarımsak Özlü Şampuan https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-ozlu-sampuan.html Fri, 26 Oct 2018 20:01:42 +0000 Sarımsak özlü şampuan, eğer saç dökülmesi gibi problemler yaşıyorsanız sarımsak özlü şampuan kullanmanız durumunda tüm dökülmeleri en aza indirebilirsiniz. Bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Sarımsak özlü şampuan, eğer saç dökülmesi gibi problemler yaşıyorsanız sarımsak özlü şampuan kullanmanız durumunda tüm dökülmeleri en aza indirebilirsiniz. Bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

İnce telli bir saçınız varsa ve bundan dolayı rahatsız oluyorsanız sarımsak özlü şampuanı tercih edebilirsiniz. Bu şampuan var olan dökülmeleri en kısa sürede durduracağı gibi, sunacağı tüm faydalar sonucunda da sorunların tamamının önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle tekrar dolgun, canlı, parlak ve gür saçlara sahip olmanın en temel faktörü sarımsak özlü şampuan kullanmak olacaktır.

Sarımsak özlü şampuanın kullanımı;

Normal bir şampuan gibi kullanılmaktadır. En iyi sonuç için haftada en az üç kez uygulanmaktadır. Banyo sırasında avucunuza sıkacağınız bir miktar sıkacağınız sarımsak özlü şampuanı, saç derisine ellerinizle masaj yaparak şampuanı uygulayın ve köpürttükten sonra iyice durulayın. Aynı yöntemi ikinci kez tekrarlayıp 2 -3 dakika saçlarınızda bekletin. Böylece sarımsak özlü şampuan saç derinize iyice nüfuz edecek, saç bakımı konusunda etki etmeye başlayacaktır. Son olarak da saçlarınızı tekrar güzelce durulayın.

Sarımsak özlü şampuanın faydaları;

Bir çok kadının saç dökülmesi ve ince telli saçlardan dolayı meydana gelen şikayetlerinden ortaya çıkmış olan sarımsak özlü şampuanın bir çok faydası bulunmaktadır. Bitkisel özlü içerikli şampuanlar günümüzde çok fazla tercih edilmektedir.
 • Saç dökülmesinin önüne geçmektedir,
 • İnce telli saçlara dolgunluk kazandırmaktadır,
 • Saçlara bakım yapmaktadır, saçlar büyük ölçüde bakıma ihtiyaç duymaktadır. Bundan dolayı bakımlarını aksatmamak ve doğru şekilde uygulamak oldukça önemlidir. Bu nedenle sarımsak özlü şampuanlar, saç bakımı yapmanızda gerekli olan tüm adımları başka ürünlere gerek olmadan yapacak ve gözenekleri temizleyerek, saçların canlı kalmasında ki tüm bakım durumlarını da göz önünde bulunduracaktır. Bu yüzden kesinlikle sarımsak özlü şampuan kullanmalısınız.   
 • Saçları hızlı bir şekilde uzatır, bakım yaptığı için saçların uzamasına önemli ölçüde katkı sağlar. Doğru bakım yapıldığı zaman saç uzatma etkisi de fark edilir derecededir. Bu yüzden sarımsak özlü şampuan kullanmak saçlarınızın daha doğal bir işlem ile tamamen sağlıklı olarak uzamasını sağlayacaktır.
Eğer kaliteli bir markanın sarımsak özlü şampuanını tercih ederseniz kesinlikle kötü koku şikayeti de olmayacaktır. Bu nedenle kaliteli bir marka seçimi konusunda hassas davranmak önemlidir.
]]>
Sarımsak Maskesi https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-maskesi.html Sat, 27 Oct 2018 16:03:50 +0000 Sarımsak Maskesi:  Bildiğimiz üzere sarımsak yemeklerde sıkca kullanılan sayısız faydası  olandır. Ayrı olarak sarımsak cilde ve saç derisine  oldukça fazla faydaları vardır. Bu yüzden cilt ve saç derisi için maske Sarımsak Maskesi:  Bildiğimiz üzere sarımsak yemeklerde sıkca kullanılan sayısız faydası  olandır. Ayrı olarak sarımsak cilde ve saç derisine  oldukça fazla faydaları vardır. Bu yüzden cilt ve saç derisi için maskesi yapılıp uygulanmaktadır.  Genel olarak sarımsağın içerisinde bolca alisinin vardır. Mantar  oluşumunu engelleyicidir.  Cildi düzeltici etkileri ve yaşlanmayı geciktiricidir.  Sarımsak ciltte vücuttaki antioksidan seviyesini arttırması ile bilinmektedir. Sarımsağın içerisin de  yer alan diğer bileşen ise sülfür enfeksiyonu ciltte önler.  Sülfür ayrı olarak kan dolaşımını güçlendirip cilde parlaklık ve canlılık katar.  Saç için önemli olan sarımsak C, B6, B1 vitaminleri içerir yıpranmış saçları besler ve kolojen üretimini  güçlü  sağlar.  Saç bakım ürünlerinde en çok bilinen sarımsak maskedir. 

Sarımsak   Maske  Nasıl Yapılır:  

Akne ve sivilce leke tedavisi için çiğ sarımsaktan bir parça ayırın üzerine baskı uygulayınız  içerisindeki suyunu çıkartın.  Daha sonra sarımsak parçasını sorunlu olan bölgeye sürün  yaklaşık 10 dakika bekletiniz.  Bekleme süresi bittikten sonra  soğuk su ile yıkayınız.  Bu maske ile  ciltteki izlerden koruyabilirsiniz. İz kalmaz. Ciltteki  Akneden kurtulmak için sarımsağı 3-4 parçaya ayırıp sarımsağın suyu ile  yeteri kadar  miktarda beyaz sirkeyi karıştınız  ve sorunlu bölgeye  sürünüz.  Beyaz sirke  PH seviyesini korur ,  sarımsak enfeksiyon ile savaşır.  Sarımsak tek başına kullanıldığı zaman ciltte  biraz sızlama olur.  Bu sızlamaya dayanamazsanız sarımsağı  2 yemek kaşığı yoğurt  yada bal ile karıştırıp yüzünüze maske yapınız. 20 dakika bekletiniz.  Maskeyi hazırlarken sarımsak  yağı da  kullanabilirsiniz.  Sıkça rastladığımız sorunlardan biride siyah nokta  problemidir.  Yağlı ciltlerde siyah nokta çok görülmektedir. Sarımsak maskesi ile siyah noktalardan kurtarabilirsiniz. 3-4 diş sarımsağı ezip 1 yemek kaşığı yulaf 3 yemek kaşığı çay ağacı,limon suyu ile karıştırınız.  Macun şeklinde olacaktır.   Cilde maske seklinde temiz cilde sürünüz. Yaklaşık 10 dakika bekletiniz.  Bekledikten sonra ılık su ile yıkayıp temizleyiniz.  Sarımsak maskesi yaşlanma karşıtına gözeneklerin küçültülmesinde  etkisi yüksektir.  Kış aylarında ciltteki çatlakların giderilmesinde çok yardımcıdır. Sarımsağı ezip suyunu maske yapınız cildinize.  Sarımsak ile saç maskesi zeytinyağı ile karıştırılıp maske yapılırsa saç derisine çok faydalıdır.  Sarımsağın suyunu çıkarttıktan sonra saçlarınızın zayıfladığı bölgeye sürünüz.  Şampuan içerisine  1 diş sarımsak atabilirsiniz. Sarımsak maskesini ayda bir defa yapınız.  Çünkü saç derisinde kuruluk yapmaktadır.  Saç  dökülmesini azaltmak için 3 diş sarımsağı bir hafta zeytin yağın da bekletiniz  daha sonra  bu yağı saç derinize masaj yaparak maske yapınız.  Bir gece bekletiniz. Ardından saçlarınızı ılık su ile yıkayınız haftada bir defa deneyiniz. Sarımsak kokusu kalmaması için sampuandan sonra  sirke ile  yıkayınız. Sirke saç maskeniz de olan sarımsak kokusunu giderir.  Saçlarınıza parlaklık verecektir. Sarımsak maskesi  kolay kırılan tırnaklara  ve sarı tırnaklara da sarımsak suyu maskesi iyi gelecektir.  

İyi Günler.

]]>
Limon Suyu Sarımsak https://www.sarimsak.gen.tr/limon-suyu-sarimsak.html Sun, 28 Oct 2018 13:59:35 +0000 Limon suyu sarımsak, özellik ile rus doktorların tavsiye ettiği kalp ve damar hastalıkları reçetesi mucizevi sonuçlar vermektedir. Bitkilerle doğal tedavi yöntemine son derece önem veren rus tıp dünyası bu formülü yüzlerce yı Limon suyu sarımsak, özellik ile rus doktorların tavsiye ettiği kalp ve damar hastalıkları reçetesi mucizevi sonuçlar vermektedir. Bitkilerle doğal tedavi yöntemine son derece önem veren rus tıp dünyası bu formülü yüzlerce yıldır kullanıyor veya son derece başarılı sonuçlar elde etmektedir. Limon suyu veya sarımsakla yapılan karışım, damar sertlikleri, damar yağlanması, damar tıkanıklıkları veya tansiyon gibi sorunlarsa kalıcı olarak ortadan kaldırmaktadır. 

Türkiye'deki bazı doktorlarsa hastalarına bu formülü önermektedir. 
 • 2 litre su katılmamış sıkılmış limon suyu 
 • 40 diş soyulmuş veya ezilmiş sarımsak biliyorsunuz çin malı sarımsaklar ortada kol gezmektedir. Kendi bahçenizde yetiştirdiğiniz sarımsakları kullanarak bu karışımı yapabilirsiniz. Ağzı sıkı kapatılan koyu renkli, ışık almayan ve bir cam kavanoz tavsiye edilmektedir.
Limon suyu sarımsak hazırlanışı,

2 litrelik kavanoz veya pet şişeyi dolduracak kadar limon satın alınmalıdır. Tabii bahçenizde varsa ordan da toplayabilirsiniz. Limonların suyunu iyice sıkıp şişeye dodurulmalıdır. soyulmuş 40 diş orta boy sarımsağı yıkamadan veya ezerek limonun içine atarak şişenin kapağını sıkıca kapatılmalıdır. 25 gün boyunca normal ve serin bir yerde tutun yada her gün bir kaçkez çalkalanmalıdır. Yaklaşık 25 gün sonra sarımsaklar limon suyunun içinde eridiğini göreceksiniz. 

25 gün sonra hazır hale gelen karışımdan her sabah kahvaltıdan yarım saat önce kadar yarım çay bardağı içiniz. Bunu hergün düzenli bir şekilde veya mümkünse aynı saatlerde yapınız.Bu karışımın içerisine asla başka bir madde şeker, tuz ve benzeri katmayınız.

Limon suyu sarımsağın kanıtlamış faydaları,
 • Tüm damar iltihaplarını tedavi ediyor, tıkanan damarlarıda açıyor, damar sertliklerine veya hipertansiyonu önlemektedir.
 • Kolesterol veya lipidi düşürüyor, zararlı yağlarınsa yakılmasını sağlıyor, kilo verdiriyor, vücüdda olan şeker oranını dengeliyor ve pankreasın yenilenmesini sağlamaktadır. Özellik ile şeker hastalarının kullanması tavsiye edlmektedir.
 • Böbrek veya safra taşlarını eritiyor, idrar söktürüyor, vücutta olan şişkinliği yok ediyor veya dokularda ödem oluşmasını engellemektedir.
 • Helycobeacter pylori adlı ülser mikrobunu öldürerek mide veya onikiparmak bağırsağı ülserinin kesin tedavisi yapılmaktadır.
 • Tüm romatizmal iltihabı önlüyor, her türlü romatizmal ağrıları dindiriyor, kireçlenmeyi önlüyor yada eklem yüzeylerinin yenilenmesini sağlıyor veya her türlü ağrıyı kesmektedir.
 • Beyin hücreleri veya tüm sinir sistemlerini yenilemektedir. Sinirdeki aksiyon potansiyelini düzenleyip ileri refleks hızını arttırıyor, felç veya inme riskini azaltmaktadır.
 • Vücudun bağışıklık sistemini son derece mükemmel hale getiriyor veya her türlü alerjiyi özellikle ile damarsal kökenli veya strese bağlı cilt alerjilerini kökünden engellemektedir. Kanser oluşumlarına karşı tüm vücudu korumaktadır.
]]>
Ayı Sarımsağı https://www.sarimsak.gen.tr/ayi-sarimsagi.html Mon, 29 Oct 2018 06:39:39 +0000 Ayı Sarımsağı, ormanlarda, çalıların altında kendiliğinden yetişen, gölgeli bölgelerde, nemli çayırlarda ve ülkemizde yetişen ağır sarımsak kokulu bir bitkidir. Ayı sarımsağı önemli bir bitkidir. Ayı sarımsağının b Ayı Sarımsağı, ormanlarda, çalıların altında kendiliğinden yetişen, gölgeli bölgelerde, nemli çayırlarda ve ülkemizde yetişen ağır sarımsak kokulu bir bitkidir. Ayı sarımsağı önemli bir bitkidir. Ayı sarımsağının bir çok ismi vardır. Bunlar, yabani sarımsak, orman sarımsağı, solucan sarımsağı, çeremüs, cadı soğanı ve çingene sarımsağıdır. Ülkemizde Tunceli bölgesinde kendiliğinden yetişmektedir ve izinsiz koparılması durumunda ağır para cezası verilir. Ayı sarımsağı ilk baharı müjdeleyen bitkiler arasında yer alır. Kış uykusundan uyanan ayılar ayı sarımsağı aramaya koyulur ve bulduklarında iştahla yerler. Bu ayı sarımsağını iştahla yeme sebepleri kış uyku sırasında bağırsak ve kirli kanlarının temizlenmesidir. Ayıların bu ilgisinden dolayı bu sarımsağa ayı sarımsağı denilmektedir. Ayı sarımsağı çok şifalı bir bitkidir. Yemeklerin üzerine maydanoz gibi serpilebilir. Taze yaprakları salatalarda, ısırgan otu veya ıspanak ile karıştırılıp pişirilebilir. 

Ayı sarımsağı faydaları:

Ayı sarımsağı normal sarımsaktan daha güçlüdür ve daha yararlı bir bitkidir. Kökü ve yaprakları tüketilmektedir. Ayı sarımsağının yapraklarından faydalanmak isteyen kişiler yaprakları taze olarak tüketmeleri gerekir. Ayı sarımsağı, müge çiçeği ve güz çiğdemine benzemektedir. Güz çiğdemi ve müge çiçeği zehirli bir bitkidir. Bunu anlamak aslında kolaydır. Ayı sarımsağının ağır ve belirgin bir sarımsak kokusu vardır. Şifalı bitki olan ayı sarımsağının faydası saymakla bitmez. Bunlar;
 • Unutkanlığa iyi gelir.
 • Bronşite karşı etkilidir.
 • Kalp damarlarının düzgün çalışmasını sağlar.
 • Mide sorunlarından dolayı oluşan uykusuzluk sorununu giderir.
 • Yüksek tansiyona iyi gelir.
 • Akciğerde su toplaması problemini ortadan kaldırır.
 • Kireçlenmeye karşı oldukça faydalıdır.
 • Bağırsak sorunu olan kabızlık rahatsızlığını ortadan kaldırır.
 • Baş dönmesi problemine iyi gelir.
 • İshale karşı faydalıdır.
 • Bağırsak ve mide rahatsızlıklarında oldukça etkilidir.
 • Kronik deri hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Sivilceli bir ciltte ayı sarımsağı iyi bir kan temizleyicidir. 
 • Kapanmayan yaralara, ayı sarımsağın taze yapraklarının suyu sürüldüğünde yaralar çabuk kapanır.
 • Taze yapraklarını tüketmek mesane sorununu kaldırır ve böbrekleri temizler.
 • Gaz sancısı tedavisine iyi gelir.
 • Solunum hastalıklarına karşı iyi gelir. 
 • Kalbe ve kalp çarpıntısına iyi gelir.
]]>
Sarımsak İle Sakal Çıkarma https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-ile-sakal-cikarma.html Mon, 29 Oct 2018 20:07:33 +0000 Sarımsak ile sakal çıkarma, sarımsak çok keskin bir kokuya sahip bir bitki olmasına rağmen o minicik dişte sayısız faydalar sağlayan özellikler bulunmaktadır. Dolayısı ile özellikle yoğurt ile çiğ olarak t Sarımsak ile sakal çıkarma, sarımsak çok keskin bir kokuya sahip bir bitki olmasına rağmen o minicik dişte sayısız faydalar sağlayan özellikler bulunmaktadır. Dolayısı ile özellikle yoğurt ile çiğ olarak tüketildiğinde etkisi çok daha fazla artmaktadır. Genelde sarımsağı mutfaklarımızdan eksik etmeyiz, yemeklerde, çorbalarda, salatalarda ve turşularda kullanırız ama bunun yanı sıra saç ve sakal ile olan ilişkisi de son derece fazladır ve olumludur. En kaliteli sarımsak ülkemizde Kastamonu, Amasya ve Tokat illerinde yetiştirilmektedir.

Sarımsak sakal çıkarır mı

Bu sorunun cevabı sakalarınızın neden çıkmadığına bağlı olarak değişir. Eğer sakal çıkma probleminizde genetik bir durum engeli yok ise uzun süreli ve düzenli bir kullanımla sarımsağın sakal çıkarma özelliği vardır diyebiliriz. Ayrıca sarımsağın sakal çıkarmada ki sonuçları kalıcıdır. Erkekler de sakal ergenlik dönemi ile birlikte çıkmaya başlar. Ergenlik sürecinin sona ermesi ile birlikte yüzün hemen hemen her kısmı sakal ile kaplanır. Genetik ile ilgili bir problem yok ise traş olmak için kullanılan jilet sakalları daha gür bir hale getirir. Sakalların çıkma döneminde ve sonrasında sarımsak ile verilen destek sakalların daha parlak ve kalıcı olmasına yardım eder.   

Sakal bakımı için sarımsağı nasıl kullanmalıyız

 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı
 • ve 1 diş sarımsak

Sakal bakımı için kürün hazırlanışı ve uygulanması,

Sarımsağı bir havanda iyice ezilecek ve suyu çıkacak şekilde dövelim. Daha sonra etkisini kaybetmemesi için cam bir kavanoza alalım. Ve içine badem yağı ile birlikte zeytinyağını da ekleyerek hiç bir şekilde metal bir şey ile temas ettirmeden karıştıralım. Bu aşamada tahta bir çubuktan yardım alabilirsiniz. Kavanozun ağzını sıkıca kapattıktan sonra buzdolabında 1 gün süresince dinlendirelim. 1 günlük sürenin sonunda gün aşırı yani 1 gün ara vererek sakallara ve sakal diplerine bir pamuk yardımı ile uygulama yapalım. Yüzünüz bu karışımı emdikten sonra ılık su ile durulayalım. Bu şekilde bir uygulama yaptıktan ve yıkadıktan sonra yüzünüzde gerginlik hissi olacaktır ve çok normaldir. Bundan dolayı bir krem ile nemlendirme yapabilirsiniz. Bu maskeyi düzenli olarak kullandığınızda bir süre sonra olumlu etkilerini gözle göreceksiniz. Ve kullanım için bir kısıtlama bulunmamaktadır. Dilediğiniz süre istediğiniz sonuca ulaşana kadar kullanabilirsiniz çünkü herhangi bir yan etkisi yoktur. Her kullanımdan sonra saklama işlemini yine buzdolabında yapmalısınız. Ve az miktarda yaptığınız bu karışım size ortalama 3 gün yetecektir. Ve her seferinde taze taze yapmanız daha iyi sonuç almanızı sağlar. Ama yüz derinizde herhangi bir sorun var ise mutlaka cildiye doktorunuza danışarak kullanın.

]]>
Yeşil Sarımsak https://www.sarimsak.gen.tr/yesil-sarimsak.html Mon, 29 Oct 2018 22:28:37 +0000 Yeşil sarımsak, hemen hemen her yemekte tükettiğimiz bir bitkidir. İlk olarak yeşil olarak çıkar fakat ellenmediği zaman baş bağlar ve kökü kullanılır. Genellikle yeşil yapraklarından çok kökü kullanılır. Keskin, kokulu v Yeşil sarımsak, hemen hemen her yemekte tükettiğimiz bir bitkidir. İlk olarak yeşil olarak çıkar fakat ellenmediği zaman baş bağlar ve kökü kullanılır. Genellikle yeşil yapraklarından çok kökü kullanılır. Keskin, kokulu ve acı bir tadı vardır. Çok lezzetli bir tadı vardır. Sağlık açısından oldukça yararlıdır. Her yemekte neredeyse kullanılır ve yemeklere lezzet vermektedir. Yeşil sarımsak pırasa ile akrabadır. ülkemizde her bölgede yetiştirilir. Çok şifalıdır ve ilaç tedavisinde de kullanılmaktadır. Çok fazla kullanıldığı zaman gaz, ishal, mide rahatsızlığına, kötü vücut ve ağız kokusuna neden olmaktadır. 

Sarımsağın faydaları;
 • Saç dökülmesi; sarımsak yada sarımsak yağının içerisinde çok fazla vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bunlarda saç için çok yararlıdır. Sarımsak veya sarımsak yağı saça sürülmesi yerine saç diplerine masaj ile uygulanmalıdır. Sarımsak yağının keskin bir kokusu yoktur. Rahat bir şekilde kullanılabilir. Saçların dökülmesini engeller. Ayrıca saçlara parlaklık verir.
 • Akne ve sivilce; sivilce ve aknelerde sarımsağın çok yararı görülmektedir. Bi kaç küçük sarımsağın suyu çıkarılıp bir tabağa koyulur. Aynı miktarda elma sirkesi ilave edilir ve karıştırılır. Pamuk yardımı ile göz altı hariç tüm cilde uygulanır. Sarımsak iyi bir antioksidan ve antibiyotiktir. Bu özelliği cildi temizler. Cildi sivilce ve aknelerden temizler. 
 • Kireçlenmeye karşı faydalıdır.
 • Kolesterol hastalığına iyi gelir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Vücutta bulunan iltihaplanmaya ve enfeksiyonlara iyi gelmektedir.
 • Zehirlenmelere karşı faydalıdır.
 • Saç dökülmesini engeller.
 • Cinsel potansiyeli arttırır.
 • Vücuda enerji vererek kişinin dinç kalmasını sağlar.
 • Oluşan kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını engeller.
 • Halsizlik ve kronik olan yorgunluğa iyi gelir.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Ciltte oluşan hastalıklara karşı oldukça faydalıdır. 
 • Vücutta oluşan yara ve kesiklere iyi gelmektedir.
 • Bağışıklık sistemini arttırır.
 • Mantar tedavisinde kullanılır.
 • Kalp sağlığını korur.
 • Nezle hastalığına iyi gelir.
 • Kalp krizi riskini azaltır.
 • Sindirime yardımcı olur.
 • Kulak iltihabına iyi gelir.
 • Boğaz kaşıntısına iyi gelir.
 • İyi bir antioksidandır.
 • Bağırsak parazitlerini temizler.
]]>
Sakala Sarımsak Sürmek https://www.sarimsak.gen.tr/sakala-sarimsak-surmek.html Tue, 30 Oct 2018 08:45:36 +0000 Sakala sarımsak sürmek, erkeklerin çoğu sakalının bölgesel olarak az çıktığından yada hiç çıkmadığından şikayet eder. Ve Türk toplumunda da sakal erkek için önemlidir. Ergenlik döneminde çıkmaya başlayan Sakala sarımsak sürmek, erkeklerin çoğu sakalının bölgesel olarak az çıktığından yada hiç çıkmadığından şikayet eder. Ve Türk toplumunda da sakal erkek için önemlidir. Ergenlik döneminde çıkmaya başlayan sakallar ilk etapta ince ve cılız olurlar. Ancak ergenliğin tamamlanması ve zamanla normal halini alırlar. Fakat bazı kişilerde bu durum istedikleri gibi gelişmeyebilir. Özellikle açık ten yapısına sahip olan sarışın erkeklerde bu durum daha belirgindir. Bu da tüylerin zayıf olması ile alakalı bir durumdur. Sakalınıza süreceğiniz sarımsak ile bu sıkıntınızdan kurtulabilmeniz mümkün.  

Sakallarınızın neden çıkmadığı genetik durumla da alakalı olabilir. Eğer sakal çıkma probleminizde genetik bir durum engeli yok ise uzun süreli ve düzenli bir kullanımla sarımsağı sakala sürme yöntemleri ile istediğiniz gürlükle sakallarınızın olması mümkündür. Ayrıca sarımsağın sakala sürülmesi sureti ile sakal çıkarmada ki sonuçları kalıcıdır. Genetik ile ilgili bir problem yok ise tıraş olmak için kullanılan jilet sakalları daha gür bir hale getirir. Sakalların çıkma döneminde ve sonrasında sakala sürülen sarımsak ile verilen destek sakalların daha parlak ve kalıcı olmasına yardım eder. 

Sarımsak sakala sürülerek nasıl kullanılır

 • İlk yöntem de bir iki adet buz küpü ve bir iki diş sakala sürülecek sarımsak size yardımcı olacaktır. Öncelikle ilk yapmanız gereken şey cildinizi temizce yıkayıp kalıntılardan arındırmak. Cilt temiz ve gözenekler açık olduğundan cilt sarımsağın etkisini daha fazla alacaktır. İlk olarak buz küplerini cildinizde dolaştırarak kan dolaşımını artırmalısınız. Daha sonra ortadan kesilmiş sarımsağı sakal çıkmasını istediğiniz bölgelere bastırarak sürün. Bu aşamada buzun soğukluğu ve sarımsağın asitli etkisi ile cildinizde kızarmalar meydana gelecektir. Endişe etmenize gerek yok bir süre sonra geçer. Sakala sarımsak sürmek oldukça faydalı olur.
 • 2 diş sarımsağı havanda iyice döverek suyunun çıkmasını sağlayın. Ve sakal çıkmayan bölgeleri jilet yardımı ile traş edin. Böylece burada ki ince tüyleri kesmiş olacaksınız ve cildi açık hale getireceksiniz. Ezmiş olduğunuz sarımsağı suyu ile birlikte sakal çıkmasını istediğiniz bölgelere sürün ve cildin emmesi için bekleyin. Bu sırada cildinizde yanma olacaktır. Bu sarımsağın keskin ve asitli etkisinden oluşmaktadır. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile cildinizi durulayın ve nemlendirici kreminizi sürün.
 • 1 tatlı kaşığı doğal ve asit miktarı az olan bir zeytinyağı ile 2 diş sarımsağı ezerek karıştırın ve temizlenmiş cildinize krem sürer gibi uygulayın ve yaklaşık 10 dakika kadar bekletip ılık su ile durulayın. Bu uygulamayı haftada 2-3 kez yapmanız da bir sakınca yoktur.      

Bu arada sarımsağı sakalınıza sürme yöntemi ile tüm bu uygulamaları yaparken cildi hassas olan kişiler de bir takım sıkıntılar çıkabilir. Bundan dolayı mutlaka doktorunuza danışarak uygulama yapmalısınız. Özellikle ciltte hassasiyet ve yara gibi durumlar söz konusu ise kesinlikle sarımsak uygulamalarından hiç biri yapılmamalıdır. Kaldı ki cildi hassas olamayan kişilerde bile yan etkilere sebebiyet verebilmektedir. İlk etapta oluşan acı ve kızarıklıklar yıkamadan sonra geçecektir. Fakat cildi yıkadıktan sonrada hala kaşıntı, kızarıklık ve yanma devam ederse mutlaka doktora başvurmalısınız.

]]>
Sarımsak Ceviz Kürü https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-ceviz-kuru.html Tue, 30 Oct 2018 23:49:24 +0000 Sarımsak Ceviz Kürü, Sarımsak ve ceviz bir arada kullanıldığı zaman tam bir antioksidan etkisi göstererek düzenli kullanıldığında kilo vermenize yardımcı olacak muhteşem bir kürdür. Bu kür sayesinde bir ayda tam on altı ki Sarımsak Ceviz Kürü, Sarımsak ve ceviz bir arada kullanıldığı zaman tam bir antioksidan etkisi göstererek düzenli kullanıldığında kilo vermenize yardımcı olacak muhteşem bir kürdür. Bu kür sayesinde bir ayda tam on altı kilo vermeniz mümkündür. Diyet aralarında mideyi ve vücudu temizlemek amaçlı kullanılan bu kür aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırarak kısa zaman içinde aç kalmadan sağlıklı kilo vermenizi sağlayacaktır. Daha ilk kullanıma farklı sizde hissedeceksiniz. Spor yapmadan, zorlu diyetlere girmeden hazırlayacağınız sarımsak ve ceviz kürü kısa zaman içinde eski formunuza dönmenizi sağlayacaktır. Sarımsağın antioksidan etkisi ve vücudu zararlı bakteri ve mikroplara karşı koruması aynı zamanda cevizin de kolesterolü düşürmesi nedeni ile ikisinin bir araya gelmesi çok sağlıklı kilo vermeye ve zayıflamaya yardımcı olmasını sağlar. 

Sarımsak Ceviz Kürü Nasıl Hazırlanır
 • 1 diş sarımsak
 • 3 adet ceviz içi
 • 1 su bardağı su
Sarımsak Ceviz Kürünü hazırlarken Öncelikle kabuklu cevizden üç tane kırıp bir su bardağının içine atalım. Kabuklu cevizi kırmanız ceviz içi satın almanızdan daha etkilidir. Çünkü cevizin kabuğu kırıldığı anda içinde bulunan kendine özgü bir aroması vardır. Hazır satın alınan ceviz içinde bu etkiyi yakalayamazsınız. Daha sonra bir diş sarımsağı soyarak cevizin üzerine atın. Daha sonra bardağın üzerine çıkacak kadar su ekleyin. Bardağın üzerini çay tabağıyla kapatın ve bir gece bekleterek dinlendirin. Daha sonra sabah uyandığınızda aç karnına hazırlamış olduğunuz kürünün suyunu için ve cevizlerini yiyin. Daha sonra sarımsağı da yutun. Bir diş sarımsağı birden yutmanız zor olabilir. Bu nedenle küçük parçalara bölerek de yutabilirsiniz.

Sarımsak Ceviz Kürü, Bu kürü düzenli olarak her gün bir ay boyunca hazırlayıp tüketin. Bir ayın sonunda kendinizdeki değişimi sizde fark edeceksiniz. Ancak kürü fazla hazırlayıp dolapta saklamayın. Çünkü ceviz ve sarımsağı en fazla suda bir gece bekletebilirsiniz. Sarımsak ve ceviz kürünün etkisini görebilmeniz için bir gece dinlendirip sabah hemen tüketmeniz gerekir. Kürü bir aydan fazla uygulamayın. Sabah aç karnına sarımsak ve ceviz kürünü içtikten sonra yaklaşık olarak iki saat hiç bir şey yeyip içmeyin ki içtiğiniz kür vücut içinde etkisini göstermeye başlasın. 
]]>
Saç Çıkarma Sarımsak https://www.sarimsak.gen.tr/sac-cikarma-sarimsak.html Wed, 31 Oct 2018 14:59:07 +0000 Saç çıkarma sarımsak, sarımsağın saç dökülmesini en aza indirdiği kanıtlanmıştır. Bil hasa saçların köklerinde bulunan hücrelerin canlanmasını sağlayıp sarımsak saç problemlerine da çok iyi gelmektedir. Yapılan ar Saç çıkarma sarımsak, sarımsağın saç dökülmesini en aza indirdiği kanıtlanmıştır. Bil hasa saçların köklerinde bulunan hücrelerin canlanmasını sağlayıp sarımsak saç problemlerine da çok iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda sarımsağın saç sağlığına çok faydalı geldiğini, yeni çıkan saçları canlandırdığını ve  yeni saç çıkmasını sağladığı kanıtlanmıştır. Başka ülkelerde ve ülkemizde şampuan ve sabunlarda içerisine artık sarımsak özü katılır. Bu durum da sarımsağın saça yararlı olduğunu göstermektedir. Bu zamanlarda çok popüler olan sarımsağın içerisinde bolca miktarda selenyum, sülfür ve vitaminler yer alır. Saçların bakımı için gerekli olan tüm mineraller ile vitaminleri tek başına karşılama gücüne sahip olan sarımsak saç dökülmesi yaşayan kişiler için mükemmel bir bitkidir.

Sarımsağın saça olan faydaları

 • Sarımsak saçlara düzenli olarak uygulanırsa saç dökülmesini durduracaktır.
 • Saç diplerinde oluşan kepek sorununun düzelmesinde çok faydalıdır.
 • Saç hastalığına karşı kişileri korur.
 • Yeniden çıkmakta olan saçların hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar.
 • Özellikle 6-9 gün arası saçlara sarımsak suyu kullanılması saçların daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
 • Saç diplerinde görülen kırılma ve kopmaları önleyecektir.
 • Sarımsak süt ile karıştırılıp saçın köklerine uygulanırsa saç dökülmesini durdurup yeni saç çıkmasına olanak sağlayacaktır. 
 • Saçlarının dökülmesinden şikayetçi olan insanların sorunlarına cevap olacaktır ve dökülmeyi azaltacaktır.

Saç çıkarma sarımsak kürü önerileri

Tarif 1
5 baş ezilip inceltilmiş sarımsak, 3 çay kaşığı Hint yağı, 4 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı yılan yağı bir tabağın içerisine alınıp karıştırılır. Formül hazırlandığında parmakların uçları ile saç diplerine sürülüp masaj yapılır. Bu seviyede masajın beş ila yedi dakika kadar yapılması daha yararlı olacaktır. Yapılan masajın ardından maske saçlarda otuz dakika kadar bekletilir ve ardından iyi bir şekilde temizlenip yıkanması gerekir. Tarifi haftada üç kez saçınıza uygulaya bilirsiniz.
 
Tarif 2

2 damla çam yağı, 1 damla sarımsak yağı, 3 damla havuç yağı ve 2 damla badem yağı bir tabakta karıştırılır. Pamuk yardımıyla saç diplerinden başlayarak saç uçlarına kadar sürülür. Aşağı yukarı saç diplerinde bir buçuk saat bekletilir ve sürenin ardından ılık su ile saçlar yıkanır. Verilen tarifi haftada üç kere ve toplam üç ay boyunca uygulamanız güçlü saçlara sahip olmanız açısından mühimdir. Üç hafta içerisinde dökülmeyi kesecektir ve başınızda bulunan saçların bakımını sağlayacaktır. Dört hafta sonra ise yeni saç çıkmasına olanak sağlayıp yeni çıkan saça gerekli olan mineral ve vitaminleri sağlayacaktır.

]]>
Aç Karnına Sarımsak Yutmak https://www.sarimsak.gen.tr/ac-karnina-sarimsak-yutmak.html Thu, 01 Nov 2018 13:03:01 +0000 Aç karnına sarımsak yutmak, sağlık açısından çok yararlı olan sarımsak adeta bir şifa kaynağı niteliğindedir. Bilhassa iç hastalıklar ve cilt bakımında çok sık tercih edilenler arasındadır. Kalp hastalıklarına, Aç karnına sarımsak yutmak, sağlık açısından çok yararlı olan sarımsak adeta bir şifa kaynağı niteliğindedir. Bilhassa iç hastalıklar ve cilt bakımında çok sık tercih edilenler arasındadır. Kalp hastalıklarına, saçların güçlenmesine kadar pek çok sorunun giderilmesinde yarar kaynağı olan sarımsak toplum tarafından çok tercih edilmektedir. Sarımsağın yararlarını alabilmek için yemeklerin içerisine katabilir ya da çayı hazırlayıp tüketebilir. Fakat sarımsağın kokusundan hoşlanılmıyorsa, eğer sarımsağı yutmayı denilmesinde sakınca yoktur. Bir bardak su ile yutulacak olan bir diş sarımsak sağlık için herkese katkıda bulunacaktır. 

Aç karnına sarımsak yutmak yan etkileri

Öncelikli olarak sarımsak yıllardır yararlarından bahsedilen ve pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan ürün olarak mucizevi bir bitkidir. Fakat aşırı sarımsak yutmak kişilerde mide problemlerine sebep olabilir. Bilhassa midesinde gastrit ve reflü sorunu olan kişilerin, sarımsak yutarken en çok bir diş olacak şekilde yutmaları önerilmektedir. Fazla yutulması halinde midede ya da mideye giden yolda yanmaya,acı hissine ve tahrişe yol açabilir. Düzenli şekilde kullanılan ilaçlar varsa sarımsak yutmadan önce kişinin doktora danışması daha faydalı olacaktır. Hamile olan anne adaylarının ve emziren anne sarımsak yutmaları sakıncalı durum olabilir. O yüzden öncelikle doktorlara sormalarında fayda vardır. Fakat emzirme zamanında annenin sarımsak yutması süt alan bebekte karın ağrısına neden olabilir. Sarımsak yutulduğu zamanlarda karın ağrısı, kaşıntı, mide bulantısı, vücutta kızarıklık gibi belirtiler görülüyorsa yan etki yaptığının göstergesidir. Bu durumlarda kişinin sarımsak yutmaması daha iyi olacaktır.

Aç karnına sarımsak yutmak faydaları

 • Bıkkınlık ve halsizlik gibi sıkıntıların giderilmesinde son derece yararlıdır.
 • Sarımsak yutmak kişilere yüksek enerji verip ve gün boyu zindelik kazandırmış olacaktır.
 • Saç dökülmesi sorununu giderecek ve saçların parlak çıkmasını sağlayacaktır.
 • Cinsel gücü arttırdığı için bilhassa iktidarsızlık problemini yaşayan kişilerin sorunlarına derman olacaktır.
 • Saçkıran hastalığına sebep olan etkenlerin giderilmesinde yararlıdır. Bu sayede saçların daha gür ve güçlü olmasını da fayda sağlamış olacaktır.
 • Zehirlenme gibi durumlara karşı kişilerin aç karna yutması fayda sağlayacaktır. O yüzden kişinin ilk önce bilinci kapalı olmaması gerekir.
 • Aç karna sarımsak yutmak kişilerde akciğer bronşlarının açılmasında yarar sağlamaktadır. Açılan bronşlar sayesinde daha rahat nefes alınıp verilmesini sağlar.
 • Nezle, difteri, gri soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileştirilmesinde katkıda bulunur.
 • Kabızlık problemi olan kişiler için de her gün gece yatmadan önce bir diş sarımsak yutması önerilir.
 • Hazmı kolaylaştırıcı etkisi olmakla beraber bağırsaklar da bulunan kurtların düşürülmesinde yardımcı olacaktır.
 • Her gün düzenli şekilde aç karna sarımsak yutmak kanser riskini engellemiş olacaktır ve çitli hastalıklara karşı kişiyi dirençli kılacaktır. 
]]>
Sarımsak Antibiyotik https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-antibiyotik.html Thu, 01 Nov 2018 20:00:08 +0000 Sarımsak Antibiyotik: Bakara Suresi-61. Ayetinde mealen; Hani siz, “Ey Musa, biz (her zaman için, kudret helvası, bıldırcın eti) yemeği yemeye katlanamayız. Rabbine dua et toprağın yetiştirdiği sebze, acur, sarımsak, Sarımsak Antibiyotik: Bakara Suresi-61. Ayetinde mealen; Hani siz, “Ey Musa, biz (her zaman için, kudret helvası, bıldırcın eti) yemeği yemeye katlanamayız. Rabbine dua et toprağın yetiştirdiği sebze, acur, sarımsak, soğan ve mercimek versin” demiştiniz.”

“Sarımsak yiyip, onunla tedavi olunuz. Çünkü sarımsak yetmiş derde devadır.” (Hadisi şerif)

Hem Kuranı kerimde, hem de hadislerde zikredilen sarımsak, soğanlı bir bitkidir. Soğan ve pırasa ile aynı familyadandır. Anavatanı Türkistan’dır.

Sarımsak Bileşimi: Sarımsak yüzde 84,09 su, yüzde 13,38 organik madde, yüzde 1,53 inorganik madde içerir. 100 gr sarımsak içeriğinde 13,4 mg fosfor, 38 mg kalsiyum, 1,4 mg demir, 0,2 mg, B1 vitamini, 0,8 mg B2 vitamini, 9 mg C vitamini ve 0,6 mg niasin vardır. Ayrıca, 40’tan çok kükürt bileşiği, 17 çeşit aminoasit, germanyum, çinko, selenyum, A, E vitaminleri bulunur.

Sarımsağın etkin maddesi Allin’dir. Allin alındıktan sonra enzimaltik olaylar ile “Allicin” olarak vücut tarafından değiştirilir. Bu maddenin insan vücudu için oksitleyici etkisi vardır. Sarımsağa özel kokusunu ve lezzetini veren, taşıdığı bu kükürtlü olan uçucu yağdır. (Allicin) Sarımsak veba, kolera gibi salgın hastalıklar için antiseptik olarak kullanılmıştır.

Doğal Antibiyotik Sarımsağın Yararları: tek kelimeyle sarımsak, doğal bir ilaçtır. Uzman ifadesiyle “Sarımsak, insan vücudundaki rahatsızlıkların için panzehiridir.”  

Eski tarihlerden beri bilinen ve kullanılan bir drog’dur. Orta çağda  özellikle salgın hastalıklar (kolera, veba gibi) ile mücadelede kullanılmıştır. 1000 yılı aşkın bir süredir sarımsak adeta ilaç niyetine kullanılmaktır. Milattan 1500 yıl kadar önce, Mısırlı bir doktorun, 22 adet sarımsak reçetesi vardı. Boğaz ağrıları, baş ağrıları ve halsizlik gibi rahatsızlığın tedavisi için sarımsak önerisi veriliyordu. Herodot’a göre Mısırlılar piramitlerin yapımı için çalıştırdıkları işçilere güç vermesi amacıyla her öğünde sarımsak, turp ve soğan yediriyorlardı. II. Dünya savaşı esnasında, Rus askerlerine yaralandıkları zaman yaralarının mikrop kapmasını engellemek için, ezerek yaranın üzerine konulmak üzere sarımsak verilmiştir. 

Doğal Sarımsak Antibiyotik Kendiniz Yapabilirsiniz. Sarımsak antibiyotiktir. Bunu çok fazla yemek gerekir. Yarım litre kaynamış ve soğumuş suya, bir baş sarımsak ile yarım limon kabuğu, dilim şeklinde doğranarak bir kabın içine atılır. Kapağı kapatılarak  (Alüminyum folyoyla sarıp ışık alması önlenir.) karanlık bir ortamda 4 gün boyunca bekletilir. Sonra açılarak içinden posası alınır. Kışa girerken veya kış aylarında bu doğal olan sarımsak antibiyotiğin yemekten önce bir yemek kaşığı yenilmesi önerilir. Mikrop ve virüslere etkilidir. Yan etkisi yoktur.

Not: Daha fazla su ve ölçüyle yapılabilir. Bu tarif bir kişiliktir.

]]>
Siyah Sarımsak Yağı https://www.sarimsak.gen.tr/siyah-sarimsak-yagi.html Fri, 02 Nov 2018 05:05:45 +0000 Siyah sarımsak yağı, bildiğimiz sarımsağın fermente edilmesiyle oluşan siyah sarımsaktan elde edilen yağdır. Siyah sarımsak, günümüzde Japonya, Amerika, Avustralya ve Avrupa'da oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Aslın Siyah sarımsak yağı, bildiğimiz sarımsağın fermente edilmesiyle oluşan siyah sarımsaktan elde edilen yağdır. Siyah sarımsak, günümüzde Japonya, Amerika, Avustralya ve Avrupa'da oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Aslında bu sarımsak bildiğimiz sarımsağın belirli sıcaklık ve nem koşullarında bir ay süreyle kurutulması sonucu elde edilir. Bir ay boyunca fermente olan sarımsak siyaha dönüşür. Beyaz sarımsaktan çok daha faydalı etkilere sahiptir. Siyah sarımsak kurutulmuş meyve tadındadır ve ağızda koku yapmaz. 

Siyah sarımsak yağı faydaları:
 • Kansere karşı özel etki sağlar.
 • Kolesterol seviyesini düşürür.
 • Antiseptik özelliğinin yanı sıra antiviral, antifungal, antioksidan ve antibakteriyel bileşenler içerir.
 • Kronik hastalıklar, arterit, dolaşım sistemi hastalıkları ve alzheimer hastalığına karşı etkilidir.
 • Damar sertliği, kan basıncı dengeleme ve hücre yenilenmesinde rol oynar.
 • Soğuk algınlığına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok etkilidir.
 • Bakteri ve virüslerden kaynaklanan enfeksiyonlarda çok etkilidir.
 • Kabızlığı önler.
 • Yaşlanmayı geciktirici bir etkiye sahiptir.
Saçlara çok faydası olan bu yağ, günde 1 veya 2 kere saç diplerine masaj yaparak uygulanırsa;

 • Yıpranmış olan saçların canlanmasını ve gürleşmesini sağlar.
 • Saç dökülmesini yavaşlatır, zamanla tamamen durdurur.
 • Saçkıran sorununa karşı korur.
 • Kepeği giderir.
 • Hava kirliği sebebiyle yıpranmış saçları canlandırır.
 • Saç derisi ve saç köklerinin sağlıklı gelişmesine yardımcı olur.
 • Saçın nem ve yağ dengesini korur.

Siyah sarımsak yağı çok kıymetli bir yağdır. "Oleum allicine" diye adlandırılan bu yağın 1 miligramı, 15 oe penisilin gücüne sahip olduğundan dolayı mucizevi bir yağ denilebilir. Bunun dışında yüksek miktarda kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, çinko, b vitaminlerinin yanı sıra 33 farklı kükürt bileşiği ve 17 tür aminoasit içermektedir. Salgın hastalıklarda bile doğal kalkan görevi yapan bu sarımsak türü beyaz sarımsaktan çok daha faydalıdır ve ülkemizde kıymeti yeni yeni anlaşılmaktadır. 
]]>
Çiğ Sarımsak Yutmak https://www.sarimsak.gen.tr/cig-sarimsak-yutmak.html Fri, 02 Nov 2018 23:56:28 +0000 Çiğ sarımsak yutmak; Doğal bir antibiyotik olarak kullanılan sarımsağın sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu herkes bilir. İnsan vücudununda bir çok alanda kullanılan sarımsak cilde, saça, ve aynı zamanda iç hastal Çiğ sarımsak yutmak; Doğal bir antibiyotik olarak kullanılan sarımsağın sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu herkes bilir. İnsan vücudununda bir çok alanda kullanılan sarımsak cilde, saça, ve aynı zamanda iç hastalıklarının tedavisinde geçmişten bu güne kadar gelen tedavi yöntemleri şekilde kullanılan sarımsak bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlayarak, vücudu bağışıklık sistemine bağlı olarak gelişen hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır. Yemeklerde, salatalarda ve çay olarak kullanıldığında şifa özelliğinden faydalanmak mümkündür. 

Çiğ sarımsak yutmak nelere iyi gelir:
 • Çiğ sarımsak yutmak düzenli olarak tüketildiğinde soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklara karşı yakalanma riskini azaltıyor.
 • Sarımsak yutmak vücuda enerji vererek kişinin enerjik ve dinç kalmasını sağlar.
 • Kronik yorgunluk, halsizlik ve bitkinlik durumlarına karşı bire bir etki sağlamaktadır.
 • Çiğ sarımsak yutmak cinsel gücü artırıyor.
 • Ayrıca saç sağlığı içinde oldukça önemlidir. Saçlarda oluşan dökülmeyi engelleyerek daha sağlıklı, parlak ve canlı bir görünüm kazandırır.
 • Zehirlenme vakalarına karşı çiğ sarımsak yutmak iyi gelir.
 • Aynı zamanda eklemlerde oluşan kireçlenmelere ve ağrılara  karşı da etkili bir yöntemdir.
 • Çiğ olarak sarımsak tutulması antibiyotik özelliğe sahip olduğu için vücutta oluşan ve var olan iltihaplanmalara iyi gelir, aynı zamanda tüm iltihaplı hastalıklara karşı da iyi geldiği bilinmektedir.
 • Kolesterol rahatsızlığına iyi gelir ve düzenlemesini sağlar.
 • Tansiyon hastalarının da tansiyonunu düzenlemede fayda gösteriyor.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Zayıflamak için çaba gösteren kişiler çiğ sarımsak yutarak zayıflamaya katkı sağlayacaktır. Kişi diyet listesine ek olarak günlük düzenli bir şekilde sarımsak yuttuğu zaman zayıflamak için harcadığı süre hızlanacaktır. 
 • Çiğ sarımsak yutmak vücutta oluşan açık yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. 
 • Sarımsağın kanı sulandırıcı özelliği vardır. Bu özelliğinden yararlanmak için düzenli olarak çiğ sarımsak yutmak yeterlidir.
 • Kabızlık sorununu ortadan kaldırır. Kabızlığı önlemek veya var olan kabızlık sorunu gidermek için gece yatmadan önce bir diş çiğ sarımsak yutmak yeterlidir.
 • Çiğ sarımsak yutmak alışkanlık haline getirildiğinde vücudun kanser hastalıklarına karşı bir kalkan görevi görür.
 • Sarımsağı yutarak çiğ olarak tüketildiğinde hazmı kolaylaştırır. 
 • Bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar. Aynı zamanda bağırsaklarda oluşan kurtların dökülmesine yardımcı olur.
]]>
Sarımsak Çeşitleri https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-cesitleri.html Sat, 03 Nov 2018 06:12:50 +0000 Sarımsak çeşitleri, yurdumuzda sarımsak tipleri yönündense büyük bir zenginliğe sahip olunmasına rağmense bugüne kadar tescili yapılmış bir sarımsak çeşidi olarak bulunmamaktadır. Sarımsak çeşitler Sarımsak çeşitleri, yurdumuzda sarımsak tipleri yönündense büyük bir zenginliğe sahip olunmasına rağmense bugüne kadar tescili yapılmış bir sarımsak çeşidi olarak bulunmamaktadır. 

Sarımsak çeşitlerimizse yöresel olarak anılmaktadırlar; Kastamonu veya balıkesir sarımsakları en meşhur olan sarımsaklardır.

Kastamonu sarmısağı: Pembe beyaz kabuklu, acı ve kışa dayanıklı olan sarımsak ihracata elverişlidir. Orta kuzey anadolu'da özellik ile kastamonu'da daha çok üretilmektedir. İç veya dış piyasada en çok aranan bir sarımsak türüdür.

Edirne sarımsağı: Beyaz, bej kabukulu, orta irilikte ve 25 gram kadar sıkı başlı olan bir tür sarımsaktır. Kuru madde oranıysa yüzde 37,5 olduğu bilinmektedir. Trakya veya marmara yöresinde üretimi çok geniş çapta yapılmalıdır. 

Balıkesir sarımsağı: Beyaz, kirli siyah kabuklu gevşek kabuklu ve taze olan tüketime uygundur. Fazla dayanıklı olmayan sarımsaklarsa marmara'nın güneyinde tüketilmelidir.

Kara sarımsak: Taze sarımsak elde etmek üzere yetiştirilen iri dişli bir sarımsak türüdür. Tadı acı olan sarımsak yurdumuzda çok fazla ekilmektedir.
İspanyol sarımsağı: Avrupa'da çok yetiştirilen veya tercih edilen bir sarımsak türüdür. Ülkemizde tarıma alınma denemeleriyse yapılabilmektedir.

Taş köprü sarımsağı: Taş köprü sarımsağına kokusunu verebilen kükürtlü veya eterli yağlardan olan ve ülkemizde yetişen bütün sarmısaklardansa çok daha fazladır. Kuru madde oranı  yüzde 33- yüzde 37'ler arasında olduğundan fazla bir ağırlık kaybetmemektedir. Soğuk hava deposuna gerek kalmadan normal depo koşullarındaysa yılın 10-11 ayı muhafaza edilebilir.
]]>
Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-kokusu-nasil-gecer.html Sun, 04 Nov 2018 03:57:05 +0000 Sarımsak kokusu nasıl geçer, doğanın insanlara sunduğu mucizelerden bir tanesi sarımsağın metabolizmaya sayısız yararı bulunur. Ülkemizdeki yemek kültürünün bir sonucu olarak da pişmiş veya çiğ olarak her gün muhakkak s Sarımsak kokusu nasıl geçer, doğanın insanlara sunduğu mucizelerden bir tanesi sarımsağın metabolizmaya sayısız yararı bulunur. Ülkemizdeki yemek kültürünün bir sonucu olarak da pişmiş veya çiğ olarak her gün muhakkak sarımsak tüketilmektedir. Beslenme uzmanları tarafından da sıkça tüketilmesi önerilen sarımsak sofraların baş tacıdır. Özellikle sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışması, vücuttan toksinlerin arındırılması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve iltihap oluşumunu önlemesi bakımından sarımsağın ecza deposu olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca sarımsağın düzenli şekilde tüketilmesi durumunda kanser hastalığının ve bazı kalp rahatsızlıklarının engelleyebileceği bilinmektedir. Bilhassa sarımsağın kolesterol dengesini sağlayıp ve kan dolaşımını düzenlediği klinik şeklinde kanıtlanmıştır. Burada bahsedilmeyen birçok rahatsızlıkları da engelleyen sarımsağın tek olumsuz yanı dayanılmaz kokusudur. Sadece bu kokudan dolayı şifa kaynağı ürünleri yemekten kaçınan kişiler mevcuttur. Zira ağız kokusu sadece bireyin kendisini değil, yakınındaki herkesi etkileyip ve hatta insanları kendisinden uzaklaştırmaktadır. Her şeyden önce sosyal kabul açısından ciddi sorunlar doğurmaktadır. Fakat sarımsak kokusunu yok etmenin ya da azaltmanın da formülleri bulunmuştur.

Sarımsak kokusu

Bu bitkinin meyvelerini tüketmek isteyen kişiler için en büyük teşkil eden engeldir. Bir çok kanıtlanmış yararları olmasına binaen yaydığı koku sebebiyle sarımsak tüketimi maalesef sınırlamak durumunda olan hatta bu kokun sebebiyle bir çok kişi tüketiminden vazgeçmiştir. Sarımsak kokusundan kurtulmanın çok pratik yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemlerden biri olarak sarımsak kabuğunu soyduktan sonra bir bütün halinde diş halindeki sarımsağı yutmak kokudan kurtulmasını sağlar. Çiğnenmeden yutulduğu vakit etrafa keskin koku yaymaz. Tansiyon ve kolesterol düşürücü etkisi olan bir bitki koku etkisinden dolayı tüketemeyenlerin bu yöntemi uygulamaları gerekir. Kokundan kurtulmak içinde uygulanacak bir başka yöntem ise sarımsak turşusunu tüketmek olacaktır. Belki bu turşu sayesinde fazla tuz içerdiğinden dolayı ön yargı yaklaşanlar olabilir. Fakat turşusu bütün halinde değil de kıtırdayarak tüketilmesi halinde koku yapmasını engelleyebilir. 


Sarımsak kokusu nasıl engellenir

Etrafa yayılan keskin kokunun engellenebilmesi için öncelikle bu bitkinin neden etrafına koku yaydığını bilmek gerekir. Bu bitkinin tüketilmesiyle meydana gelen koku sadece ağız yolu ile yayılma göstermiyor. İnsanın derisi ve akciğerleri de nefes alma yolu ile bu kokunun yayılmasını sağlayabilir. Bu durumun başlıca sebebi sarımsak kokusuna neden olan maddelerin midede iken sindirilememesi ve bu maddelerin vücuda yayılacak şekilde keskin kokunun ortaya çıkmasına sebebiyet vermesindendir. Bu nedenle de sadece ağızda sarımsak kokusunu engelleyen sakızları çiğnemek fayda vermez. Kokunun oluşmasına neden olan maddeleri midede iken etkisiz kılacak besinleri tüketildiğinde, sarımsak kokusunu önlemekte önemli bir etkisi olmaktadır. Örneğin; yemeğin yenilmesinden önce veya yemeğin yenilmesinden sonra bir miktar süt içildiği vakit tüketilen sarımsak etrafa koku yaymayı engeller. Bir diğer etkili olan besin maydanozdur. Yemeklerin içeriğinde  sarımsak  varsa veya başka bir şekilde tüketim yapılacaksa sonrasında bir tutam maydanozu ağızda çiğnemek yeterli olacaktır. Mantarın içerisinde bulunan bazı maddeler aynı etkiyi göstererek kokuyu engelleyebilir.

]]>
Dağ Sarımsağı https://www.sarimsak.gen.tr/dag-sarimsagi.html Sun, 04 Nov 2018 14:56:34 +0000 Dağ Sarımsağı: (yabani Sarımsak)  Adı Latince Allium Sativum olan bu bitki, ince uzun kaleme benzer, bir yapıya sahiptir. Zambakgiller familyasından, dağlık alanlarda kırlarda yetişen, koyu yeşil yapraklı, ilkbaharı müj Dağ Sarımsağı: (yabani Sarımsak)  Adı Latince Allium Sativum olan bu bitki, ince uzun kaleme benzer, bir yapıya sahiptir. Zambakgiller familyasından, dağlık alanlarda kırlarda yetişen, koyu yeşil yapraklı, ilkbaharı müjdeleyen, çok yıllı bir tür bitkidir. Kökü sarımsak ile soğanı andırır. Şifalı olan dağ sarımsağı bir diğer adıyla Ramsons Türkiye ve Rusya'da çok popüler bir bitkidir. Türkiye de dah çok Adana ve Tunceli yörelerinde, Doğu Karadeniz Bölgesinde yaygın olarak görülür. Bu bitki gölgeli ve nemli alanları sever, çalılıklar ve orman alanlarında yetişir. Sağlıklı bir bitki olan dağ sarımsağı bitkisi tamamen yenilebilen bir tür bitkidir, bilhassa yemeklerde maydanoz gibi yemeklerin üzerine serpilir ve yaprakları salatalarda ya da ıspanakla, ısırgan otuyla karıştırılarak yemeği pişirilir.  Çok fazla ülkenin mutfağında kullanılan Dağ sarımsak İsviçre'de tereyağı yapımında kullanılır. Aroması ve kokusuyla tam bir sarımsak tadında olup, normal bir sarımsağa göre, daha etkili tıbbi şifaya sahiptir.

Dağ sarımsağının diğer isimleri, Yabani sarımsak, Orman sarımsağı, Ayı Sarımsağı ve cadı soğanı olarak bilinir. Ayı sarımsağı olmasının sebebi kış uykusuna yatan ayıların uyandıktan sonra metabolizmalarını yenilemek için dağ sarımsağını yemesi olarak bilinir. Dağ sarımsağı, sapının başında beyaz bir topa benzer çiçeği bulunur ve kokusu çok güçlüdür. Dağ sarımsağı, Mayıs çiçeğine benzer, neşter biçiminde cilalanmış gibi parlayan taze uzun ve yeşil yaprakları, şeffaf bir beyaz tabakayla örtülü, uzun yaprakları soğanın kökünden çıkar. Nisan ve Mayıs ayı içerisinde açan beyaz çiçeklere sahip, açık yeşil ve pürüzsüz sapı 30-40 cm' ye kadar boylanır.

Dağ Sarımsağının Faydaları:

Çok şifalı bir sebzedir. Faydası da saymakla bitmez. Bu bitkinin tedavi etme gücü vardır. Bitki genel olarak bildiğimiz sarımsağın özelliklerini paylaşır, ancak bu sarımsaktan çok daha güçlüdür.

 • Bu nedenle, doku yaşlanma ve yavaşlatma kürü için vazgeçilemez bir bitki olup, kronik deri hastalıklarına karşı da çok etkili olmaktadır. 
 • Bağırsak ve mide sorunlarının birçoğuna karşı çözüm olmuştur.
 • Gaz sancılarının tedavisi için son derece etkili olmaktadır.
 • Kronik ishale karşı da çok büyük faydalı olmuştur.
 • Bağırsak tembelliğinin neden olduğu kabızlığa çok etkilidir.
 • Mide problemlerinin sebep olduğu uykusuzluğu izale eder.
 • Kalp çarpıntısı ve benzeri yakınmalarının hemen hemen çoğuna iyi gelir.
 • Kireçlenmeye çok faydalıdır.
 • Yüksek tansiyon ve baş dönmesine çok iyi gelir.
 • Dağ Sarımsağı Akciğerlerde su toplanması problemine iyi gelir.
 • Yaprakların taze ve çiğ olarak tüketilmesi mesane yakınmalarını giderir ve böbrekleri temizlemektedir.
 • İyileşmeyen yaralara, yapraklarının taze suyu sürülürse, yaralar daha çabuk iyileşir ve kapanır.

]]>
Sarımsak Zayıflatırmı https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-zayiflatirmi.html Sun, 04 Nov 2018 16:52:47 +0000 Sarımsak zayıflatır mı sorusu kilo problemi olan ve bununla baş etmeye çalışan insanların cevabını merak ettiği sorulardan birisidir. Sarımsak ağız kokusu ve tadı dolayısıyla gün içinde çok sık tüketilmeyen bir besindir. Sarımsak zayıflatır mı sorusu kilo problemi olan ve bununla baş etmeye çalışan insanların cevabını merak ettiği sorulardan birisidir. Sarımsak ağız kokusu ve tadı dolayısıyla gün içinde çok sık tüketilmeyen bir besindir. Belli başlı tüketim şekilleri genellikle yemek içinde olur. Tek başına tercih edilmediği için zayıflamak isteyenlerin diyet listesinde bulunmaz. Buna rağmen sarımsak zayıflatır mı sorusuna verilebilecek cevap olumludur. 

Sarımsak metabolizmayı hızlandırır ve kalbin ritmini düzenler. Bu da çok hızlı kalori yakmanızı sağlayan sarımsak yararlarından biridir. Ayrıca vücuttan toksinleri atmaya ve cildi yenilemeye yardımcı olur. Bu sayede cilt gözenekleri açılır ve spor sırasında daha kolay ve hızlı terlersiniz. Terleyerek kilo kaybetme sürecini hızlandırırsınız. 

Sarımsak zayıflatır mı merak edenler için sarımsağın besin ve enerji değerlerini bilmekte fayda vardır. Ortalama olarak 10 gram bir sarımsak için (2 diş ) kalori değeri 14.9 dur. Kolesterol hiç yoktur. Ağırlığına oranla yüksek miktarda protein, potasyum, sodyum ve kalsiyum içerir. Bu yüzden enerjinizi yükseltir ve yorulmanızı geciktirerek kilo vermenize yardımcı olur. C vitamini oldukça fazladır ve antioksidan özelliği ile genç kalmanızı sağlar. Bu da vücudun daha hızlı çalışması anlamına gelir. Yağ oranı ise 10 gram için 0.005 kadar düşüktür. 

Sarımsak ile zayıflamak isteyenler sebze ağırlıklı beslenmeye ek olarak sarımsak suyu tüketebilir. Ayrıca yoğurt içine havanda ezilmiş sarımsakları eklerseniz çok lezzetli bir şekilde zayıflamış olursunuz. Cacık da bu tarifin türlerinden birisidir. Sarımsağı çiğ olarak tüketmek besin değerlerinin korunmasına yardımcı olur. Sucuk ve sarımsak tozu gibi endüstriyel ürünlerin. 

Sarımsak ile zayıflama planı yapanlar sebze ağırlıklı beslenmeye ek olarak sarımsak suyu tüketebilir. Ayrıca yoğurt içine havanda ezilmiş sarımsakları eklerseniz çok lezzetli bir şekilde zayıflamış olursunuz. Cacık da bu tarifin türlerinden birisidir. Sarımsağı çiğ olarak tüketmek besin değerlerinin korunmasına yardımcı olur. Sucuk ve sarımsak tozu gibi endüstriyel ürünlerin içindeki sarımsak işlendiği için zayıflatma özelliğini kısmen veya tamamen kaybedebilir. Ek olarak yemeklere eklediğiniz sarımsağın kalın ve mümkünse diş diş tüketilmesi daha yararlı olur. 
]]>
Gebelikte Sarımsak Yemek https://www.sarimsak.gen.tr/gebelikte-sarimsak-yemek.html Mon, 05 Nov 2018 06:52:50 +0000 Gebelikte Sarımsak Yemek, Gebe kaldığınızı öğrendikten sonra düzensiz beslenme alışkanlıklarınızı geride bırakmalı ve sağlıklı besinler ile düzenli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Gebe kalan bayanlar, bazı gıdaları tük Gebelikte Sarımsak Yemek, Gebe kaldığınızı öğrendikten sonra düzensiz beslenme alışkanlıklarınızı geride bırakmalı ve sağlıklı besinler ile düzenli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Gebe kalan bayanlar, bazı gıdaları tüketmeden önce bir takım endişeler edinebilirler. Mesela; hamilelikte sarımsak yemenin bebeğe veya kendisine zararı olur mu diye şüphe içine düşüyor olabilir. Sarımsak, sağlığımıza bir takım faydalar sağlayan bir bitkidir.Çoğunlukla yemeklere lezzet ve tat katması için kullanılan sarımsak, bunların yanında bağışıklık sistemini güçlendirir. Dünya çapında birçok kültürün mutfağında kullanılan bu sihirli besin, sağlığımıza birçok yarar sağlamaktadır. Keskin ve farklı bir kokusu olmasının yanında, genel sağlığımız için çeşitli yararları vardır. Pek çok kültürde, kadınlar günlük düzenli diyetlerinin bir parçası olarak gebe kaldıklarında da sarımsak yemektedirler. Az miktarlarda sarımsak yemek gebelikte güvenli olarak kabul edilir. Fakat hamilelikte sarımsak takviyesi almak veya tıbbi ilaçlarla birlikte kullanımı bebek sağlığı açısından güvenli değildir. Hamilelikte sarımsak yemenin oluşturduğu riskler hakkında henüz tıbbi açıdan fazla bir bilgi bulunmamaktadır.Ancak her gıdada olduğu gibi sarımsağı da aşırıya kaçmadan küçük miktarlarda yemenizde yarar vardır.

Gebelikte Sarımsak Yemek: Gebelikte sarımsak yemek son derece önemlidir. Sağlığımıza çeşitli yararlar sağlamaktadır. Fakat, şüpheleriniz varsa, doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak yemeye başlamanız daha uygundur. Sarımsak yemenin insan vücuduna  faydaları şunlardır:
 
Saç Dökülmesini Önler: Sarımsak; içerisinde yüksek miktarda allisin olarak bilinen kükürt esaslı bir bileşik bulundurur. Sarımsakta bulunan bu madde, saçların uzamasını hızlandırır ve saç dökülmesine engel olur. 

Kan Basıncı Ve Kolesterolü Düşürür: Sarımsak içerisinde bulunan allisin maddesi, aynı zamanda kolesterolü düşürmeye ve kontrol altında tutmaya büyük ölçüde yardım eder.

Kanseri Önler: Düzenli olarak sarımsak tüketmek; bazı kanser türleri, özellikle kolon kanserine karşı vücudu koruyucu bir etkisi vardır.

Soğuk Algınlığı, Grip ve Enfeksiyonlara Karşı Etkili: Sarımsak; vücudumuzda bulunan zararlı bakterileri azaltır ve bağışıklık sistemini sağlıklı tutmamıza yardımcı olur.

Vajinal Enfeksiyon Tedavisine Yardımcı Olur: Sarımsak; kronik kandidiyazis hastalığı gibi çeşitli vajinal enfeksiyonların tedavisinde yarar sağlar.

Gebelikte Sarımsağın Olası Yan Etkileri: Sarımsak insan vücuduna faydalı bir bitki olarak bilinir, fakat sarımsak yemek bazen olumsuz bir etkiye sebep olabilir. Sarımsak yemek aşağıda yer alan olumsuz etkilere neden olabilir: 
 • Taze sarımsak yemek, kanda cıvımaya neden olduğu için kanama riskini artırabilir. Eğer sarımsak yedikten sonra herhangi bir lekelenme veya vajinal kanama söz konusu ise, mutlaka bir hekime danışmak gerekir. 
 • Bazı hallerde, sarımsak yemek mide ya da sindirim sorunlarına sebep olabilir. 
 • Eğer düşük kan basıncı hastalığınız varsa, sarımsak kan basıncını düşürmeye yardımcı bir besin olduğundan dolayı sarımsak tüketmekten uzak durmakta fayda vardır.
 • Sarımsak yemek bazen özellikle cerrahi operasyon durumunda, kanamanın durmasını güçleştirebilir Çünkü kan inceltici özelliği vardır. Herhangi bir yan etkiyi önlemek için gebelikte ne kadar sarımsak yemeniz gerektiğini hekiminize danışın.


]]>
Kastamonu Sarımsak https://www.sarimsak.gen.tr/kastamonu-sarimsak.html Mon, 05 Nov 2018 11:20:41 +0000 Kastamonu sarımsak: Taşköprü ilçesinde meşhur Kastamonu sarımsağı dünyanın en kaliteli sarımsak çeşididir. Demir, kükürt ve hoş kokusu bakımından en yüksek değerlere sahip olup, nitelik açısından dünyanın en iyi Kastamonu sarımsak: Taşköprü ilçesinde meşhur Kastamonu sarımsağı dünyanın en kaliteli sarımsak çeşididir. Demir, kükürt ve hoş kokusu bakımından en yüksek değerlere sahip olup, nitelik açısından dünyanın en iyi sarımsağı olarak kabul edilmektedir. Taşköprü sarımsağı önemli bir anti oksidin olan selenyum içerikleri oldukça fazladır. Bu özelliği taş köprü sarımsağını rakipsiz olmasını sağlamaktadır. İnsan beslenmesinde gerekli olan 70 mikro-gram selenyum bu kaynaktan rahatlıkla karşılanabilmektedir. Çok büyük olmayan düzgün ve standart baş büyüklüğü bağların dolgun ve sağlam dişlerinden oluşması özellikle kalite ve içerik açısından niteliklerini koruyabilmesi Taşköprü sarımsağının en önemli özellikleri arasındadır. Taşköprü toprağının özellikleri sayesinde, Taşköprü sarımsağının diğer sarımsak çeşitlerine göre kokusu daha keskindir. Taşköprü Sarımsağının, saklama ömrü de oldukça uzundur. Soğuk hava deposuna gerek kalmadan bir yıl saklanabilir.

Kastamonu sarımsak: Sarımsağın, çiğ halde veya yağının, mikroorganizmalar üzerine antibiyotik bir etkiye sahip olduğu, antibakteriyel, antiviral, antifungal, antiprotozoon, antiparazitik ve özellikleri üzerinde durulmaktadır. Bunun yanı sıra antiseptik fonksiyonu, nezle grip, astım, ses kısıklığı hastalıklarına, romatizma bademcik ve eklem enfeksiyonlarına, bronşit öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir. İnsan vücudunu terletici tesiri nedeniyle ateş düşürmeye de yardımcı olmaktadır. Vücudun bağışıklık sistemine sağladığı hücre koruyucu ve güçlendirici katkısıyla vücudun zinde kalmasını sağlamaktadır. Bu konuyla ilgili bazı bilimsel çalışmalar mevcuttur. Bu etkinin HIV virüsü ve menenjit ile mücadeleye katkı sağladığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Ayrıca beyin hücreleri ve sistemi güçlendirmesi, bunun da kolesterol serum seviyeleri ve trigliserit oranları üzerinde tesiri söz konusu olmaktadır. Trombositlerin damar içinde pıhtı atmasını, güçleştirici etkisiyle, damar takınmalarından meydana gelen hastalıklara karşı aktif rol oynamaktadır. Ayrıca Sarımsak tansiyonu ve kan şekerini de düzenleyicidir. Sarımsak, tansiyon düşürücü olarak kabul edilmektedir. Ve Tansiyon hastalarında tavsiye edilir. Belirtilen etki ve yararları gende alanlarının uzman hekim görüşü ve gözetimden koordine içine değerlendirilmesi ile sağlığa çok ciddi yararları olan bir bitkidir. 


]]>
İbrahim Saraçoğlu Limon Sarımsak Kürü https://www.sarimsak.gen.tr/ibrahim-saracoglu-limon-sarimsak-kuru.html Mon, 05 Nov 2018 16:19:34 +0000 İbrahim Saraçoğlu limon sarımsak kürü, Limon ile sarımsak her ikisi de şifalı özelliklere sahip iki önemli bitkisel iksirdir. Bu iki iksirin bir arada kullanılması ise farklı bir takım hastalık ve rahatsızlıkların tedavisin İbrahim Saraçoğlu limon sarımsak kürü, Limon ile sarımsak her ikisi de şifalı özelliklere sahip iki önemli bitkisel iksirdir. Bu iki iksirin bir arada kullanılması ise farklı bir takım hastalık ve rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur. Limon ve sarımsak kürü kalp ve damar hastalıklarından kolesterol, şeker hastalığı, reflü, ülser gibi değişik bir takım hastalıklara bitkisel bir çözüm sunar. Limon ve sarımsak kürü diğer yandan hafızayı güçlendiren etki oluşturduğu gibi bağışıklık sistemini güçlendirmek için de kullanımı tavsiye edilir. Özellikle 30 yaşlarında olan bireyler bu yaştan sonra sigara veya alkol gibi zararlı alışkanlıkları olan bireylerin limon sarımsak kürünü sıkça yapmaları tavsiye edilmektedir. 

İbrahim Saraçoğlu limon sarımsak kürün için gerekli malzemeler:
 • 2 litre hiç su katılmamış sıkılmış limon suyu 
 • 40 diş soyulmuş sarımsak 
 • Ağzı sıkı kapanan kötü renkli ışık almayan bir kavanoz
İbrahim Saraçoğlu limon sarımsak kürü yapımı:
Öncelikle 2 litrelik bir kavanoz veya pet şişeyi dolduracak kadar limon alın. Limonların suyunu bir limon sıkacağı ile sıkıp şişeye doldurun. Daha önceden soyup hazırladığınız 40 diş orta boy sarımsağı yıkamadan bir havan yardımı ile ezerek limon suyunun içine atın. Şişenin kapağını sıkıca kapatın. Bu karışımı yaklaşık olarak 25 gün boyunca serin ve kuru bir ortamda tutun ve her gün şişeyi bir kaç kez sallayın. Her gün çalkalayarak limon sarımsak kürünü 25 gün sonra açtığınızda hazır hale geldiğini göreceksiniz. Sarımsakların limon suyunun içinde eridiğini göreceksiniz. Hazır hale gelen limon sarımsak kürünü her sabah kahvaltıdan en az yarım saat önce yarım çay bardağı kadar için. Bu karışımı her gün düzenli olarak ve mümkünse hep aynı saatte için. Tatlandırmak için şeker ve tatlandırıcı kullanmayın.

Limon sarımsak kürü faydaları nelerdir:
 • Limon sarımsak kürü yağ yakıcı özelliği olması nedeniyle zayıflamak için mükemmel bir yardımcıdır.
 • Bütün damar iltihaplarını tedavi ediyor, tıkanan damarları açıyor, damar sertliklerini ve hipertansiyonu önlemekte yardımcı olacaktır
 • Kolesterol ve lipidi düşürüyor. 
 • Zararlı yağların yakılmasını sağlıyor.
 • Vücutta şeker oranını düzenliyor.
 • Metabolizmayı hızlandırır ve iştahı açar.
 • Pankreasın yenilenmesini sağlar.
]]>
Maydanoz Limon Sarımsak Kürü https://www.sarimsak.gen.tr/maydanoz-limon-sarimsak-kuru.html Tue, 06 Nov 2018 07:31:21 +0000 Maydanoz Limon Sarımsak Kürü, Bu üç besin ögesini evimizde kolaylıkla bulabilmemiz mümkündür. Mutfağın en temel ihtiyacı olan bu üç besin ögesi sizi kalp damar hastalığından korurken aynı zamanda vücuttaki iltihabında kur Maydanoz Limon Sarımsak Kürü, Bu üç besin ögesini evimizde kolaylıkla bulabilmemiz mümkündür. Mutfağın en temel ihtiyacı olan bu üç besin ögesi sizi kalp damar hastalığından korurken aynı zamanda vücuttaki iltihabında kurumasında yardımcı olur. Ayrıca enfeksiyonlara karşı inanılmaz bir antibiyotik deposudur. Yılda en az bir yada iki kere uygulamak inanılmaz faydalıdır. Bu kürle kalp damarlarının içten yağ bağlamasını engeller, kalbi besleyen damarların tıkanmasını ve daralmasını engeller, kalp damarlarında plak oluşmasını engeller, kalbin dolaşımını sağlar, kalp damarlarını açarak kalbin sıkışmasını engeller, kalp damarlarında plak oluşmasını engeller. Bu tarz rahatsızlığı olan kişilere Maydanoz Limon Sarımsak Kürü, uygulamaları mutlaka tavsiye edilmiştir. Çünkü uygulanan tedavi kadar tedavinin yöntemi de çok önemlidir.

Maydanoz Limon Sarımsak Kürü Hazırlanışı:
 • 1 diş sarımsak
 • 1 demet maydanoz
 • 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
 • Bir çay bardağı kaynatılmış soğutulmuş klorsuz su
Maydanoz Limon Sarımsak Kürünü hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey kullanacağınız malzemelerin canlılığı ve taze oluşudur. Çünkü sararmış ve kötü olmaya yakın olan besin ögelerinin faydalarından çok zararları olur. Bu nedenle sarımsakların sararmamış olmasına, maydanozun da sararmamış ve yemyeşil olmasına özen gösterin. Ayrıca malzemeleri hazırlarken mikser kullanın. Bu küçük ip uçlarını paylaştıktan sonra Maydanoz Limon Sarımsak Kürünün yapımın aşamasına geçebiliriz. 

Öncelikle maydanozları temizleyip ayıkladıktan sonra sapları ile birlikte rondodan geçirin. Daha sonra üzerine limon suyunu ilave ederek karıştırmaya devam edin. Daha sonra sarımsakları ayıklayıp doğradıktan sonra içine atarak rondodan geçirmeye devam edin. Daha sonra suyu içine döküp biraz kaşıkla karıştırdıktan sonra rondodan geçirin. Yaklaşık olarak bir dakika kadar robotunuzu çalıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı sabah kahvaltı yapmadan önce yaklaşık olarak yirmi dakika önce için. Damar tıkanıklığı tedavisinde uygulanan bu kürü uygulamak son derece faydalıdır. 
Maydanoz Limon Sarımsak Kürü, Bu kürü uygularken sarımsak oranlarını değiştirerek uygulamanız gerekir. Bu kürü uyguladığınızda rahatsızlığınızın günden güne azaldığını ve rahatladığınız hissedeceksiniz. Bu kürü uygularken ilk üç gün sarımsaklı olarak kürü hazırlayın. Daha sonraki üç gün sarımsaksız olarak hazırlayıp için. Daha sonra tekrar sarımsaklı olarak hazırlayarak aynı yöntem ile uygulayıp için. Toplamda bu kürü dokuz gün boyunca uygulamanız gerekir. Daha sonra üç gün ara verin. Üç gün aranın sonunda tekrar uygulamaya ihtiyaç duyduğunuz anda tekrar dokuz gün boyunca aynı yöntem ile Maydanoz Limon Sarımsak Kürüne devam edin. 
]]>
Elma Sirkesi Sarımsak Kürü https://www.sarimsak.gen.tr/elma-sirkesi-sarimsak-kuru.html Tue, 06 Nov 2018 15:21:05 +0000 Elma Sirkesi Sarımsak Kürü, ile çok hızlı kilo vermek isteyenler için eşi bulunmaz bir kür. Bu kürle ayda 8 kilo birden vermeniz artık çok kolaydır. Çin tıbbında daha çok uygulanan bu kürü günümüzde birçok kişi uygulay Elma Sirkesi Sarımsak Kürü, ile çok hızlı kilo vermek isteyenler için eşi bulunmaz bir kür. Bu kürle ayda 8 kilo birden vermeniz artık çok kolaydır. Çin tıbbında daha çok uygulanan bu kürü günümüzde birçok kişi uygulayıp sonucundan memnun kalmışlardır. Sizde diyete başlamak istiyor ancak bir türlü başlayamıyorsanız mutlaka bu kürle tanışmanız gerekir. Kilo almanın en büyük nedeni aşırı şeker ihtiyacı ve tüketilen hamur işleridir. Uygulayacağınız Elma sirkesi ve sarımsak kürü ile şeker yeme isteğiniz azalacak ve farkında olmadan az yemek tükettiğinizi fark edeceksiniz. Hızlı kilo vermenin sırrı da burada saklıdır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırıp size enerji vererek çok hızlı kilo vermenizi sağlayacak bütün ortamı vücudunuzda oluşturur. 

Elma Sirkesi Sarımsak Kürü Malzemeler:
 • 1 litre ev yapımı elmalı sirke
 • 250 gram taze sarımsak
 • Kavanozu koyacağınız koyu renkli bir bez torba
 • 1,5 litrelik koyu renkli bir cam kavanoz
Elma Sirkesi Sarımsak Kürü Yapılışı:

Elma Sirkesi Sarımsak kürünü hazırlarken her şeyin doğal ve ev yapımı olmasına özen gösterin. Dışarıda satılan hazır elmalı sirkede diyet uygularken işinizi görecektir. Ancak ev yapımı olması daha sağlıklı ve hızlı sonuç verecektir. Sarımsaklı bir havanda suyu çıkana kadar iyice ezin. Koyu renkli cam kavanoza elma sirkesini döktükten sonra içine ezdiğiniz sarımsakları da ekleyin. Işık ile temas ettirmeyin. Bunun için kavanozu koyu renkli bir bez ile iyice sarın. Daha sonra kavanozun ağzını kapatarak ışık görmeyen karanlık bir odada 15 gün boyunca ağzı kapalı olarak hiç açmadan saklayın. 

Elma Sirkesi Sarımsak Kürü Kullanışı: 

Elma Sirkesi Sarımsak kürünü 15 gün sakladıktan sonra kapağını açıp kullanabilirsiniz. Bu muhteşem kürü yemeklerden yarım saat önce aç karnına bir tatlı kaşığı tüketeceksiniz. İçtikten hemen sonra bir su bardağı su için. Çok keskin bir aroması olduğundan dolayı elma sirkesi sarımsak kürünü içer içmez elinizde bir su bardağı suyu bulundurup hemen içmenizi tavsiye ederim. Çünkü boğazınızın yandığını ilk dakikada hissedeceksiniz. Elma sirkesi sade tüketildiği zaman mide yanmasına neden olur. Bu nedenle mide rahatsızlığı, reflüsü ve ülseri olanlar bu kürü uygulaması daha doğru olur. 
Elma Sirkesi Sarımsak Kürü, Bu kürü uygulamak, metabolizmayı hızlandıracak, beyinde tokluk merkezine uyarılar göndererek kısa bir süreliğine doyma hissi verecek, tatlı krizlerine neden olan insülin direncini düzenleyip dengeleyecek, grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlara karşı korur. Ağız içinde oluşan yara ve apseleri iyileştirir. Cildi tazeler ve ölü hücrelerden arındırır. Akne oluşumunu azaltır. İdrar yolu enfeksiyonuna karşı korur. Kan akışını hızlandırır. Yağ yakımını hızlandırarak kilo vermenizi sağlar. Bağırsak sistemini çalıştırır.
]]>
Limon Sarımsak Kürü https://www.sarimsak.gen.tr/limon-sarimsak-kuru.html Wed, 07 Nov 2018 08:27:25 +0000 Limon sarımsak kürü, Limon sarımsak kürünün faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Vücudu bütün zararlı maddelerden ve toksinlerden arındırma özelliğine sahiptir. Özellikle tıkanmış kan damarlarını a Limon sarımsak kürü, Limon sarımsak kürünün faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Vücudu bütün zararlı maddelerden ve toksinlerden arındırma özelliğine sahiptir. Özellikle tıkanmış kan damarlarını açarak damarların esnek hale gelmesini sağlar. Kalp krizine karşı kalbi kuvvetlendirir ve korur. Tıkanıklığı gidererek doğal anjiyo etkisi gösterir. Felç geçirme riskini azaltır. Yüksek kolesterole ve trigliseride iyi olur. Kansere karşı birebir koruyucudur. Yaşlanma belirtilerini geciktirerek gençlik sağlar. Uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmeniz için destek olur. Bu kür özellikle Rus hekimler tarafından önerilmiş ve etkileri kanıtlanmış bir kürdür. Uzun yıllardan beri kullanılan bu formül inanılmaz başarılı sonuçlar vermektedir. Bazı hastalıklara karşı da kalıcı iyileştirme yapmaktadır. 

Limon sarımsak kürü için gereken malzemeler

 • 2 litre organik ve ilaçsız limon suyu
 • 45 diş soyulmuş ve ezilmiş organik sarımsak  
 • Ağzını sıkıca kapatabileceğiniz koyu renkli olan cam bir kavanoz

Limon Sarımsak kürü Yapılışı

limonları güzelce sıkarak cam kavanoza dökelim. Sarımsakların kabuklarını soyup üzerlerine bir bıçak yardımı ile bir kez vurarak ezilmelerini sağlayalım. Ve limon suyuna sarımsakları ekleyelim. Kavanozun ağzını sıkıca kapatıp oda sıcaklığında beklemeye alalım. Beklememiz gereken süre 25 gün. Bu süre boyunca her gün kavanozda ki karışımı 3 kez sallayarak karışmasını sağlayalım. Sarımsaklar bu sürenin içinde limon suyunun etkisi ile yavaş yavaş erimeye başlayacaktır. Eğer koyu renkli cam şişe bulamazsanız normal cam şişenin dışını siyah renkli bir çöp poşeti ile sarabilirsiniz.

Limon sarımsak kürü nasıl kullanılır

Süre sonunda sarımsaklı limon karışımı içilmeye hazırdır. Sabah kalktığımızda aç karnına ve kahvaltı saatimiz ne zaman ise o saatten yarım saat önce 1 çay bardağı kadar içilmesi yeterli olacaktır. Kavanozdan bardağa karışımı koyarken mutlaka çalkalayarak koyun. Ve kavanozun ağzını her kullanımdan sonra tekrar sıkıca kapatmayı unutmayın. 25 gün boyunca hazırlamış olduğunuz limon sarımsak kürünü ara vermeden ve düzenli olarak içmeniz gerekiyor. Kürün süresi dolunca mutlaka 10 gün ara vermeniz gerekmektedir. 10 gün aradan sonra tekrar 25 günlük bir kür daha yapabilirsiniz. Uzmanlar bu kürü yılda 2 kez yapmanızın yeterli olduğunu belirtiyorlar. Hatta ilk limon sarımsak karışımını hazırladıktan 1 ay sonra 2. kürü de hemen hazırlayın ki ilk 10 günlük aradan sonra 2. küre beklemeden başlamış olursunuz.   

Limonlu sarımsak kürü faydaları

 • Tüm damar iltihaplarını tedavi ederek, tıkanıklıkları açıyor ve damar sertliklerini, hipertansiyonu önlüyor.
 • Kolesterol ve lipidi düşürerek, vücutta birikmiş zararlı yağların yakılmasını sağlıyor ve sağlıklı bir şekilde kilo verdiriyor. Metabolizmayı hızlandırıcı özelliğe sahip.
 • Böbrek taşları ve safra taşlarını eriterek, idrar söktürücü etkiye sahip. Vücuttaki şişkinlik ve ödemi attırıyor.
 • Helicobeacter adı verilen ülser mikrobunu öldürerek on iki parmak bağırsağı ülserinin kesin bir şekilde tedavisini yapıyor.
 • Romatizmal hastalıklar da ve eklemlerde bulunan iltihabı önleyerek ağrı ve sızıları dindiriyor, kireçlenmeyi engelliyor ve eklem yüzeylerinin yenilenmesine imkan veriyor.
 • Beyin hücreleri ve sinir sistemini yenileyerek, sinirlerdeki aksiyonları düzenleyip  refleks hızını artırıyor.       
]]>
40 Diş Sarımsak 2 Litre Limon Suyu https://www.sarimsak.gen.tr/40-dis-sarimsak-2-litre-limon-suyu.html Wed, 07 Nov 2018 18:21:48 +0000 40 Diş Sarımsak 2 Litre Limon Suyu; Genel olarak kalp ve damar hastalıklarında kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemi daha çok Rus tıp dünyası kullanmakta ve bu yönteme önem vermektedir. Ve oldukça başarılı sonuçlar elde etmi 40 Diş Sarımsak 2 Litre Limon Suyu; Genel olarak kalp ve damar hastalıklarında kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemi daha çok Rus tıp dünyası kullanmakta ve bu yönteme önem vermektedir. Ve oldukça başarılı sonuçlar elde etmişlerdir. Limon suyu ve sarımsak ile yapılan karışım, damar yağlanması, damar sertlikleri, tansiyon ve damar tıkanıklığına iyi gelmekte ve sorunları kalıcı olarak ortadan kaldırabilmektedir. Peki, bu karışımı evde uygulayabilmek için neler gereklidir;

Gerekli Malzemeler;
 • 40 diş soyulmuş ve ezilmiş sarımsak,
 • 2 litre su katılmamış taze limon suyu,
 • 1 Adet 2 litre kavanoz,
Hazırlanışı; 2 litrelik kavanozunuza taze sıkılmış limon suyunuzu doldurun. Daha sonra 40 diş soyulmuş ve ezilmiş sarımsağı kavanozun içerisindeki limon suyunun içerisine atarak kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Ortalama 25 gün boyunca serin bir yerde muhafaza edin ve her gün birkaç defa çalkalayın. Yaklaşık 25 gün sonra limon suyunun içerisine attığınız sarımsakların eridiğini göreceksiniz. Daha sonra hazır hale gelen bu karışımı her sabah kahvaltısından yaklaşık yarım saat önce yarım çay bardağı tüketin. Düzenli olarak bu işlemi her gün aynı saatte uygulayın. Bu karışımı yaparken içerisine herhangi bir madde koymamanız gerekmektedir.

40 Diş Sarımsak 2 Litre Limon Suyu Faydaları Nelerdir;
 • Beyin hücrelerini ve tüm sinir sistemlerimizi yenilemektedir. Sinirdeki aksiyon potansiyelini düzenli hale sokarak, refleks hızını arttırmaktadır. Felç ve inme riskini azaltmaktadır.
 • Tüm damar iltihaplarını tedavi etmektedir. Tıkanan damarlarımızı açıyor ve damar sertliklerini ve hipertansiyonu önlemektedir.
 • Böbrek ve safra taşlarını eritmektedir. İdrar söktürüyor ve vücuttaki şişkinliği yok etmektedir. Aynı zamanda dokularımızda ödem oluşmasını önlemektedir.
 • Kolesterol ve lipidi düşürmektedir. Zararlı yağların yakılmasına yardımcı oluyor, kilo vermemizi sağlıyor ve metabolizmayı hızlandırıp yağların yakılmasına fayda sağladığı için iştah açmaktadır. 
 • Vücudumuzdaki şeker oranını dengeli düzeyde tutuyor ve pankreas yenilemesini sağlamaktadır. Özellikle şeker hastalarına oldukça fayda sağlamaktadır.
 • Vücudumuzun bağışıklık sistemini son derece iyi hale getirmektedir. Her türlü alerjiyi kökünden engellemektedir.
]]>
Sarımsak Çayı Nasıl Yapılır https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-cayi-nasil-yapilir.html Thu, 08 Nov 2018 04:12:19 +0000 Sarımsak Çayı Nasıl Yapılır; Günümüzde herkes fit bir vücuda sahip olmak istemektedir. Bunun içinde birçok yöntem denemektedirler. Bu yöntemlerden biri ise sarımsak çayıdır. Sarımsak çayı genel olarak spor ve diyetlerin y Sarımsak Çayı Nasıl Yapılır; Günümüzde herkes fit bir vücuda sahip olmak istemektedir. Bunun içinde birçok yöntem denemektedirler. Bu yöntemlerden biri ise sarımsak çayıdır. Sarımsak çayı genel olarak spor ve diyetlerin yanında kullanılmaktadır. Kilo vermenize fayda sağlayacak bir çaydır.

Sarımsak Çayı İçin Gerekli Malzemeler;
 • 3-4 bardak su,
 • 3-4 diş taze sarımsak,
 • Yarım çay bardağı bal,
 • Yarım çay bardağı da limon suyu,
Sarımsak Çayı Hazırlanışı; Geniş bir cezve içerisine 3-4 bardak su koyalım. Daha sonra taze sarımsaklarımızı ezip, suyun içerisine atalım. Kısık ateşte suyun kaynamasını bekleyelim. Su kaynadıktan sonra cezveyi ocağımızdan indirelim ve sarımsaklı suyumuzun içerisine bal ve limon suyu ilave edelim. Daha sonra iyice karıştıralım. Ardından soğumaya bırakalım. Soğuduktan sonra, sarımsaklı çayımız içilebilir hale gelecektir. Günde 3 öğün, her öğünde ise 1 bardak tüketelim. Ta ki dilediğimiz kiloya düşene kadar. 

Sarımsak Çayı Faydaları Nelerdir;
 • Vücuttaki yağ yakımını hızlandırıp, besin düzenini bozmadan zayıflamanızı sağlamaktadır.
 • Metabolizmanızın ve böbreklerinizin hızlı ve düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 • Vücudunuzda gaz oluşumunu engellemektedir.
 • Sarımsak çayı ile zararlı mide parazitlerinizi ve sindirim sisteminizi temizleyebilmeniz mümkündür.
 • Gribe karşı üst düzey bağışıklık sağlamaktadır.
 • Gözlerinize oldukça fayda sağlamaktadır.
 • Doğal bir antibiyotik olduğu gibi düzenli bir şekilde bağışıklık sisteminizi korumaktadır.
 • A,C ve B1 vitaminleri içermektedir.
 • Saçlarınıza oldukça fayda sağlamaktadır. Sarımsak saçlarınızı güçlendirmekte ve parlaklık sağlamaktadır.
]]>
Sarımsak Tansiyon https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-tansiyon.html Thu, 08 Nov 2018 19:43:24 +0000 Sarımsak tansiyon, Sarımsak yemek tariflerinde bir baharat olarak tabir edilse de aslında bir sebzedir. Ağır bir koku içerdiği için ve tek başına tüketilemeyecek kadar acı bir gıda olması sebebi ile genelde yemeklere Sarımsak tansiyon, Sarımsak yemek tariflerinde bir baharat olarak tabir edilse de aslında bir sebzedir. Ağır bir koku içerdiği için ve tek başına tüketilemeyecek kadar acı bir gıda olması sebebi ile genelde yemeklere aroma verici olarak yada çorba, salata, turşu ve yoğurt gibi gıdalara eklenerek besinlere tat veren bir gıdadır. Kokusundan dolayı bir çok kişinin tüketmemesine rağmen bir çok kimse için  de vazgeçilmezdir. Sarımsak en iyi antioksidanlar arasında olup içeriğinde, A,B,C,E vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, selenyum, çinko, fosfor ve demir gibi mineraller fazlasıyla bulunmaktadır. Sarımsağın içeriğinde kükürtlü ve uçucu bir yağ bulunmaktadır.

Sarımsak tansiyon ile ilişkisi nasıldır

Sarımsakta bulunan allisin isimli madde vücuda alındıktan sonra parçalanarak hidrojen sülfür gazı açığa çıkarır. Bu gazda sarımsak tüketen kişilerde ağız ve ter kokusuna neden olur.Ama bu kötü kokuyu oluşturan allisin isimli madde tansiyonu düşüren bir maddedir. Eğer sarımsak yoğurt ile karıştırılarak tüketilirse tansiyon düşürme etkisi daha da fazla olmaktadır. Bir çok tansiyon rahatsızlığının sebebi kalsiyum eksikliğinden ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı sarımsaklı yoğurt ya da ayran tansiyonu en iyi şekilde dengeleyen karışımdır. Ama şunu da önemle bilmek gerekir ki tansiyon yüksekliği gibi bir rahatsızlığınız var ise öncelikle doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız. Sarımsağın tansiyon düşürmedeki etkisi uzun sürdüğünden bazen dakikalar hayatı önem taşımaktadır bunu bilerek ilaçlarınızı zamanında almalısınız. Bunda dolayı sarımsağı sadece tansiyon yükseldiğinde değil tansiyonun yükselmesini önlemek amacı güderek ve koruyucu önlem olarak tüketmek daha doğru olacaktır.

Sarımsağın insan sağlığına olumlu yönde etki eden bir çok faydası bulunduğu artık bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Fakat en önemli yararlarından biride damarlara ve tansiyona olan faydasıdır. En maksimum etkiyi alabilmek için çiğ olarak tüketilmesi en iyi ve ideal tüketim şeklidir. ]]>
Bal Ve Sarımsak Karışımı https://www.sarimsak.gen.tr/bal-ve-sarimsak-karisimi.html Thu, 08 Nov 2018 23:37:52 +0000 Bal ve sarımsak karışımı, Geçmişten bu güne kadar gelen müthiş bir kürdür. Şimdi evinizde kolayca hazırlayacağınız mucizevi bir karışım tarifi vereceğim. Bal ve sarımsak karışımı her derde deva diyebileceğimiz kadar Bal ve sarımsak karışımı, Geçmişten bu güne kadar gelen müthiş bir kürdür. Şimdi evinizde kolayca hazırlayacağınız mucizevi bir karışım tarifi vereceğim. Bal ve sarımsak karışımı her derde deva diyebileceğimiz kadar çok faydası bulunmaktadır. Bu karışımı düzenli olarak kullandığınız zaman her türlü hastalığa iyi gelecek aynı zamanda da stresten uzak enerjik ve mutlu hissedeceksiniz. Mevsimsel değişikliklere karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve direnç kazandırır.
 • 3 diş sarımsak
 • 10 yemek kaşığı bal
 • 200 gram keten tohumu
 • 4 adet limon
Öncelikle sarımsakları iyice öğüterek rondodan geçirin. Ardından üzerine soyup doğradığınız limonları ilave edin. Daha sonra sarımsak, bal ve keten tohumu yağını ekleyin. Tahta kaşık yardımıyla iyice karıştırın. Artık hazır hale gelen bal ve sarımsak karışımını bir cam kavanoza doldurun ve buzdolabında muhafaza ediniz. Bu karışımı her gün 3 öğün sabah, öğle ve akşam olmak üzere düzenli olarak tüketin. 

Bal ve sarımsak karışımı faydaları nelerdir:
 • Pek çok hastalığın iyileşmesinde oldukça etkili olan bal ve sarımsak karışımı çok faydalı bir yöntemdir. Soğuk algınlığına iyi gelmektedir.
 • Yüksek tansiyona iyi gelmektedir.
 • Vücutta bulunan iltihabı veya var olan hastalık takı iltihabı yok eder ve önler.
 • Astım, kronik yorgunluk ve halsizlik durumunda oldukça iyi sonuçlar ortaya çıkarır. Kendinizi enerjik ve iyi hissedersiniz.
 • Kansere karşı iyi gelir. Aynı zamanda kansere yol açabilecek hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir. 
 • Bunun yanı sıra kötü kolesterol ölçüsünü düzenlemeye yardımcı olur, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur.
 • İlerlemiş yaşa bağlı olarak veya çevresel faktörlerden kaynaklı olarak ortaya çıkan görme gücünün azalma durumunu ortadan kaldırıyor.
 • Bütün damar yolu hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca tikanan damarların açılmasında yardımcı olur.
 • Yüksek tansiyon ve hipertansiyonu önlemekte yardımcı olur.
 • Kolesterol düzeyini düzenliyor.
 • İştahsızlığa iyi gelir ve iştah açıcı özelliği vardır.
 • Böbrek ve safra taşlarını düşürür ve eritir. İdrar söktürücü özelliği vardır. Vücutta biriken fazla ödemi atar ve sisliğin giderilmesi için katkıda bulunur.
 • Tüm romatizma ağrıları ve iltihabı önler ve giderir. Kireçlenmelere iyi gelir ve aynı zamanda da eklem düzeylerinin yenilenmesi için faydası vardır.
 • Beyin hücrelerini  ve bütün sinir sisteminin yenilenmesini sağlar ve sinirde bulunan aksiyon potansiyelini düzenler. İleri refleks hızını arttırır. 
]]>
Sarımsak Dikimi https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-dikimi.html Fri, 09 Nov 2018 03:28:54 +0000 Sarımsak Dikimi: Sarımsağın Latince ismi Allium Sativumdur. Soğangiller ailesindendir. Kolayca yetiştirilen kültür sebzeleri arasındadır. Yemeklik ilaç  ve cilt saç bakım maskesi  olarak kullanılır. Evimizde azda olsa tü Sarımsak Dikimi: Sarımsağın Latince ismi Allium Sativumdur. Soğangiller ailesindendir. Kolayca yetiştirilen kültür sebzeleri arasındadır. Yemeklik ilaç  ve cilt saç bakım maskesi  olarak kullanılır. Evimizde azda olsa tüketiriz sarımsağı. Yıllık bir bitkidir. Sarımsak -20 Derece soğuklara  kadar  dayanıklıdır. 5-10 derece arasında filizlenir. Güzel güneş alan yerde yetişir. 40 ile 60 cm  arası boyları vardır. Anavatanı Güney Batı Asya’dır. İran ve Afkanistan doğada yetişmektedir. Sarımsak aromatik ve besleyici özelliği vardır. Eski çağlardan beri soframızda yer almaktadır. Yunan ve Roma da atletlere güç vermesi  içinde yedirilmiştir. İştah açıcı özelliği de vardır. Birçok yiyeceklerde kullanılmaktadır. Pastırma, sucuk üretiminde sarımsak çok kullanılır. Sert kokuya sahip olan sarımsak tıbbi  açıdan çok önemlidir. Sarımsak hasattan sonra kuru ortamda saklanması gerekmektedir. Sarımsak sıcak bir ortamda bile kolayca korunmaktadır. Bazı bölgelerimizde sarımsak yetiştirme çok yaygındır bunlar: Balıkesir, Kastamonu, Edirne'dir. Yaygın sarımsak isimleri ise:  Kara sarımsak, İspanyol sarımsak çeşitleridir. Boyabat ve Taşköprü sarımsakları en çok meşhur olanlardır. Sarımsak, yoğurt ile can kardeştir. Antibiyotik özelliğe sahiptir. Bitkisel olarak en çok bilinen sarımsaktır. Saç dökülmesin de çok önemlidir.Yemekler de besleyicidir. 

Sarımsak Dikimi Ve Yöntemleri Nedir: Sarımsak sonbaharda 1 Ekim ile 20  Kasım arasında dikilir. İlkbahar dikim zamanı ise 25 Şubat ile 10 Nisan ayı dikim zamanıdır. Bu aylar haricinde dikim işlemi yapılmaz. Sarımsak kumlu, süzek toprakları tercih eder. Sarımsak ılımlı iklim sever. İklimin yanında sarımsağın toprak isteği de önem taşır. Sarımsağın ekiminde baş sarımsağı ufak birimler halinde ayrılmasıyla elde edilen dişlerden yararlanılır. Sarımsak ekimden önce iri dişlerini dikim için ayırın. Sarımsak ekilecek toprağın iyice hazırlanması gübrelenmesi gerekir. Sarımsak dişleri arasında yaklaşık 10'ar cm aralıklı sıralara bırakarak sivri uçları yukarı şekilde 30 cm derinlikte dikilir. Taze sarımsak için bu cm mesafelerini daha da azaltırız. Dikim derinliği 4-5 cm dir. Sarımsak  toprakta organik madde istese bile organik gübreden hoşlanmaz. Ticari gübreden hoşlanan sebzedir. Toprak genelde yağmur suyundan beslenir. Toprak sulandıkça biraz çapalamak yeterlidir. Her sulamadan sonra çapa yapılmaktadır. Kumlu toprakta daha fazla sulama gerekir. Sulamak için uygun vakit sabah yada akşam üzeridir. Sarımsakları virüsten hastalıktan korumak için yabancı otlar temizlenir.   Nisan ayında soğan oluşmadan bitkiyi kopartıp taze sarımsak elde edilir. Taze olarak tüketilir. Nisan ayında ekilen sarımsak  haziranda hasat edilir.  Haziran sonu yani Temmuz başında olgunlaşmış sarımsakları demet yada tutam olarak getirmeden iki gün önce gölgede kurutulmalıdır. Sarımsak yetiştirmek için en önemli olan daha önce aynı toprakta soğan,pırasa gibi sebzeler yetiştirilmemesi gerekmektedir. 5 yıl boyunca tekrar sarımsak yetiştirilmez. Sarımsak dikiminden sonra sulama sonrasında çapalama çok önemlidir. Çok fazla sulama ve çapa yapılmamalıdır.

]]>
Kaş İçin Sarımsak https://www.sarimsak.gen.tr/kas-icin-sarimsak.html Fri, 09 Nov 2018 10:09:37 +0000 Kaş İçin Sarımsak; Cinsiyet ayırt etmeksizin bir çok kişinin kabusu olan ve en çok korktukları kuşkusuz kaşlarının dökülmesidir. Bundan dolayı, kaşların bakımı ve kaş köklerine gerekli besin takviyesi yapılarak besl Kaş İçin Sarımsak; Cinsiyet ayırt etmeksizin bir çok kişinin kabusu olan ve en çok korktukları kuşkusuz kaşlarının dökülmesidir. Bundan dolayı, kaşların bakımı ve kaş köklerine gerekli besin takviyesi yapılarak beslenmesi gerekmektedir. Belirtmek gerekirse kaşlar için sarımsak yüz yıllardır kullanılmakta olan ve kimyasal ilaçlara oranla alternatif tıpta, kalıcı bir çözüm sunmaktadır. Hatta günümüzde sarımsak kendini bu alanda ispatladığının en büyük kanıtı ise, piyasada bulunan kimyasal ilaçların bir çoğunun ham maddesi sarımsaktır.

Kaş Dökülmesinin Önlenmesi İçin Sarımsak

Kaş dökülmesi, ırsi yani genetiktir. %85 oranında genetik olsa da %15 oranında ise belli başlı nedenlerden kaynaklı olarak kaş dökülmesi gerçekleşmektedir. Yani anne babanıza bakarak, benim ailemde kaş dökülmesi yok diyerek bakımların yapılmaması yanlıştır. Genetik olmasının dışında en büyük nedeni vücudun mineral ve vitamin eksikliklerine bağlı olarak saç ve kaş köklerinin güçsüz kalması sonucu dökülmektedir. Sarımsağın en büyük faydası kaşların gürleşmesidir. Yani direkt olarak etkisini çok çabuk göstermesini beklememelisiniz. Şöyle ki kaşlar ne kadar dökülse de aynaya dikkatli bakarsanız kaşlarınızda beyaz olan tüyleri göreceksiniz. Bu tüyler sarımsak yardımıyla zamanla gür çıkacak ve sonrasında çok daha koyu renkte ve sık bir görünüm ile kaşlarınız eski sağlığına kavuşacaktır. Belirtmek gerekirse sarımsak direkt olarak pürüzsüz yani tüy dahi olmayan yerde kaş çıkaracağı gibi durum söz konusu değildir. Böyle bir mucize etki beklemeyin ama özellikle kaşları seyrek olanlarda tam tersi büyük oranda kaşlarda gürleşme gerçekleşecektir. Aynı zamanda daha önce belirtiğimiz gibi kaş köklerinde vitamin eksikliğine bağlı olarak köklerin güçsüz olmasını önleyecek ve köklerin gerekli vitamin ve mineral eksikliğini sarımsak ile gidererek, dökülmeleri önleyebilirsiniz.

Kaş İçin Sarımsak Uygulanışı

Üç farklı şekilde kaşlarınız için sarımsak uygulanabilmektedir. Bunlardan ilki piyasada bir çok sarımsak özlü kimyasal ilaçlar ve kremler mevcuttur. Fakat diğer metodlara oranla biraz pahalı olabilmektedir. Diğer metod ise, baharatçılarda ve bitkisel ürünler satan bir çok yerde bulabileceğiniz sarımsak yağlarını tedarik ederek kaşlarınıza sürebilirsiniz. Son metod ise, en ucuz metoddur. Direkt olarak bir diş sarımsağı ortadan ikiye ayırarak kaşlarınıza sürmenizdir. Bu diğer metodlara göre zahmetli ve rahatsız kokulara neden olsa da en etkili ve maddi olarak en ucuz metoddur. Günlük olarak bu üç metodu da sabah ve akşamları iki defa uygulayabilirsiniz. Gün içerisinde çok fazla sürmemeye dikkat ediniz. Aksi takdirde cildinizde çok ciddi tahrişlere neden olabilir.

]]>
Sarımsak Sütü https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-sutu.html Fri, 09 Nov 2018 19:47:36 +0000 Sarımsak sütü, sarımsak mutfakların vazgeçilmezi olan bir elemanındır. Doğal bir antibiyotik olan arımsak birçok hastalığa karşı faydalı olmakla birlikte özellikle saç sağlığı için yaygın bir şekilde kulla Sarımsak sütü, sarımsak mutfakların vazgeçilmezi olan bir elemanındır. Doğal bir antibiyotik olan arımsak birçok hastalığa karşı faydalı olmakla birlikte özellikle saç sağlığı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Birçok kullanım şekli olan sarımsağı tüketmenin en lezzetli yollarından biri sarımsak sütüdür. Sarımsak sütü sarımsağın tek başına sağladığı bütün faydalarından yararlanmak için tüketilebilir. Sarımsak sütü, akne tedavisi, soğuk algınlığı ve soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıklar, zatürre, kalp sağlığı, kireçlenme ve anne sütünü arttırmak için tüketilebilir.

Özellikle grip başlangıcı olan kişilerde sarımsak sütü gribin belirtilerini ortadan kaldırıcı etki yaratır. Aynı şekilde düzenli aralıklar ile sarımsak sütü tüketmek akne ve sivilce tedavisi üzerinde etkili olur.

Sarımsak sütü anne sütünü arttırıcı olarak kullanılabilecek en doğal ve faydalı ürünlerden birdir. Doğum yapıldıktan hemen sonra sarımsak sütü kürüne başlanırsa anne sütü büyük ölçüde artacaktır.

Sarımsak sütü zatürre tedavisinde de kullanılabilecek etkili reçetelerden biridir. Çocuk ve büyüklerde oluşabilecek zatürre hastalığına sarımsak sütü ile ek tedavi uygulanabilir. Bu sayede hastalığın iyileşme süreci kısaltılır.

Sarımsak Sütü

Sarımsak Sütü Nasıl Hazırlanır

 • 1 su bardağı süt
 • 3 diş sarımsak
 • Yarım yemek kaşığı kuru üzüm
 • 2 tutam zerdeçal
 • Yarım tatlı kaşığı toz biber

Hazırlanışı: Sarımsakların kabuğu soyulduktan sonra iyice dövülerek 1 bardak sütün içine eklenir. Karışım iyice pişene kadar kısık ocakta kaynatılır. Karışım piştikten sonra içine kuru üzüm, zerdeçal ve toz biber eklenip bir iki taşım daha kaynatılır ve ocaktan alınır. Karışım bir süre soğutulduktan sonra blenderdan geçirilerek püre yapılır. Sarımsak sütü artık içmek için hazır.

]]>
Sarımsak Kokusu Nasıl Gider https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-kokusu-nasil-gider.html Sat, 10 Nov 2018 19:18:33 +0000 Sarımsak kokusu nasıl gider, sarımsak herkesin bildiği gibi doğal bir antibiyotiktir. Vücut için inanılmaz faydası olan sarımsağı çoğu kişi kokusu nedeni ile tüketiminden kaçınır. Ancak bu denli faydalı bir bes Sarımsak kokusu nasıl gider, sarımsak herkesin bildiği gibi doğal bir antibiyotiktir. Vücut için inanılmaz faydası olan sarımsağı çoğu kişi kokusu nedeni ile tüketiminden kaçınır. Ancak bu denli faydalı bir besinin kokusu nedeni ile tüketiminden asla vazgeçilmemelidir. Sarımsak kokusunu bazı alternatif yöntemler ile kolaylıkla giderilebilir.

Sarımsak Kokusu Nasıl Gider

Maydanoz Çiğnemek: Sarımsağı tükettikten sonra kokusundan rahatsız olan kişiler birkaç dal maydanozu dal kısmı ile birlikte çiğnerse sarımsak kokusu ortadan kaybolacaktır. Maydanoz ağızda bir iki dakika çiğnendikten sonra yutulmamalıdır. Ardından bir bardak su içilerek sarımsak kokusu rahatlıkla giderilebilir.

Sarımsak Kokusu Nasıl Gider

Süt İçmek: Sarımsak kokusuna karşı sütte iyi bir alternatiftir. Sarımsak tüketildikten sonra 1 kahve fincanı kadar süt içildiğinde süt sarımsak kokusunu alacaktır. Süt yutulmadan önce ağız içi iyice süt ile çalkalanmalıdır.

Karbonat: 1 tatlı kaşığı kadar karbonat 1 çay bardağı su ile karıştırılır. Karışım sarımsak kokusunu önlemek için ağız gargarası olarak kullanılır.

Tuzlu Su: Tıpkı karbonatlı su gibi tuzlu suyla gargara yapıldığında sarımsak kokusu önlenecektir. Tuzlu su ağızda fırçanın ulaşamadığı yerlere kadar ulaşarak kokuyu alacaktır.

Sarımsak tükettikten sonra süt ya da maydanoz bulamayan kişiler için bir başka alternatif naneli ya da karanfilli sakız çiğnemektir. Ayrıca dişler fırçalanarak da sarımsak kokusu geçirilebilir. Nane ya da karanfil taze olarak ağızda çiğnendiğinde de sarımsak kokusu üzerinde etkili olur.

]]>
Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-tansiyonu-dusurur-mu.html Sun, 11 Nov 2018 18:04:30 +0000 Sarımsak tansiyonu düşürür mü, Sarımsak çoğu kişi tarafından sevilerek tüketilen iştah açıcı bir besin kaynağıdır. Sağlığa kattığı faydalar göz önünde bulundurulacak olursa doğanın insanlığa sunduğ Sarımsak tansiyonu düşürür mü, Sarımsak çoğu kişi tarafından sevilerek tüketilen iştah açıcı bir besin kaynağıdır. Sağlığa kattığı faydalar göz önünde bulundurulacak olursa doğanın insanlığa sunduğu bir mucize olarak nitelendirilebilir. Sarımsağı farklı yollar ile vücuda almak mümkündür. Yemeklerin içinde, çay şeklinde, hap gibi yutarak ya da sarımsak kapsülleri kullanarak sarımsak vücuda alınabilir. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre sarımsağın tansiyon üzerinde olumlu etkiler yarattığı düşünülmektedir.

Sarımsak Tansiyonu Düşürür mü

Sarımsağın tansiyonu düşürücü etkisi kişiden kişiye farklılık gösterse de tansiyonu düşürdüğü düşünülmektedir. Ancak sarımsağın bu etkisi tüketilen sarımsak miktarı ile yakından alakalıdır. Ancak tansiyonu düşürmek için aşırı tüketilen sarımsak vücuda yarardan çok zarar verebilir. Bu nedenle mutlaka ölçülü tüketilmelidir.

Sarımsağın içeriğinde yer alan allicin adlı madde damarların genişlemesine yol açarak tansiyonun belli oranlarda düşmesini sağlamaktadır. Ancak bu süre oldukça kısadır. Sarımsağın tansiyonu düşürücü etkisi olsa da kesinlikle sarımsak bir tansiyon ilacı olarak tüketilmemelidir. Tansiyonu yüksek olan kişilerde sarımsak verilerek tansiyonun düşmesini sağlamak mümkün değildir. Tansiyon ilaçları düzenli kullanılarak ek tedavi olarak sarımsak belli ölçülerde tüketilmelidir.

Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü

Sarımsağın Diğer Faydaları

 • Kalp damar sağlığına karşı olumlu etkileri vardır. Kalp krizi riskini azaltır.
 • Boğaz ağrısı ve tahrişine karşı iyi gelir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Mide gazına karşı iyi gelir.
 • Cilt yaralarının iyileşme sürecini kısaltır.
 • Sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlar.
 • Kulak ağrısı ve iltihabına karşı faydalıdır.
 • İyi kolesterolü düzenler.
 • Mantar tedavisine karşı alternatif olarak kullanılabilir.
 • Saç dökülmesine karşı kullanılabilecek en doğal yöntemlerden biridir. Sarımsak direkt saçlara uygulanarak saçların daha sağlıklı bir görünüm kazanması sağlanabilir. Aynı zamanda kirpik, kaş, sakal üzerinde de olumlu etkileri vardır.
 • Bağırsaklarda oluşan parazitleri temizleyici etkisi vardır.
 • Mükemmel bir antioksidandır.
 • Selenyum, vitamin ve mineraller bakımından zengin bir içeriğe sahiptir.
 • Antibakteriyel özelliği ile vücudu bakteriler nedeni ile oluşabilecek hastalıklara karşı korur.
 • Kanser hastalığına yakalanma riskini azaltır. Oluşan kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller.
 • Soğuk algınlığı nedeni ile oluşabilecek hastalıklara karşı iyi gelir..
]]>
Beyaz Saçlara Sarımsak https://www.sarimsak.gen.tr/beyaz-saclara-sarimsak.html Mon, 12 Nov 2018 01:17:54 +0000 Beyaz saçlara sarımsak, saç beyazlaması yaş ilerledikçe kaçınılmaz sorunlardan biridir. Saç beyazlaması melonosit hücrelerinin azalması nedeniyle ortaya çıkan bir problemdir. Saçların beyazlama süreci bazı doğa Beyaz saçlara sarımsak, saç beyazlaması yaş ilerledikçe kaçınılmaz sorunlardan biridir. Saç beyazlaması melonosit hücrelerinin azalması nedeniyle ortaya çıkan bir problemdir. Saçların beyazlama süreci bazı doğal yöntemler ile kontrol altına alınabilir. Bu yöntemlerden biri de sarımsak ile yapılan saç bakımıdır. Sarımsak bitkisi ile hazırlanan saç bakım kürü sayesinde saç beyazlaması durdurulabilir. Ayrıca sarımsak içeren şampuanlar da saç beyazlamasının önüne geçebilir. Sarımsaklı saç şampuanları saçın doğal rengini ve yapısını bozmadan bakım yapmayı sağlayarak saç beyazlamasını durdurabilir. Saç beyazlaması yaşayan kişiler sarımsak şampuanlarını gönül rahatlığı ile kullanabilir. Aynı şekilde sarımsak içerikli sabunlarda saç beyazlamasına karşı kullanılabilir.

Saç Beyazlamasına Karşı Sarımsak Kürü

 • 5-6 diş sarımsak
 • 1 tane yumurta sarısı
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tane orta büyüklükte kuru soğan

Beyaz Saçlara SarımsakHazırlanışı: Kuru soğan ve sarımsakların kabuğu soyularak blender yardımı ile iyice ezilir. Ezilen malzemeler Ufak bir kabın içine alınarak üzerine yumurta sarısı ve zeytinyağı eklenip homojen bir şekilde karıştırılır. Karışım krem kıvamında olmalıdır. Hazır hale gelen karışım saçlara tıpkı saç boyası uygulanır gibi sürülür. Tüm saç diplerine ve saçlara iyice yedirilen kür yaklaşık 1 saat kadar bekletildikten sonra ılık su yardımı ile saçlardan masaj yapılarak arındırılır. Saç beyazlamasına karşı sarımsak kürü saçlardan istenilen cevap alıncaya kadar düzenli olarak haftada 1 defa uygulanmalıdır.

]]>
Sarımsak Çayı İle Zayıflama https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-cayi-ile-zayiflama.html Mon, 12 Nov 2018 10:27:59 +0000 Sarımsak çayı ile zayıflama, sarımsağın faydaları sayılmayacak kadar çoktur. Sarımsağın doğal bir antibiyotik olduğu herkes tarafından bilinmekte ve faydalarından yararlanmak için birçok şekilde kullanılmaktad Sarımsak çayı ile zayıflama, sarımsağın faydaları sayılmayacak kadar çoktur. Sarımsağın doğal bir antibiyotik olduğu herkes tarafından bilinmekte ve faydalarından yararlanmak için birçok şekilde kullanılmaktadır. Sarımsak hakkında merak edilen sorulardan biri sarımsak çayının zayıflatıcı etkisi olup olmadığıdır. Sarımsak ve sarımsak çayı özellikle soğuk havalarda solunum yoluna bağlı gelişen hastalıklardan korunmak için yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Bunun haricinde saç bakımı için de vazgeçilmez bir üründür.

Sarımsak çayının zayıflama üzerinde de müthiş etkileri vardır. Bu nedenle de zayıflamak için de yaygın bir şekilde tüketilmekte ve olumlu sonuç alanların sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Sarımsak çayı zayıflamak için günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan yöntemler arasındadır. Ancak diğer doğal zayıflama yöntemlerinde olduğu gibi sarımsak çayının tek başına zayıflatıcı etkisi bulunmamaktadır. Sarımsak çayı ile beraber kişi uygun bir diyet ve egzersiz yapmalıdır. Bu sayede sarımsak çayı kilo verme sürecini hem kolaylaştıracak hem de hızlandıracaktır. Aksi halde sarımsak çayının zayıflatıcı etkisinden yararlanmak mümkün olmaz.

Sarımsak Çayı Nasıl Hazırlanır

Büyük bir fincan sarımsak çayı için 2 diş sarımsak yeterli olur. 1 fincan su cezveye alınarak üzerine kabukları soyulmuş sarımsaklar ilave edilir. Su kaynamaya başlar başlamaz ocaktan alınır. Hazırlanan çay tek başına içilemiyorsa 1 çay kaşığı bal ve limon ile tatlandırılarak içilebilir. Sarımsak çayı fazla yapılarak en fazla 2 gün buzdolabında hava almayacak cam bir kavanozun içinde muhafaza edilebilir.

Sarımsak çayı günde 1 litre olacak şekilde hazırlanabilir. Hazırlanan çaya 1-2 parça zencefil eklenerek limon ile tatlandırılabilir. Günde 1 litre sarımsak çayı uygun bir diyet listesine eklendiğinde vücutta toplanan yağlar daha kısa sürede yakılacak ve hoş bir görünüm kazanılacaktır.

Sarımsak Çayı İle Zayıflama

Sarımsak Çayının Diğer Faydaları

 • Sinüsleri açmak için tüketilebilecek bitkisel çaylardan biridir.
 • Sindirim sistemini rahatlatıcı ve düzenleyici özelliği vardır.
 • Gribe karşı faydalıdır.
 • Vücudu enfeksiyon hastalıklarına karşı koruma altına alır.
 • Vitamin ve mineraller bakımından zengindir.
 • Kalp sağlığını koruyucu etkisi vardır.
 • Gaz problemine karşı iyi gelir.
 • Çay kaynatılarak buharı solunduğunda bronşları açıcı etkisinden yararlanılabilir.
 • Vücutta oluşan zararlı maddelerin temizlenmesini sağlar.

Sarımsak Çayının Zararları

Sarımsak çayını kan pıhtılaşması olan kişiler ve kan inceltici ilaç kullanan kişiler tüketmemelidir. Sarımsak çayı, bazı bünyelerde mide bulantısı, kusma ve ishale yol açabilir. Ayrıca tansiyonu düşürücü etkisinden dolayı baş dönmesine de sebep olabilir. Devamlı tansiyon ilacı kullanan kişiler doktor önerisi olmadan sarımsak çayı tüketmekten kaçınmalıdır. Aşırı sarımsak ve sarımsak çayı tüketmek vücutta ter salgısını arttırarak ağız kokusuna yol açabilir. Bu nedenle bilinçli ve ölçülü tüketilmelidir.

]]>
Sarımsak Suyu https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-suyu.html Mon, 12 Nov 2018 17:33:54 +0000 Sarımsak suyu, sarımsak şifa dağıtan mucizevi bitkiler arasında yer almaktadır. Sağlık açısından sağladığı yararlar nedeni ile birçok alanda alternatif olarak kullanılmaktadır. Sarımsak suyu ev ortamında kola Sarımsak suyu, sarımsak şifa dağıtan mucizevi bitkiler arasında yer almaktadır. Sağlık açısından sağladığı yararlar nedeni ile birçok alanda alternatif olarak kullanılmaktadır. Sarımsak suyu ev ortamında kolaylıkla hazırlanarak, sağlık için gönül rahatlığı ile kullanılabilir. 

Sarımsak Suyu Nasıl Hazırlanır

Sarımsak suyu için ilk önce 1 avuç kadar sarımsağın kabuğu soyulur. 1 su bardağı su cezveye alınarak kaynatılır. Su kaynadıktan sonra ocaktan alınarak ılımaya bırakılır. Su ilk sıcaklığını attıktan sonra 1 avuç kadar sarımsak kabuğu ılıyan suyun içine ilave edilir. Yaklaşık 8-10 dakika dinlendirilir. Dinlenme süresi tamamlandıktan sonra sarımsak suyu içmek için hazır hale gelmiş demektir. Günde 4 su bardağı kadar sarımsak suyu tüketilebilir. Bu nedenle verilen ölçüler dört kat arttırılarak hazırlanabilir. Hazırlanan su buzdolabında ağzı kapalı bir şişede muhafaza edilebilir. Sarımsak çayı asla sıcak olarak içilmemelidir. Hatta ılık bile olmamalı tamamen soğuk olmalıdır.

Sarımsak Suyu

Sarımsak çayını kadınlar her hangi bir ayın 20'sinden 30'una kadar erkekler ise ayın 10'undan 20'sine kadar içmelidir. Bu şekilde düzenli olarak içildiğinde vücut için sağladığı yararlar kısa sürede gözle görünür şekilde fark edilecektir. Sarımsak suyunu özellikle saç, cilt ve vücuttaki zararlı organizmalar üzerinde olumlu etkileri vardır. Vücudu birçok hastalığa karşı koruyucudur. 

Sarımsak Suyunun Faydaları

 • Böbrek ve safra kesesinde oluşan taşların erimesine yardımcı olur.
 • İdrar söktürücü etki ile vücutta biriken ödem ve şişliğe karşı iyi gelir.
 • Bütün romatizmaya bağlı gelişen iltihapları önleyici etkisi vardır. Romatizmal ağrıları hafifletir. Ayrıca kireçlenmeye karşı da vücudu korur.
 • Kolesterole karşı iyi gelir. Vücuttaki zararlı yağların yakımını sağlayarak kilo verme sürecine katkıda bulunur.
 • İştah açıcı özelliğinden dolayı özellikle diyet yapanlar dikkat etmelidir.
 • Tıkanan damarları açıcı etki yaratır. Damar sertliği ve yüksek tansiyona karşı iyi gelir.
 • Beyin hücreleri ve sinir sistemi üzerinde olumlu etki yaratır.
 • Felç ve vertigoya karşı koruyucu etkisi vardır.
]]>
Sarımsak Çayı İle Zayıflayanlar https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-cayi-ile-zayiflayanlar.html Mon, 12 Nov 2018 18:39:38 +0000 Sarımsak çayı ile zayıflamak, fazla kilolarından kurtulmak isteyen, diyet yapan kişilerin merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Sarımsak çayı ile zayıflama yöntemi son dönemlerde oldukça popüler olan zayıflama tekni Sarımsak çayı ile zayıflamak, fazla kilolarından kurtulmak isteyen, diyet yapan kişilerin merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Sarımsak çayı ile zayıflama yöntemi son dönemlerde oldukça popüler olan zayıflama teknikleri arasındadır.sarımsak çayı diyet yapan kişilerin diyet yaptıkları süresince yağ yakımına oldukça yardımcı olduğu bilinmektedir. Sarımsak çayı ile zayıflayanlar arasında dünyada Angelina Jolie'nin zayıflamak için başvurduğu teknik olarak bilinmektedir. Türkiye'de de zayıflamak isteyen kişilerin sarımsak çayına karşı yoğun bir ilgisi vardır. Aynı zamanda Doktor Ender Saraç sağlıklı bir şekilde zayıflamak, kilo vermek isteyen kişilerin sarımsak çayı içmelerini tavsiye etmektedir. Ender Saraç zayıflamanın ilk olarak beyinde başladığını ve daha sonra ise zayıflamanın ağızla devam ettiğini söylemektedir. Yine Ender Saraç Zayıflamak için ayrılan sürenin daha da hızlı olması isteniyorsa içilen sarımsak çayının sabah ve akşam içilerek zayıflama sürecinin hızlandırılabileceğini söylemektedir. Sarımsak çayı içerek zayıflayan Dünyaca ünlü Angeline Jolie sarımsak çayı sayesinde 11 kilo vermiş olduğu bilinmektedir. Türkiye'de ise sarımsak çayını kullanan kişiler Bengü ve Fahriye Evcen olarak bilinmektedir.

Sarımsak çayı günümüzde oldukça popüler olan zayıflama yöntemlerinden olsa da sarımsak çayı kullanılırken bilinmesi gereken bilgiler bulunmaktadır. Zencefil kullanımı kullanan kişinin kg başına 2 gram düşmektedir. Yoğun egzersiz programı olan kişilerin güvenilir tüketim miktarını aşmasalar bile yorgunluğa neden olabilmektedir. Zencefil ile yapılan çay kan sulandırıcı işlevi olan ilaçlar ile birlikte tüketilmemelidir. Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin zencefil çayını içmeden önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Ameliyata hazırlanan bireylerin ameliyat öncesinde uzun bir süre zencefil çayı içmeleri kan pıhtılaşmasını güçleştirmektedir. Bundan dolayı ameliyat olacak bir kişinin ameliyattan en az bir hafta önce bu çayın tüketimini bırakması gerekmektedir. Sarımsağın yetişkin olan kişiler için günlük tüketim miktarı 2 ile 4 diş arasındadır. Kan sulandırıcı ilaç içen kişilerin kesinlikle sarımsak çayı tüketmekten uzak durmaları gerekmektedir. Ameliyat olacak kişilerin ameliyattan en az iki hafta önce sarımsak çayı tüketimlerini bırakması gerekmektedir. Sarımsak çayı gastrit, reflü, ülser gibi mide ve sindirim rahatsızlığı olan kişilerin midesinde yanmalara neden olabilmektedir. Uzmanlar diyet yapan kişilerin sık sık ve küçük porsiyonlar ile yenmeli ve günde 2 defa 1 büyük fincan bardağı ile sarımsak çayı içilmesi önerilmektedir. 

Sarımsak Çayı İle Zayıflayanlar
Sarımsak çayı hem kilo vermek açısından yardımcı olurken bunun dışında başka yararlı olduğu yerlerde bulunmaktadır. Sarımsak çayı kalp sağlığını korumada oldukça yararlıdır. Bunun dışında sarımsak çayı vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Zararlı olan mide parazitlerinin temizlemesine yardımcı olmaktadır. Sindirim sistemini temizler ve gazın giderilmesini sağlamaktadır Yine sarımsak çayı sinüsleri açar, çayın buharı bronşitin etkilerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Gribe iyi gelen sarımsak çayı enfeksiyonlara karşı da vücudun direncini arttırmaktadır.
]]>
Sarımsak Nasıl Saklanır https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-nasil-saklanir.html Tue, 13 Nov 2018 01:29:17 +0000 Sarımsak nasıl saklanır, Alliaceae familyasından olan, Allium cinsinden olan soğanlı bir bitki türüdür. 25-100 cm arasında boy atar. Toprak altındaki soğanın da, yapraklarında, saplarında kokulu bir yağ bulunur.  Sarımsak nasıl saklanır, Alliaceae familyasından olan, Allium cinsinden olan soğanlı bir bitki türüdür. 25-100 cm arasında boy atar. Toprak altındaki soğanın da, yapraklarında, saplarında kokulu bir yağ bulunur. 

Sarımsak senelik bir bitkidir. Sarımsağın en kalitelisi, selenyum ve germanyum bakımından zengin topraklarda yetişen sarımsaktır. Ülkemizde sarımsak üretiminin en çok yapıldığı yer Kastamonu ilinin, Taşköprü ilçesidir. Taşköprü sarımsağının tadı ve kokusu keskin, raf ömrü uzundur. Sarımsağın, çiğ halde ya da yağının, mikroorganizmalar üzerinde antibiyotik etkisi olduğu, antifungal, antiviral, antiparazitik, antiprotozoon ve antibakteriyel özellikleri vardır. Bunun yanında antiseptik işlevi, nezle, grip, astım rahatsızlıklarına, ses kısıklığı, bademcik, öksürük, bronşit, romatizma ve eklem enfeksiyonlarına, yara ve çıbanlara, saç dökülmesine, kan şekeri ve tansiyon düşmesine, damar tıkanıklarına, kolesterol seviyesini düzenlemesi gibi birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. 

Sarımsak Nasıl SaklanırSarımsağın Saklanma Yöntemleri, Bu kadar hastalığa faydası olan sarımsağın saklanması da hiç kolay değildir. Öncelikle alınan sarımsak kaliteli olmalıdır. Sarımsak soğuktan ve sıcaktan çok fazla etkilenir bu yüzden bu yüzden sarımsağı pişirip ya da dondurup saklanamaz. Sarımsağın en iyi saklanma yöntemi uzun sapları ile birlikte satın alınıp onları üçer üçer örgü yapıp serin, havadar ve ışık almayan bir yerde asılı tutulmamalıdır. Sarımsağın en büyük düşmanı nemdir bu yüzden sarımsağı nemden korumak gerekir. Eğer bu yöntemi yapamazsanız, sarımsağı saklamanın diğer bu yöntemi ise zeytinyağında bekletmektir. Bunun yanında sarımsak saklamanın başka pratik yolları da şunlardır;

 • Sarımsakların kabukları soyulup, cam bir kavanozun içine doldurulur. Sarımsakların üzerini geçecek kadar zeytinyağı eklenerek buzdolabında saklanır. Bu sarımsak saklama yöntemi ile salatalarınıza ve yemeklerine sarımsak aromalı zeytinyağı da elde etmiş olursunuz. Kavanozun içindeki az azaldıkça yağı yenilemeyi unutmayınız.
 • Sarımsakları rendeleyiniz. Bir miktar tuz ve zeytinyağı ile karıştırıp bir saklama kabına koyunuz. Bu saklama yöntemi sayesinde buzdolabında aylarca sarımsakları saklayabilirsiniz.
 • Sarımsakların kabukları soyunuz, soyulan sarımsakları buzdolabı poşetine koyup, buzdolabının dondurucu bölümünde saklayınız. Sakladığınız sarımsakları yemeklerde de kullanabilirsiniz.
 • Soyulmuş sarımsakları ezin ve bir cam kavanoza koyun, sarımsakların üzerini geçecek kadar su koyun. Kavanozun ağzını kapatın ve buzdolabında saklayın.
 • Sarımsakları bir gece boyunca suda bekletin daha sonra kabuklarını soyup, sarımsakların oranına göre tuz koyup rondodan geçirin. Saklama kabının içine bastırmadan koyunuz. Bu şekilde sarımsaklarınızı bir sene boyunca rahatlıkla kullanabilirsiniz.
]]>
Sarımsağın Faydaları https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsagin-faydalari.html Tue, 13 Nov 2018 20:39:41 +0000 Sarımsağın faydaları, azımsanmayacak kadar çok faydası olan sarımsak saç bakımından vücut sağlığına kadar fayda sağlamaktadır. Antibiyotik özelliği olan sarımsak çiğ tüketildiği zaman kişilerde faydadan çok zara Sarımsağın faydaları, azımsanmayacak kadar çok faydası olan sarımsak saç bakımından vücut sağlığına kadar fayda sağlamaktadır. Antibiyotik özelliği olan sarımsak çiğ tüketildiği zaman kişilerde faydadan çok zarara neden olabilir. Ağız kokusu gibi olumsuz etkileri olsa da yemeklerin içerisine dâhil edildiğinde kokusunun şiddeti azaltılabilir. Yıllardır yapılan araştırmalar sarımsağın insan sağlığı açısından çok faydalı olduğunu kanıtlamıştır. Çeşitli hastalıkların tedavisinde sarımsak kapsülü veya çayı ek takviye olarak verilmektedir. Ana vatanı Hindistan olan sarımsak dünya mutfağının vazgeçilmez gıdaları arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın faydaları uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır ve pek çok faydası olduğu belirtilmiştir. Özellikle atardamarda oluşan kireçlenme sorununa, çıbanların iyileşmesine, krampların giderilmesine ve kalbin kuvvetlenmesine fayda sağlamaktadır. Bunların dışında ise akciğer ve karaciğerin hastalıklara karşı korunmasında son derece etkilidir. Bağırsaklar da oluşabilen parazitlerin yok olmasında, nezlenin iyileştirilmesinde ve vücutta bulunan bazı zararlı bakterilerin giderilmesi gibi sağlığı çok faydası bulunmaktadır.

Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın Diğer Faydaları

 • Sarımsak kişilerde bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Bu da kişilerin hastalıklara karşı korunmasında fayda sağlıyor. Antibiyotik özelliği bulunan sarımsak vücudun direncini arttırıyor ve badende bulunan enfeksiyonların giderilmesi de fayda sağlıyor.
 • Kanda yer alan kolesterol düzeyinin düşürülmesinde çok etkilidir. Uzmanlar tarafında yapılan araştırmalar dahilinde günde yaklaşık 2 diş sarımsak yutmak kişilerde kolesterol düzeyinin normal dönmesini sağlıyor. Bunun alışkanlık haline getirilmesi kısa sürede kolesterolün % 10 ‘a kadar düşmesinde fayda sağlıyor.
 • Kan dolaşımının hızlanmasında son derece etkilidir. Kanı sulandırıyor ve bu nedenden dolayı da kişiler kalp krizi durumunu ve felç sorununun oluşmasını engelliyor. Aynı zamanda damarlarda tıkanıklık sorununu da gideriyor.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor. Kişilerde olası kabızlık veya ishal durumu var ise sarımsak tüketilmesi öneriliyor. Kişinin bünyesine göre fayda sağlayan sarımsak kabızlık veya ishal olsun bağırsakların düzelmesinde fayda gösteriyor.
 • İştah açıcı özelliği ile yemek yemeyen çocukların veya yetişkinlerin durumuna çare oluyor. Öyle ki her gün bir fincan sarımsak çayı tüketmek kişilerde iştah sorununa iyi gelecektir.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde faydalıdır. Özellikle bayanlarda sık görülen bu hastalık olumsuz belirtilere neden oluyor ve kişilerde acı hissine yol açıyor. Ancak düzenli şekilde sarımsak yutarak veya çayını hazırlanıp tüketilmesi halinde enfeksiyon sorununu giderecektir.
 • Kronik bronşit sorunu olan kişiler için sarımsak faydalı bir besindir.
 • Saç bakımında veya cilt bakımında sarımsak kürleri kişilerin sıkıntılarını giderebiliyor. Özellikle saçlarda bulunan kepek ve saç kırılması gibi olumsuz etkileri en aza indiriyor.
 • Kişinin kanser olma ihtimalini en aza indiriyor. Uzmanlar tarafında yapılan araştırmalar sarımsak kullanan kişilerin mide kanseri olma ihtimalini azalttı yanındadır. Aynı zamanda bağırsak kanseri, mide hastalıkları ve diğer kanser çeşitlerine karşı da kişileri koruyor.
 • Boğaz ağrısı yaşayan kişilere sarımsak çayı tüketilmesi öneriliyor. Özellikle boğaz ağrısına iyi gelecek bu çay kilo kontrolüne de fayda sağlamaktadır. Kilo sorunu yaşayan kişiler için sarımsak kürü veya çayı son derece etkilidir.
 • Kulaklar da görülen iltihaplanmaların giderilmesinde faydalıdır.
 • Her gün düzenli olarak sarımsak tüketmek kolon kanserine karşı kişileri korumaktadır. 
 • Ayak mantarı veya egzama sorunu olan kişiler için sarımsak etkilidir ve kesin çözüm sağlamaktadır.<]]> Sarımsağın Saça Faydaları https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsagin-saca-faydalari.html Tue, 13 Nov 2018 23:08:02 +0000 Sarımsağın saça faydaları, sarımsak yıllardır üzerinde çalışma yapılan ve öne gelen faydaları ile pek çok hastalığın tedavisinde ek ürün olarak kullanılan bir bitkidir. Özellikle aminoasit, kükürt ve B1 vitamini b Sarımsağın saça faydaları, sarımsak yıllardır üzerinde çalışma yapılan ve öne gelen faydaları ile pek çok hastalığın tedavisinde ek ürün olarak kullanılan bir bitkidir. Özellikle aminoasit, kükürt ve B1 vitamini bakımından zengin olan bu bitki saçların daha kuvvetli ve gür olmasında fayda sağlamaktadır. Günümüzde pek çok kişi saçlarının zayıf olmasında ve dökülmeye meyilli olmasından dolayı şikayetçidir. Ancak sarımsak saç bakımında çok faydalı olduğu için saç bakımında sarımsağa önemli bir yer verilmiştir. Bir çok hastalığın tedavisinde de kullanılan sarımsak kişilerin ihtiyacı olan pozitif etkiyi verebilmektedir. Sarımsak saçların güçlenmesine, dökülmeyi durdurmasında, küsmüş olan saç kök hücrelerin yeniden canlanmasında ve saçların ihtiyacı olan minerallerin saçlara verilmesin de son derece faydalıdır. 

  Kokusunun kötü olmasından dolayı kişiler tarafından pek tercih edilmeyen sarımsak saç bakımı maskelerinin içerisine katılıp bazı ek ürünler ile karıştırılması halinde kokusunu pek belli etmemektedir. Aynı zamanda saçlara sarımsak uygulandıktan sonra yıkandığı için kokusundan eser kalmayacaktır.   

  Sarımsağın Saça Faydaları

  • Sarımsak saç için çok faydalı bir bitkidir ve en saça en büyük faydası ise ölmemiş olan saç köklerinin yeniden canlanıp saç çıkarmasında fayda sağlamasıdır. Bu özelliğinden dolayı saçların bakımını sarımsak ile yapmak kişilerin sıkıntılarını gidermekte fayda sağlayacaktır.
  • Düzenli olarak saçlara sarımsak kullanılması saçların daha parlak ve canlı olmasına fayda sağlamaktadır.
  • Sarımsağın ezilerek saç bakımında kullanılması saçların gürleşmesine iyi gelmektedir.
  • Saçları dökülen kişiler için sarımsak son derece yararlıdır.
  • Saçların güçlenmesine sarımsak kök hücrelerden başlamaktadır. Durum böyle olunca saç dökülmesi sorununda giderilecektir.
  • Sürekli saçlarını boyatan kişilerde sık görülen sorunlardan bir tanesi de saçların zayıflaması ve renginin donuk olmasıdır. Ancak böyle bir durum karşısında kişilerin sarımsak kullanması saçların parlamasında ve güçlenmesinde fayda sağlamaktadır.
  • Saç tellerinin kopması minimuma indirir ve saç tellerinin kuvvet kazanmasını sağlar.
  • Saçlarda görülen kırılma kopmaların düzelmesi için saç bakımında sarımsak tercih edilebilir.
  • Sarımsağın içerisinde bol miktarda bulunan keratin kişilerin saç bakımında ihtiyaç duydukları bir maddedir. Öyle ki sarımsak da bol bulunması nedeniyle saçların ihtiyacı olan mineraller de sarımsak kullanılması halinde karşılanacaktır.
  • Sarımsak saç köklerini olumlu yönde etkilediği için saçların dipten aşağıya kadar sağlıklı olmasını sağlar.

  Sarımsağın Saça Faydaları

  Sarımsak Saç Bakımında Nasıl Kullanılır

  • Sarımsak saçlara genelde maske şeklinde uygulamaktadır. Ancak saç dökülmesi sorunu olan kişiler için bir tane büyük boy sarımsak ikiye bölünüp saç diplerine sulu olan kısmı sürebilir. B10 dakika kadar sarımsağı saçların dip kısımlarına masaj yaparak uygulayın ve sarımsağı sürdükten yarım saat kadar sonra saçları sarımsaklı sabun ile yıkayıp durulayın. Bu işlemi haftada bir kere uygulayabilirsiniz.
  • Bir diş sarımsak, bir tane yumurta sarısı, iki tatlı kaşığı süzme bal ve üç çay kaşığı aloevera suyu temin edildikten sonra bir kasenin içerisine alınır. Bu aşamada sarımsağı rendeleyip karışıma katmanız gerekir. homojen bir kıvam elde edene dek karışımı çırparak karıştırın ve akabinde saç diplerine masaj eşliğinde uygulayın. Bu işlemi temiz olan saçlara uygulamanız faydasından daha iyi yararlanmanız için gereklidir. Bütün saça maskeyi yedirdikten sonra saçlarınızı toparlayıp bağlayın ve streç filme sarıp bu şekilde yarım saat kadar bekleyin. Sürenin ardından saçları iyi bir şekilde yıkayıp kurulayın. Bu yöntemi haftada bir kere uygulayabilirsiniz. 
  ]]>
  Limon Sarımsak https://www.sarimsak.gen.tr/limon-sarimsak.html Wed, 14 Nov 2018 01:32:06 +0000 Limon Sarımsak, Birçok ülke tarafından bazı hastalıkların tedavisinde bitkisel yollara başvurmaktadır. Bunların başında Rusya gelmektedir. Ruslar uzun yıllar boyunca damar sertlikleri, damar tıkanıkları, kalp rahatsızlıkla Limon Sarımsak, Birçok ülke tarafından bazı hastalıkların tedavisinde bitkisel yollara başvurmaktadır. Bunların başında Rusya gelmektedir. Ruslar uzun yıllar boyunca damar sertlikleri, damar tıkanıkları, kalp rahatsızlıkları, tansiyon gibi hastalıkların tedavisi için limon sarımsak karışımını kullanmaktadırlar. Bu kürün kullanılmasında genellikle çok iyi sonuçlar elde edilmektedir. Günümüzde Türkiye'de de bazı doktorlar bu mucizevi karışımı hastalarına önermektedir. 

  Bu karışımın en güzel tarafı ise evde kolayca hazırlanabiliyor olmasıdır. Bu karışım için gerekli olan malzemeler şunlardır:

  • 2 litre hiç su katılmamış limon suyu
  • 40 diş soyulmuş ve ezilmiş sarımsak. (Sarımsakların Anadolu'da yetişen ithal edilmemiş sarımsak olması daha faydalıdır.)
  • Ağzı sıkı kapanan koyu renkli bir kavanoz. (Pet şişelerde kullanılabilir ama sağlık açısından kavanoz kullanılması daha uygundur. 
  Bu mucizevi karışımı hazırlamak için öncelikle iki litrelik kavanozu tamamen dolduracak kadar limon alınmalıdır. Limonlar iyice sıkılarak suyu kavanoza doldurulur. Soyulmuş kırk diş sarımsak kesinlikle yıkanmadan ezilir ve bu ezilmiş sarımsaklar limon suyunun içine atılır. Sonrasında kavanozun veya pet şişenin ağzı sıkı sıkıya kapatılır. Bu karışım yirmi beş gün boyunca güneş almayacak bir şekilde ılık bir ortamda muhafaza edilir.  Her gün düzenli olarak karışım bir kaç kez çalkalanır. Yaklaşık yirmi beş gün sonunda sarımsaklar limon suyunun içinde tamamen erimiş duruma gelir. Bu limon sarımsak kürünün artık hazır olduğunu göstermektedir. Bu mucizevi kür aç karnına kullanılmalıdır. Her gün kahvaltıdan yarım saat önce kalkıp yarım çay bardağı içilmesi en etkin sonucu vermektedir. Ayrıca her gün aynı saatte içilmesine dikkat edilmelidir.

  Limon Sarımsak
  Bu kürün faydalarını şöyle sıralayabiliriz:
  • Tüm damar iltihaplarını tedavi ederr. Ayrıca damar sertliklerini önler ve hipertansiyonun önüne geçer.
  • Vücuttaki zararlı kolesterol ve lipidlerin oranını düşürür. Yağ yakımını hızlandırır. Bu özelliği ile kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Bazal metabolizmayı hızlandırır. Vücuttaki şeker oranını dengede tutar. Pankreasın yenilenmesine yardımcı olur. 
  • Böbrek ve safra kesesinde taş oluşumunu engellemektedir. Burada oluşan taşları da yok edebilmektedir. İdrar söktürür. Bu özelliği sayesinde vücuttaki şişkinliği azaltır ve dokularda ödem oluşmasını engeller.
  • Helycobeacter pylori adlı ülser mikrobunu öldürerek midede ve on iki parmak bağırsağında oluşan ülserin tedavisinde kesin çözüm sağlamaktadır. 
  • Tüm romatizmal iltihapları önler, tüm romatizmal ağrıların dindirilmesinde etkilidir. Kireçlenmeyi önler, eklem yüzeylerinin yenilenmesini sağlar ve her türlü ağrının dindirilmesinde etkilidir.
  • Beyin hücreleri ve tüm sinir hücrelerinin kendilerini yenilemesine yardımcı olur. Sinirlerde ki aksiyon potansiyeli artırarak refleksleri arttırır. Ayrıca Felç riskini de önemli ölçüde azaltmaktadır.
  • Vücudun bağışıklık sistemini yükseltmekte fevkalade etkilidir. Her türlü mikrobik hastalığa karşı vücut direncini arttırır. Alerjik hastalıklara karşıda vücudun direncini arttırmaktadır. Özellikle damarsal kökenli ve strese bağlı cilt alerjilerinin kesin çözümüdür. Kanser oluşumuna karşıda vücudu koruma altına almaktadır. 
  ]]>
  Limon Ve Sarımsak Kürü https://www.sarimsak.gen.tr/limon-ve-sarimsak-kuru.html Wed, 14 Nov 2018 15:20:22 +0000 Limon ve sarımsak kürü, Limon ve Sarımsağın ayrı ayrı bile olsa insan sağlığına olan faydalarını bilmeyen yoktur her halde. Bu kadar faydalı iki bitkinin bir araya getirilerek yapılan mucizevi bir kür olan limon ve sarımsak k Limon ve sarımsak kürü, Limon ve Sarımsağın ayrı ayrı bile olsa insan sağlığına olan faydalarını bilmeyen yoktur her halde. Bu kadar faydalı iki bitkinin bir araya getirilerek yapılan mucizevi bir kür olan limon ve sarımsak kürü, Rusya da yüz yıllardır kullanılan bir hastalıklardan koruyucu ve şifa yöntemidir. Hemen her insanın yaşadığı, damar sertliği, damar yağlanması, damar tıkanıklığı ve tansiyon gibi bir çok hastalığın önlenmesinde veya tedavisinde son derece etkilidir. Ayrıca kullananların üzerinde her hangi olumsuz bir yan etkiye de rastlanmamıştır.


  Limon ve Sarımsak kürü hazırlamak için gerekli malzemeler:
  • 2 litre hiç su katılmamış limon suyu
  • 40 diş iri boy taş köprü sarımsağı(mümkünse ithal sarımsak kullanmayın
  • ağzını sıkı bir şekilde kapatabileceğiniz varsa koyu renkli bir kavanoz
  Limon ve Sarımsak kürü hazırlanışı:

  Öncelikle sarımsakları daha rahat soyabilmek için, bir saat kadar ılık suda bekletiyoruz. Sarımsakların çok rahat bir şekilde soyulduğunu göreceksiniz. Daha sonra soyduğumuz sarımsakları bıçağın yan tarafı ile ezerek, hazırlıyoruz. 

  Pazardan taze olarak aldığınız limonları sıkıp ve tam iki litrelik şişeyi doldurmasını sağlıyoruz. Ardından hazırlamış olduğunuz sarımsakları, limon suyunun üzerine ilave edip. ağzını sıkı bir şekilde kapatıyoruz. Evimizin serin ve güneş almayan bir bölümüne kaldırıp. hazırladığınız bu karışımı her gün bir kaç kere sallayarak karışmasını sağlıyoruz. 25 günün sonunda sarımsakların tamamen eridiğini göreceksiniz.

  Limon Ve Sarımsak Kürü
  Limon ve Sarımsak kürü nasıl kullanılır
   
  25 gün sonunda tamamen hazır hale gelen kürü, her sabah kahvaltıdan tarım saat önce bir kahve fincanı içilerek kullanıyoruz. Tadını beğenmezseniz, içine herhangi bir tatlandırıcı veya tuz koymayın. Kürü etki etmesi için, hazırlandığı şekilde içine hiçbir şey katılmadan tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca kürü içmeden önce midenin tamamen boş olması için, kalktıktan sonra su bile içmeden kürün içilmesi gerekiyor.

  Limon ve Sarımsak kürünün kesin olarak kanıtlanmış faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Kolesterolü ve lipidi düşürüyor.
  • Bütün damar iltihaplarını (vasküler) tedavi ediyor.
  • Tıkanmış olan damarları açıyor.
  • Damar sertliklerini ve yüksek tansiyonu önlüyor.
  • Metabolizmayı hızlandırarak, bazel yağların yakılmasını sağlıyor.
  • Zamanla zararlı fazlalıklardan kurtulunmasına bağlı olarak iştah açıyor.
  • Pankreasın yenilenmesini sağlayarak, şekeri dengeliyor.
  • Böbrek ve safra taşlarını eritiyor.
  • İdrar söktürüyor.
  • Vücuttaki şişliği yok ediyor ve dokularda ödem oluşmasını önlüyor.
  • Ülser mikrobu olarak bilinen helycobeacter pylori adlı mikrobu öldürerek, on iki parmak ve mide ülserinin kesin olarak tedavisini sağlıyor.
  • Kireçlenmeyi önlüyor. Eklem yüzeylerinin yenilenmesine yardımcı oluyor.
  • Romatizma iltihabını önlüyor ve bütün romatizma ağrılarını gideriyor.
  • Vücudun bağışıklığını güçlendirerek neredeyse mükemmel hale getiriyor.
  • Özellikle stresten kaynaklanan cilt sorunlarını engelliyor.
  • Kanser hastalığına karşı koruyor.
  ]]>
  Sarımsak Çorbası https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-corbasi.html Wed, 14 Nov 2018 15:42:59 +0000 Sarımsak Çorbası, tarifine geçmeden önce biraz bu mucize bitkinin faydalarından bahsedelim. Sarımsak insan vücudunda ilk olarak bağışıklık sistemine etki ediyor. Bu da başta grip, nezle, ortalık hastalıklarının tamamından ko Sarımsak Çorbası, tarifine geçmeden önce biraz bu mucize bitkinin faydalarından bahsedelim. Sarımsak insan vücudunda ilk olarak bağışıklık sistemine etki ediyor. Bu da başta grip, nezle, ortalık hastalıklarının tamamından korunmayı sağlıyor. Aynı zamanda enfeksiyona bağlı oluşan yada oluşma ihtimali olan hastalıkları en aza indiriyor. Fiyat olarak en uygun gıdalardan birisi olan sarımsağı her manav ve markette bulmakta çok kolay. Yemeklerin tamamına katılıp tüketilen sarımsak, salatalarda ve çeşitli hamur işlerinde de kullanılabiliyor. Kokusunun ağır olması nedeni ile insanlar tüketiminden korksalar da aslında gerekli önlemler alındıktan sonra koku problemi de çözülmüş oluyor. Pişirilmiş sarımsağın kokusu neredeyse hiç olmuyor. Fakat çiğ tüketilen de aynı şey söylenemez. Bu şekilde tüketenler için de tavsiyemiz karanfil çiğnemeleri olacaktır. Özellikle çalışma hayatı içerisinde olanlar için ise cumartesi günleri tüketmelerini önerebiliriz.

  </div>
  Sarımsak Çorbası Tarifi.

  Malzemeler:
  • 2 baş sarımsak
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 2 çay kaşığı kekik
  • 2 çorba kaşığı un
  • 1 çorba kaşığı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı
  • 1 adet orta boy kuru soğan
  • 5 su bardağı et suyu
  • 1 paket krema
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber 
  Üzeri İçin:
  • 2 su bardağı küp kızartılmış ekmek
  • 1 çorba kaşığı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı
  Sarımsak ÇorbasıHazırlanışı:
  Hazırlık aşamasına ilk olarak sarımsakları pişirmekle başlayalım. Sarımsakları alüminyum folyo içerisine az kekik ve sıvı yağ ilavesi ile koyalım ve iyice paket yapalım. Hazırlamış olduğumuz sarımsakları 200 derecelik fırında, sarımsaklar yumuşayana kadar pişirelim. Yumuşayan sarımsakları soğuttuktan sonra kabuklarını soyup çatal yardımı ile ezelim. Püre haline getirmiş olduğumuz sarımsaklar bir kenarda beklerken, diğer taraftan tereyağı ve sıvı yağlar ile kuru soğanı kavuralım ve üzerine unu ilave edelim. Unun kokusu gidene kadar kavurduktan sonra et suyunu ilave edelim. et suyundan sonra kaynamaya yakın sarımsak püresini ilave edelim. Çorba piştiğinde blender yardımı ile soğanları iyice parçalayalım. Bu işlemin ardından ayrı bir tavada tereyağı, sıvı yağ, kekik, karabiber ve tuzu renkleri çıkana kadar kavuralım. Sosu da hazırladıktan sonra çorbanın üzerine dökelim ve sunuma geçelim. Servis kabının içerisine çorbayı koyalım üzerine küp kavrulmuş ekmekleri ilave edelim. Sarımsak Çorbası Hazır.
  Afiyet olsun.
  ]]> Sarımsak Turşusu https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-tursusu.html Thu, 15 Nov 2018 07:56:41 +0000 Sarımsak turşusu, Türk mutfağında turşunun yeri bambaşkadır. Çok eski tarihlerden bu yana kış hazırlığı denildi mi akla ilk olarak turşu yapmak gelir. Turşunun tarihi sirke ve tuzun bulunuşuna denk gelecek tarihlere kad Sarımsak turşusu, Türk mutfağında turşunun yeri bambaşkadır. Çok eski tarihlerden bu yana kış hazırlığı denildi mi akla ilk olarak turşu yapmak gelir. 
  Turşunun tarihi sirke ve tuzun bulunuşuna denk gelecek tarihlere kadar eskilere dayanmaktadır. İlk olarak sebzelerin, tuz ve sirke ile uzun süre dayanıklı hale getirebilmek amacı ile yapıldığı tahmin edilmektedir.

  Sarımsak her zaman, hemen her turşunun içinde yer alan tuz ve sirke kadar önemli bir malzemedir. Bütün turşulara lezzetini veren sarımsağın turşusunun da ne kadar lezzetli olacağından şüpheniz olmasın... Kolay gelsin.

  Sarımsak Turşusu Malzemeler:
  • 1 kilo sarımsak
  • 1 su bardağı sirke
  • 2 tepeleme çorba kaşığı kaya tuzu
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 4 adet kerevizin sapı
  • 5-6 dal dere otu
  Sarımsak Turşusu
  Sarımsak turşusu hazırlanışı:

  Taze olan sarımsakların saplarını kesip, başlarını ayırmadan ve kabuğunu soymadan hazırlayın. Orta büyüklükte bir tencerenin içine bir kaşık tuz atarak suyu kaynatın. Hazırlamış olduğumuz sarımsakları tuzlu suda 2 dakika civarında kaynatın. Geniş bir kabın içerisine buzlu bir su hazırlayın ve sarımsakları, kaynar sudan çıkartıp buzlu suyun içine atın. Daha sonra sarımsakları, turşuyu kurmak istediğiniz kavanozun içine aralarına kereviz saplarını dizerek sap kısmı yukarı gelecek şekilde yerleştirin. Bu arada, aralarına dere otu yerleştirmeyi de unutmayın. Kavanozu dolduracak kadar yaklaşık yarım litre suyu tencereye koyun. Kaya tuzunu ve toz şekeri ekleyip, suyu kaynatın. Daha sonra, ocaktan alarak ılık olmasını bekleyin. Su yeterli sıcaklığa gelince sirkesini ilave edin. Ardından sarımsakların üzerini kaplayacak şekilde, kavanoza boşaltın. Kapağını sıkı bir şekilde kapatıp, evinizin güneş almayan karanlık bir bölmesine kaldırın. 2-3 hafta sonra turşunun  hazır hale geldiğini göreceksiniz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Sarımsak Çayı Tarifi https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-cayi-tarifi.html Fri, 16 Nov 2018 07:55:50 +0000 Sarımsak Çayı Tarifi vereceğiz fakat, tarife geçmeden önce sizlere sarımsağın faydalarında bahsetmek istiyoruz. Sarımsak doğal antibiyotik sözünü yıllardan beri işitmektedir. Atalarımızın sarımsakla tedavi yoluna başvu Sarımsak Çayı Tarifi vereceğiz fakat, tarife geçmeden önce sizlere sarımsağın faydalarında bahsetmek istiyoruz. Sarımsak doğal antibiyotik sözünü yıllardan beri işitmektedir. Atalarımızın sarımsakla tedavi yoluna başvurdukları kesindir. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu sarımsak hakkında çok sayıda makale ve bilgi paylaşmışlardır. Günlük yaşamımızda, özellikle mevsim dönüşlerinde ve kış aylarında kendimizde fark ediyoruz ki sarımsak tükettiğimizde daha az hastalanıyor, grip ve buna benzer hastalıkları çabuk atlatıyoruz. Sarımsak sadece gribe ve nezleye karşı koruma kalkanı değildir. Daha birçok hastalığın tedavi sürecinde de vize fayda vermektedir.

  Bazı durumlarda ise sarımsağın çiğ tüketilmesi önerilmemektedir. Mide yarası olanlar, solunum yolu rahatsızlıkları bulunanlar, bağırsak yaraları olanlar ve buna benzer hastalıkları olanlara sarımsağın çiğ tüketilmesi önerilmez. Bunun yerine günlük pişirilen yemeklerin içerisine yada ızgara türü yiyeceklerin yanında pişirilip tüketilebilir. Aynı zamanda tansiyon problemi olanlara önerimiz, doktor tarafından uygun görülmedikçe tüketilmemelidir. Yine pişirilme esnasında sarımsak yanarsa kesinlikle tüketmeyiniz. Her gıdada olduğu gibi sarımsakta da fazla tüketimden kaçınılması gerekmektedir. Uygun tüketim miktarı ise haftada üç veya 4 diştir. Bu ölçünün dışına çıkılması halinde ise başta mide olmak üzere birçok organ olumsuz yönde etkilenebilir.   

  Sarımsak Çayı Tarifi
  Sarımsağın Faydaları:
  • Var olan damar hastalıklarının tedavisine desten verir ve damar tıkanmasını önler. Kalp başta olmak üzere vücudun iç organlarını destekler korur.
  • İçerisinde bulunan antibiyotikler nedeni ile açık yaraları iyileştirir ve bu süreçte dış etkenlerden gelebilecek mikroplara kalkan olur.
  • Vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen krampları önler.
  • Mide içerisinde bulunan olumsuz bakterileri temizler.
  • Bağırsakları temizler ve idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.
  • Tansiyonu düşürür.
  • Verem hastalığının tedavi sürecinde sarımsak önerilmektedir. 
  • Safra kesesi ve böbreklerde taş oluşumunu önler.
  •  Cinsen gücü artırma özelliği bulunur.
  •  Saç dökülmelerini en aza indirir ve saç bakımına büyük faydası bulunmaktadır.
  • Sindirimi kolaylaştırır.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Vücutta bulunan kötü toksinleri dışarı attırır.
  • Kilo vermeye yardımcı olur.
  • Vücutta ki yağları yakar.
  • Tok tutar, erken acıkmayı önler. 
  Sarımsak Çayı Tarifi
  Malzemeler:
  • 3 veya 4 diş sarımsak
  • 4 adet zencefil
  • 2 dilim limon
  Hazırlanışı:
  Çayın ön hazırlığı için bir fincan suyu kaynamaya bırakalım. Ayrı bir yerde zencefili rendele yelim ve sarımsakları ezelim. Kaynaması için önceden ocağa koymuş olduğumuz suyun içerisine önce rendelenmiş zencefili koyalım ve bir dakika kaynatalım. Bu sürenin sonunda sarımsağı da ilave edelim ve ocağı kapatalım. Çayı demlenmesi için 5 vaya 8 dakika kadar dinlendirelim. Bu sürenin sonunda isteğe göre süzüp içerisine limon sıkarak tüketelim. Bu çayın günlük içim miktarını bir fincan olarak öneriyoruz. Yukarıda belirtmiş olduğumuz rahatsızlıklara sahip olanlar çayı tüketmeden önce doktorunuza danışınız.Sarımsak Çayı içime hazırdır.
  Afiyet olsun  
  ]]>
  Sarımsak Çayının Faydaları https://www.sarimsak.gen.tr/sarimsak-cayinin-faydalari.html Fri, 16 Nov 2018 10:29:01 +0000 Sarımsak çayının faydaları, sarımsak her yemeğin içerisine yakışan bir bitkidir. Kokusundan dolayı genelde ikinci planda tutulsa da sağlık açısından çok faydası vardır. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz sarıms Sarımsak çayının faydaları, sarımsak her yemeğin içerisine yakışan bir bitkidir. Kokusundan dolayı genelde ikinci planda tutulsa da sağlık açısından çok faydası vardır. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz sarımsak çayı genel sağlık açısından hafife alınmayacak kadar çok faydalar sunmaktadır. Özellikle beyin ve kalp sağlığı açısından kişilere sağlıklı bir yaşam sunan sarımsak çayı birçok hastalığın tedavisinde tercih edilebilir. Antibiyotik özelliği olan sarımsak iyi bir antioksidandır. Uzmanlar kolesterol olan, yüksek tansiyondan şikayetçi olan ve şeker hastalığı ile mücadele eden kişilerin sarımsak çayını günde bir su bardağı ölçüsünde tüketmelerini önermektedir.

  Eski zamanlarda Sümerler sarımsak bitkisini ilaç kullanıp faydasından yararlandıkları bilinmektedir. Dünyanın pek çok yerinde vücut bakımı ve genel sağlık için sarımsak kullanılmaktadır. Sarımsak çayı diyeti ile kişilerin fazla kilolarından kurtulmaları mümkündür. Son zamanlarda oldukça popüler olan sarımsak çayı Angelina Jolie’nin uygulaması ile bir kez daha adını duyurmuştur. Ünlü sanatçı sarımsak çayı ile kısa sürede hızlı kilo verdiğini açıklayıp, kilo sorunu olan herkesin sarımsak çayını tüketmesi gerektiğini yeğlemiştir. Türkiye de ise sarımsak çayı Dr. Ender Saraç tarafından tavsiye edilmektedir. Ender saraç sadece kilo sorunu olan kişilerin değil, sağlıklı yaşamak ve vücudun ihtiyacı olan mineral+vitamin gereksinimini karşılamak içinde sarımsak çayının tercih edilmesi gerektiğini belirtmiştir.

  Sarımsak Çayının Faydaları

  Sarımsak Çayının Faydaları

  • Vitaminler ve mineraller bakımından sarımsak çayı çok zengindir.
  • Mide gazı ve gide ekşimesi sorunu olan kişiler ideal bir çay tarifidir.
  • Sinüs rahatsızlığı olan kişiler hem sarımsak çayından hem de çayın buharından faydalanabilir.
  • Nezle ve kış mevsiminde çok görülen soğuk algınlığı hastalığına karşı hem iyileştiricidir hem de koruyucu özelliği vardır.
  • Vücuda zararlı olan enfeksiyonlara karşı kalkan görevi üstelenir. Aynı zamanda her gün sarımsak çayı tüketmeyi alışkanlık haline getirmiş kişilerde enfeksiyon sorunları nadir görülmektedir.
  • Tüberküloz hastalığı olan kişiler için faydalı bir çay tarifi olup kişilerin iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Göğüs tıkanıklığı sorununa iyi gelir ve hırıltı, kuru öksürük gibi sorunların giderilmesinde faydalıdır.
  • Sivilce ve aknelerin giderilmesi için sarımsak çayı hem içilerek hem de cilde sürülerek faydalanılabilir. Bunun için çayı hazırlarken içerisine bal ilave etmemenizi öneririz. Eğer cildiniz çok kuru ise bal katmanızda sakınca olmayacaktır.
  • Gıda zehirlenmesi sorununa iyi gelecektir ve damar sertliği sorunu yaşayan kişilerin sıkıntılarını giderecektir.
  • Ayak üstünde fazla durun kişilerde sık görülen ayak rahatsızlıkları ve mantar sorunun giderilmesi için kullanılabilir.
  • Yüksek kolesterol sorunu yaşayan kişilerin günde iki su bardağı sarımsak çayı tüketmeleri uzmanlar tarafından önerilir.
  • Cildin güzelleşmesinde ve daha sağlıklı görülmesinde son derece faydalı bir çaydır.
  • Vücuda faydası olmayan ve aksine zararları olan mide parazitlerinin giderilmesinde son derece faydalıdır. aynı zamanda midenin çeşitli hastalıklara karşı korunmasında fayda sağlar. Her gün büyük bir su bardağı sarımsak çayı tüketilmesi sağlık açısından çok yararlı olacaktır.

  Sarımsak Çayı Nasıl Hazırlanır

  Bir kupa bardağı sarımsak çayı hazırlamak için öncelikle ihtiyaç olan şey büyük bir diş sarımsak, üç parça zencefil, iki damla veya 1 şeker kaşığı limon suyu ve normal su olacaktır. Sıcak suyu kaynama noktasını getirin ve kupa bardağının içerisine ilave edin. Üzerine kabukları soyulmuş bir diş sarımsağı, üç parça zencefili, limon suyunu ve sıcak suyu ilave edin ve demlenmesi için yaklaşık 6-7 dakika bekletin. Eğer kokusundan çok rah]]>